fbpx
Starověký Randi forest a jeskyně Raos Foutra
Print Friendly, PDF & Email

Dnes si spolu vyšlápneme za největší přírodní památkou řeckého ostrova Ikaria. Randi forest patří k posledním pozůstatkům původních středomořských lesů, ve kterých rostou vzácné, stále zelené duby cesmínové. Většina těchto lesů byla již člověkem v přímořských oblastech vykácena a zpracována na palivové dříví a dřevěné uhlí. V současnosti nalezneme tak vzácné lesy na Korsice, Kanárských ostrovech nebo v našem milovaném Řecku na Ikarii, kde nejstarší duby podle místních obyvatel dosahují věku 500 až 800 let! Je proto nesmírně důležité, aby tento přírodní unikát s bohatou botanickou hodnotou přežil pro příští generace. Nasaďte pohorky, doplňte vodu a přibalte čelovky. Jdeme do tajemného lesa a vlezeme i do jeskyně, kde se ukrýval bandita Foutras. Čtyři nadšenci z Moravy spojili své síly a společně se členy OPSIkarias vytvořili speciální článek…

Randi forest – The Forest of Radi – Ikaria

Randi forest s rozlohou 16km² se rozkládá v centrální oblasti Ikarie, západním směrem od nejvyššího hřebene Atheras (1040 m). Les zabírá 23% z celkové zalesněné plochy ostrova. Nebyl vykácen jen díky těžkému terénu a delší vzdálenosti od moře. Duby cesmínové pochází až z Miocénu (stáří kolem 5 miliónů let!). Jsou to chráněné stromy, které rostou velice pomalu, dorůstají do výšky 12 – 15 metrů, jejich přítomnost v Egejském moři je velice vzácná a na Ikarii se vyskytují nejvíce v podobě velkých keřů. Nepřítelem lesa není jen člověk, ale rovněž kozy a devastující požáry. V Randi potkáme další vzácnou floru, mezi kterou rozhodně patří Planika drobnolistá (Arbutus andrachne – Greek strawberry tree). Planice se daří zejména v Izraeli (JZ Asie) a ve východním Středomoří. Má bílé květy a zelené plody, které po dozrání a při troše fantazie připomínají červené jahody. Nejvíce na Planice vyniká hladký nazelenalý kmen s červenohnědou borkou. Fauna je v Randi zastoupena např. kunou skalní, ježkem východním, různými druhy hlodavců či hmyzem. My jsme měli štěstí jen na mravence. Bleskově nám unášeli drobky chleba, které jsme při svačině utrousili na zem…

Turisto, než vstoupíš do lesa, přemýšlej prosím!

  • v lese Randi platí přísný zákaz rozdělávání ohně a kempování!

Výchozím bodem pro pěší turistiku jsou vesnice Petropouli, Frantato a kaple Aghios Dimitrios, kde začíná stezka č. 7 -> 7b (mapy Terrain) směřují na západ k pohoří Melissa (1011 m). Nebýt turistického vůdce Angelose a dalších skvělých lidí z Mountaineering Club of Ikaria, kteří se významně podílejí na ochraně přírody a vytvářejí nové turistické trasy, nikdy bychom nemohli důkladně prozkoumat nejkrásnější části lesa. Nevěříte, že by se dalo na tak malém ostrově ztratit? Eleni na svém blogu píše, že jí bylo 25 let, když poprvé navštívila Randi. Ztratila se v hustém lese a dovedlo ji to až k pláči. Až po několika hodinách našla cestu ven. V roce 2013 se místní parta včele s Angelosem pustila do vybudování nové stezky napříč lesem Randi a v následujících letech se pár nadšenců z České republiky vydalo v jejich stopách :) Nedávno byla 5 dílná stezka dokončena a níže v článku naleznete kompletní mapu 14 km trasy z vesnice Petropouli do vesnice Frantato nebo, chcete-li, obráceně.

Podrobné podklady v roce 2014 ještě nebyly k mání a tak jsme vylezli pouze první část stezky z Petropouli na kopec Christovouni s kapličkou. U kostela v Petropouli jsme zaparkovali našeho Jimnyho. Zvědaví dělníci, pracující na sousedním domu hned vyzvídali, co tam děláme. Když jsem popsal plán výletu do lesa Randi, hned nám přistála pozvánka na řeckou kávu při návratu! Nakonec se výlet lehce protáhnul, protože jsem na kopci ztratil dioptrické sluneční brýle. Člověk se věnoval focení a ty mršky se mnou asi neměly trpělivost :) Když jsme doputovali zpět do vesnice, dělníci už byli pryč. Na moje volání reagovala stará žena, na kterou jsem z toho vedra vytrousil jen jedno řecké slovo „νερό„. Utíkala naproti přes cestu do sousedova domu, kde vzala skleněnou láhev vody z lednice a dala mi napít. Právě tady turista pochopí, co je na Řecku tak krásné a jedinečné…

Raos Foutra – Σπήλαιο Ραός Χούτρα

Kousek nad Petropouli narazíte na důležitý rozcestník. Můžete pokračovat vlevo do lesa Randi nebo vpravo k jeskyni Raos‘ Foutra. Zvědavost mě samozřejmě táhla ihned vpravo… na druhou stranu můžeme pokračovat až za chvíli, ne? :) Podle legendy jeskyni obýval bandita Foutras. Není ovšem jisté jestli byl hodný nebo zlý. Podle Angelose se mohlo jednat o nějakého uprchlíka, který se v jeskyni jen schovával. Během občanské války si místní četníci mysleli, že je jeskyň úkrytem levicových partyzánů. Proto k ní často chodili a házeli dovnitř granáty! Nikdo přitom nebyl zabit, ale zničili tím hned několik stalaktitů, které nakonec někdo ukradnul. Tyto informace jsem zjistil až letos při tvorbě článku, takže jsem měl dříve čistou mysl a okamžitě hupsnul do jeskyně na průzkum. Vchod byl celkem úzký, ale prvních několik metrů zvládne skoro každý, vyjma těch, kteří se bojí pavouků a jiných potvůrek. Peťule uviděla prvního šestinohého kamaráda a už pelášila ven :) Došel jsem s ohnutým hrbem nějakých 30 metrů hluboko na vysoký balvan a koukal dolů do černočerné tmy. Čelovkou si trochu posvítíte, ale až z fotek, pořízených bleskem, jsem spatřil tu opravdouvou nádheru…

Δάσος Ράντη – Ικαρία

V dnešní době, kdy jsou samozřejmostí chytré telefony nabušené Terrain mapami, GPS souřadnicemi výchozích bodů a já ani vlastně nevímčímještě jsme si s s Alenou připadali tak trochu jako analogové vykopávky, nicméně pilná příprava expedice Les Randi, kvalitní Terrain mapa Ikarie a základní orientace ve světových stranách nás dovedla až k výchozímu (nebo konečnému – záleží, za který konec to vezmete) bodu – gejtu Frantato. A né, že profrčíte kolem Frantata v oblaku prachu, doporučuju přibrzdit u artefaktů větrného mlýna i návštěvu místního hřbitova. Bude to sice trochu dobrodrůžo, najít tu správnou uličku a odbočku, ale o to tu přeci sakra jde…
Brzy zjistíte, že tento úsek Randi má hodně jiný ráz než les u Petropouli. Nad Frantatem převládá piniový les a budete si tu připadat skoro jako na Šumavě. Tedy až na cikády. Překvapí vás také, kolik lesních – a viditelně využívaných – cest křižuje tuto část Ikarie. Stezka značená klasicky červenými body vás protáhne po úbočí pohoří Klimatia, pyšnící se vzrostlými borovicemi. Tady, na šipkové křižovatce, jsme zvolili na první pohled „pohodlnější“ stezku, vedoucí podél lesní cesty. Na konci lesa, na počátku hluboké rokle směřující až pod pohoří Kefalas, se nám otevřel nádherný výhled do kraje Mesaria, neboli Středozemě. Za roklí se ráz lesa opět začal podobat lesu u Petropouli, bohužel pro nás jsme v kamenném poli červenou značku ztratili… Jak píše Eleni, v Lese Randi není problém zabloudit, takže jsme se rozhodli neriskovat poslední den na Ikarii blouděním v neznámém lese. Asi to tak naplánoval Ikaros sám, cestou zpět jsme impulsivně odbočili na vedlejší, neznačenou lesní cestu a ta nás dovedla do údolí Kipi – do staleté opuštěné osady uprostřed ostrova. Středem kamenné osady, plné svěže zelených kapradin, protéká bystřina, tůňky jsou plné pulců a žabiček v různém stadiu přerodu v prince… Kouzelné místo, jakých je na Ikarii bezpočet a které jen čekají na vaše objevitelské choutky.

Nejsilnější zážitek z Lesa Randi mám ovšem z krátkého výpadu do jeho nejjižnějšího místa – ke strmému útesu nad průsmykem mezi pohořími Mellisa a Atheras, jediné spojnici severu k jižním břehům ostrova pro mobilní. Silný vítr se na střeše ostrova změnil ve vichřici, cloumá se mnou a snaží se mě vynést ve své náruči stejně vysoko jako syna Daidalova… Přátelé, báje se mýlí, Ikaros nezemřel, žije stále v kamenech, vodě, stromech, v lidu tohoto nádherného kousku světa. Ikariané svoji zem milují hlubokou láskou. Kdo se jednou napil z pramenů Ikarie, kdo jednou odevzdal své tělo do jeho minerálních pramenů, ten je navždy synem Daidalovým.
Miluji Ikarii.

Kompletní mapa stezky starověkým lesem Randi

  • celková délka treku 14 km
  • odhadovaný čas 6 – 7 hodin
  • výšková rozdíl 350 m
  • Mapa je plně funční, takže pokud vám naše fotky nestačily, můžete si otevřít další, kliknutím na jednotlivé souřadnice…

Líbí se Vám naše články? Třeba vás inspirují a vyrazíte do Řecka. Sdílejte je prosím na Facebooku a dalších sítích. Uděláte nám tím radost a odměníte naši práci. Děkujeme!

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x