Oblázkové pláže Seitani pod horou Kerkis (1433m n.m.), obklopené divokou přírodou, patří mezi hlavní cíle všech zdatnějších turistů na Samu. Přidáváme se do řady aktivních bláznů, kteří vymění dovolenkový relax za stovky kapek potu, ušpiněné hadry a otlačená ramena od batohu, ve kterém vláčíme vodu jak nějaký velbloud hledajíc nejbližší oázu v tom největším horku. O plážích Mikro a Meghalo Seitani a turistické stezce vedoucí od pláže Potami jste určitě slyšeli. My jsme zkusili štěstí a úplně jinou cestičkou pokračovali až za Meghalo směrem na Drakei, kde jsme našli lano k třetí pláži Seitani, kam už nikdo nechodí. Dnešní 7 hodinový výlet jsme přeci jen trochu podcenili…málem jsme skončili na suchu bez vody!
Oblast kolem pláží Seitani spadá do přírodního parku, kde má stále svůj domov tuleň středomořský a přes rok se tu vystřídá až na 130 druhů ptáků! K nim patří i stěhovaví a tak můžeme narazit na plameňáky, poštolky, racky, hrdličky, skalní holuby, sovy, orly a na vzácnou příležitost slavíků. Ti se v Egejském moři vyskytují jen zřídka, ale díky velkému množství vody a hlubokých lesů je pro ně Samos ideálním místem stejně jako pro nás :)
Mikro Seitani – Meghalo Seitani
Pokud jste nabrali kurz Seitani z letoviska Kokkari, doporučujeme zvolit jako výchozí bod město Karlovasi, kdy po nějakém kiláku za pláží Potami zaparkujete vaše přibližovadlo u lesa (GPS 37.78242, 26.65484) a vyrazíte, jako drtivá většina ostatních, na stezku vedoucí na západ. My jsme si na Samos poprvé koupili pořádné hiking mapy , startovali z Votsalakia a počítali, že když zkusíme cestu jinou, trochu si to zkrátíme a zbudou nám síly až za Meghalo, kde se podle mapy ukrývá třetí pláž…
Popis cesty:
celková délka treku: 6,5 km
čas: 7 hodin – včetně koupání
termín: 14.6.2014
vozidlo: 4×4!
mapa: Samos 1:50.000 Terrain
doporučená výbava: trekové boty a zejména velká zásoba vody! 4 lahve byly v našem případě málo :(
Ve Votsalakia projíždíme každé ráno kolem naší autopůjčovny MIRTO, kde zrovna otevřeli a pomalu se snaží dostat do tempa prvním frappíčkem. Každý den na sebe vzájemně máváme, ale dneska mě jeden z pánů zastavuje a s úsměvem se zeptá: „koukám, že stále vozíš na čtyřkolce batohy na zadním rámu a přítelkyni se moc dobře nesedí, co?“ Zabrblám jako že má pravdu a on pokračuje: „Nechceš si to zkusit dát na rám dopředu?“ :D :D V tom se Zdenda chytá za hlavu, že je opravdu pořádnej kus vola, přehazuje bagáž a chrochtáme si to serpentínami po asfaltce na Marathokambos. Kolem větrných elektráren dále na Kastania až do vesnice Nikoloudhes. Čtyřkolka je na Samu k nezaplacení, protože všude kolem lesů cítíte tu úžasnou vůni bylinek, svištíte většinou pomalu a prostě si to víc vychutnáte :) Za Nikoloudhes ignorujte první odbočku doprava s nápisem „Mikro Seitani“ a zvolte až druhou s nápisem „Meghalo Seitani“ (GPS 37.765888, 26.659918). Najedete na šotolinu, které klesá k moři. Bez 4×4 sem raději nejezděte! Některé úseky mohou být po deštích hodně vymleté. Na čtyřkolce jsem se cítil velice dobře až na jedno prudké klesání, kde jsem vyvažoval co se dalo… cestou dolů jsem ležel zády svojí Petře až v klíně a cestou nahoru jsem na tom stál jak Valentino Rossi při vítězném kolečku :) Klesáte do nějakých 150m n. m., kde se cesta rozdvojuje (klasické Téčko). Cesta vpravo pokračuje až k pláži Mikro Seitani. Jenže na začátku byla pár desítek metrů zarostlá a v tom horku jsem nechtěl přejíždět suchou trávu, aby to ještě nechytlo od výfuku. Na Téčku jsem odbočil vlevo a po pár metrech zaparkoval ve stínech olivovníků. Namazat pod kolenama a hurá na cestu…
Na Mikro Seitani sestoupáte po šotolině za pár desítek minut. Uprostřed pláže leží ve vodě velký balvan, který přitahuje rybky z širokého okolí, můžete si zašnorchlovat a až toho budete mít dost, doporučujeme pokračování na Meghalo Seitani (1,5 km západní směrem). Já jsem měl to štěstí, že jsem si na Mikro rozříznul patu o nějaký šutrák ve vodě a pokračoval o trekové holi s tím, že mám celou dovolenou před sebou… Úzká cesta, většinou ve stínu, vás dovede nad Meghali, kde se otevře úžasná scenérie na celou pláž. Po sestupu se otočíte a budete zírat do kaňonu a na strmé svahy hory Kerkis…no pohádka! Nejodvážnější z vás dostanou chuť na třetí pláž, která je asi kilometr za Meghali. Následujte cestičku mezi domky směrem na vesnici Drakei, až na vás po první zatáčce vykoukne tato malá a opuštěná kráska… V mapách chybí název, tak jsme si ji pojmenovali „Tajná Seitani“ :) Máte dvě možnosti sestupu a vždy počítejte s keři a nějakým tím trnem v kůži :) Z pravé části vede menší rokle se 4 metry dlouhým lanem. Myslel jsem, že to bude jediné přístupové místo, ale pak jsem si všimnul prudké cestičky po levé straně, která vede po okraji srázu dolů. Ono to mělo vlastně delší STORY :) Únava byla veliká, vody bylo málo a tak jsme sestup chtěli vzdát. Nakouknul jsem do srázu a křičím: „už vidím to lano!“ a v tom mi dioptrické sluneční brýle spadly do rokle :D Takže plán byl jasný! Museli jsme dolů…
Sestupujte po cestě hodně opatrně, fest to klouže, ale Tajná plážička za to stojí! Dominuje jí velký balvan ve vodě ve tvaru srdce, kterým se dá proplavat. Při návratu k přibližovadlu využijte odbočky nad pláží Meghalo Seitani, která vás zavede rychlejší cestou zpět na „parkoviště“. Při finálním výstupu nám zbývalo jen pár deci vody a hodně jsme se modlili, ať jsme brzy v cíli. Opravdu nepodceňujte zásoby pitné vody, kterou na celém treku nenajdete!
[wpgmza id=“29″]
Toulky řeckou přírodou jsou ty nejkrásnější momenty, které během roku zažívám. A proto jsem si řekl, že vytvořím stránky „Řecko nás baví“, kde bychom popisovali naše výlety a krásná místa v Řecku. Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu! Chceme pomáhat místním Řekům, odkazovat na jejich poctivou práci a neuvěřitelnou pohostinnost. Objevte s námi skryté krásy Řecka! Zdeněk Šenkyřík – admin
Ahoj Zdenále,
jak jsme si koncem prázdnin psali, tak nakonec se nám podařilo Sámos skoro celý projet. Nakonec jsme místu QADu měli Jimniho z půjčovny Dimitris- no neber to, když byl za stejnou cenu jako QAD z Mirto … navic skoro nový. Na Megalo Seitani jsme sjeli ještě kousek pod to T-cko, pak už jsem si netroufl, protože jedinou vadou na kráse Jimniho byly zimní pneumatiky. Magalo Seitini pěkná, došej jsem i na třetí Seitani, k sestupu použil tu boční cestičku – mě se zdála v pohodě. Zpátky jsme šli také tou vrstevnicovou zkratkou a fakr je že v tom vedru to chce dost vody.
Jediné, co nás na celém Samu pronásledovalo, byly odporné kousavé muchy, které byly i na Seitani a hlavně na všech plážích na Z ostrova za tavernou End of the world. Zatím na žádném řeckém ostrově jsem takové potvory nezažil. To nám dost zkazilo dovolenou. Samos pěkný, ale přeci jen Kyklady (Milos, Naxos, Ios) se nám libily více.
Čau Honzo, díky za zpětnou reakci. Vidíš to…článek o Seitani jsem stihnul až po Tvém odjezdu :( Ale koukám, že jste tam vůbec nebloudili a s Jimnym fičeli až pod Tčko k Mikro! Měl jsi mapy v mobilu nebo jste to trefili podle značek? Ty otravné mouchy dokáží naštvat, chápu… Za nás létali spíš komáři. V ubytku jsem jich za první noc pozabíjel pěknou kopu a až pak jsem si dal repelent do zásuvky :D Mouchy si moc nevybavuji, ale na Meghalo nám nějaká havěť šla 100% po svačině :) Srovnávat Kyklády se zeleným Samosem moc nelze. Kyklády jsou taky naše srdcovka, ale ta zeleň a voda tam zase chybí…vše má něco…kde je víc vody a potravy, tam je i více života…včetně hmyzu. P.S. nemáš nějakou fotku ze Seitani, ať zavzpomínáme? ;) Díky
Mapy v mobilu jsme neměli. Koupil jsem ve Votsalakii mapu 1:75000 (zdala se mi paradoxně přehlednější než ta 1:50000) a orientovali se podle ní. No, pod to T-cko jsme to s Jimnim dali jen tak o 2 serpentiny níž, pak už jsem kvůli těm zimním pneumatikám vyměknul a zbytek jsme sešli pěšky. Akorát mě štve (po shlédnutí tvých fotek), že jsme nestihli Micro Seitani – tu jsem měl v plánu na zpáteční cestě, ale nakonec jsme z Mega Seitani šli tou vrstevnicovou zkratkou a na Micro tak nedošlo. Vracet se tam už nebudu … Celkově se nam Samos líbil, ale ty muchy nám to zkazili natolik, že asi jednou stačilo… Celkově nás Samos tolik neuchvátil jako např. Karpathos nebo Milos, ale už jsme asi moc vybíravý…