fbpx
Egremni beach – pěší sestup na pláž 2020
Print Friendly, PDF & Email

Pláž Egremni beach je bezpochyby nejkrásnější pláží řeckého ostrova Lefkada a určitě i jednou z nejvyhlášenějších pláží celého Řecka. Na tuhle tyrkysovou krásku se podle mě už vydal každý, kdo má Řecko hluboko v srdíčku. A kdo ještě ne, ten se tu 100% do Řecka zamiluje :) Bohužel dnes je tomu přesně 5 let, kdy se 17. listopadu 2015 značná část pláže Egremni sesunula, díky silnému zemětřesení. Od té doby se na ni dá dostat pouze lodí a dlouho plánovaná rekonstrukce silnice, včetně schodů vedoucích po útesu dolů na pláž, stále nebere konce. My měli letos konečně štěstí na své straně, kdy se na nás po několika letech pokusů, konečně usmálo sestupové lano! Pojďte se s námi podívat, jak vypadá pláž Egremni beach aktuálně a jak hezká cesta na vás čeká v dalších letech, až se celá stezka konečně opraví…

Egremni po zemětřesení

V úterý ráno 17. listopadu 2015, v době, kdy jsme si u nás v Čechách připomínali výročí sametové revoluce, se u pobřeží Lefkady otřásala země. Epicentrum zemětřesení se nacházelo 20 km západně od ostrova a 5 km pod hladinou moře. Série zemětřesení vyvrcholily stupněm 6.4 Richterovy škály! Na ostrově pukaly silnice, padaly domy, kostel v Athani se sesunul jako domeček z karet. Nejvíce bylo poznamenáno západní pobřeží, kde sesuvy půdy zcela poničily pohádkovou pláž Egremni. Zde můžete mrknout na detailní zprávu o zemětřesení včetně mnoha fotografií.

Egremni beach krátce po zemětřesení v roce 2015

Tyrkysová kráska jménem Egremni

Pláž Egremni beach měří na délku kolem 2 kilometrů a představuje díky tomu nejdelší kus plážového ráje na ostrově Lefkada. Nad pláží se tyčí přes 200 metrů vysoký vápencový útes, který budí respekt po mnoho let. Dříve jsme na pláž museli z parkoviště sejít asi 300 schodů a při výšlapu zpátky nahoru se dělaly na diskuzních fórech i soutěže o nejrychlejší čas.

Pokud jste se na pláž jakkoli dopravili (autem nebo lodí), vždy tu na vás čekal úžasný bílý písek, hladina moře pokrytá tou nejneuvěřitelnější tyrkysovou barvou, jakou můžete na světě vidět a velmi často i dva metry vysoké bílé vlny, které se po nárazu do pláže měnily v tak čistou bílou pěnu, kterou by mohl závidět i kdejaký náš pivovar, který přešel na Euro expanzi :)

Pěšky na Egremni v roce 2020

O Egremni se poprvé od zemětřesení chceme pokusit v roce 2017, ale naše snaha je naprosto marná. Zákaz vjezdu okamžitě maří náš pokus o přiblížení a pokoušíme se aspoň o vedlejší pláž Gialos. V šíleném horku a po značně a nebezpečně popraskané silnici, se velice brzy otáčíme zpátky. V roce 2018 už na Gialos vede úplně nový asfalt a dostáváme se autem až úplně dolů, naopak na Egremni naše cesta končí u oplocené brány, za kterou hlídá místní Řek a nekompromisně nás posílá pryč. Abyste pochopili naše snahy, už v této době se pár lidí dolů dostalo. Měli asi štěstí, že měl hlídač volno :)

Štěstí máme až letos, v červenci 2020. Brána je sice stále zavřená, ale té díře v plotě už nešlo na třetí pokus odolat :) Nová asfaltová cesta vede až k původnímu parkovišti. U bufetu nad pláží, kde začínaly schody, se staví nové kovové schodiště, které se postupně ukotvuje do skály. Na konci rozestaveného schodiště nás čekalo natažené lano (díky vám, kdo ho sem dali!), po kterém jsme se „slanili“ dolů na Egremni. Jakmile odplula výletní loď s turisty, měli jsme 2km pláže jen pro sebe.

Proč ta oprava tak dlouho trvá?

Těžko říci, kde je pravda. Určitě to není na Egremni lehká stavba, které vévodí nebezpečný útes, který může být chvíli co chvíli opět v pohybu. Je vidět, jak moc si dávají projektanti záležet na zpevnění skály kolem nové silnice. Další překážkou pro práci musí být šílené vedro a nyní jde vidět (červenec 2020), že celá stavba se zasekla na železném schodišti, které musí překonat posledních 100 až 130 výškových metrů.

Na druhou stranu jsme se dozvěděli, že se na Lefkádě v posledních letech měnil i předseda na úřadě… Pak věřím, že se může i díky tomu původní práce značně zabrzdit. A také věřím, že místní turistice přináší mnohem více lodní výlety než pěší turismus. Osobně si myslím, že pláž takového významu by měla být opravena mnohem dříve než za 5 a více let :(

Ale opět… kdyby tu už schodiště na Egremni dávno stálo, nezažili bychom tak dobrodružnou cestu jako letos. Každé mínus má i svá plus. Tímto bychom chtěli poděkovat celé Lefkadě za to, že sem někdo lano upevnil a že ho tu i nadále nechal. To znamená, že tato cesta nejspíš nebude zas tak „úplně zakázaná“.

Je sestup na Egremni náročný?

Těžko říct :) Pokud nepůjdete zrovna po deštích, budete mít kvalitní pohorky, pár zkušeností s turistikou v kopích, tak věřím, že sestup hravě zvládnete. Poslední úsek s lanem není kolmý, jen se pod vámi drolí kamínky a dost to klouže. Celkový dojem naší úvodní náročnosti nám po pár hodinách klidu snížil „plnoštíhlý“ pán, který slezl dolů se slunečníkem v jedné ruce :) A cestou zpátky jsme potkali mladého muže, který šel dolů jen v plavkách a žabkách. V ten moment jsme si řekli, že každý se na tu obtížnost dívá asi jinak :) Nicméně osobně vám tento výlet bez kvalitní obuvi, dostatečné zásoby pitné vody i potřebné kondice rozhodně nedoporučím!

Malé přání

Pokud se sem vydáte v roce 2021, přiložte nám prosím do diskuze pod článek nějakou tu fotku, ať vidíme, jak stavba cesty na Egremni beach pokračuje. Pozor: Vstup je stále na vlastní nebezpečí!

Fotogalerie letošního sestupu na Egremni

Egremni je na světě jen jedna! Třeba si potřebovala po těch letech „v obležení“ slunečníků zase na pár let odpočinout.


Mapa sestupu


Ubytování nedaleko Egremni

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela
Michaela
14/09/2023 23:13

Nevím, zda jste se už na Egremni opět vydali, ale teď v září 2023 schody stojí a dokonce na některých místech bych neřekla, že jsou jen cca tři roky staré. Nicméně fungují a ten pohled je nádherný

IMG_6586.jpeg
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x