fbpx
Samos – v zajetí vína a osamocených pláží
Print Friendly, PDF & Email

Nejlepší muškátová vína na světě, rodiště slavného matematika Pythagora, zelený ostrov se stovkou pláží, s dvaceti kláštery a 1434 metrů vysokou horou Kerkis! Takto bychom krátce definovali polotropický ostrov v těsné blízkosti Turecka. Samos patří k nejnavštěvovanějším destinacím v SV oblasti Egejského moře a dostat se na něj je zcela jednoduché. Nabídky našich cestovních kanceláří tuto řeckou destinaci dobře znají. Samos jsme zvolili i díky nejrychlejšímu spojení na sousední ostrov Ikaria, kde jsme pátrali po nedotčené přírodě, která má zásadní vliv na dlouhověkost místných obyvatel. Pokud máte rádi hory, kaňony, zalesněná údolí a hledání opuštěných pláží, tak jste na správném místě!

Bohyně Héra a slavný Pythagoras ze Samu

Obě tyto historické postavy jste určitě zaznamenali v hodinách dějepisu :) Možná jste ale nevěděli, že jsou spojeny právě s tímto místem v Řecku. Nedaleko městečka Pythagorion probíhají dodnes vykopávky v místě prastaré svatyně zvané Héráion (Ireon). Héra byla nejvýše postavenou řeckou bohyní, sestrou i manželkou samotného Dia a patronkou manželství a zrození.

Notoricky známá věta ze školních lavic „obsah čtverce sestrojeného nad přeponou…“ zase představuje Pythagora, který se narodil na Samu kolem roku 570 př. n.l. Na západě, ve svahu hory Kerkis, můžete navštívit Pythagorovu jeskyni, kde se slavný filozof ukrýval před svými pronásledovateli. Ze stejného období pochází i naprosto geniální stavba tunelu Eupalinos. Tehdy krutý vládce Polykratés nechal vykopat 1036 m dlouhý tunel ve skále, aby do města Pythagorion přivedl vodu. Tunel kopali dělníci z obou stran hory zároveň a potkali se s odchylkou jen 4 cm! Naleznete ho 700 m SZ směrem od města, otevřeno od dubna do října (8:00 – 14:00). Pozor je to tu velice úzké a není to nic pro klaustrofobiky ;)

Na severu turismus, na jihu a západě osamělá místa

Rozloha 477 km2 a skoro 33 tisíc obyvatel řadí Samos mezi větší řecké ostrovy. Každý turista zde najde pohodlná letoviska na pobřeží, rušné hlavní město Vathy i nespočet pláží a poklidných vesnic v krásně zelené přírodě. Silná vůně bylinek, kterou jsme cítili při projíždění kolem zdejších lesů byla úžasná.

Nejoblíbenějším letoviskem je městečko Kokkari na severu, které nabízí hned několik krásných pláží ve své těsné blízkosti. Mít „všechno po ruce“ má samozřejmě za následek vyšší hustotu turismu. Kokkari lze jednoznačně doporučit všem, kteří si chtějí na dovolené odpočinout bez nutnosti dalšího cestování.

Nás naopak zaujala západní část pod nejvyšší horou Kerkis. Odtud jsme plánovali cesty, při kterých jsme hledali nejvíce odlehlé pláže. Pokud se vydáte na jih nebo na západ, určitě najdete svoji privátní pláž na celý den :) 1434 metrů vysoký Kerkis zase láká na nejlepší turistiku. Okolí této dominantní hory skrývá hned několik zajímavostí, které musíte navštívit. Západně od přístavu Karlovasi můžete absolvovat pěší výlet na pláže Micro a Meghalo Seitani. První jmenovaná pláž nese často označení jako nejkrásnější ze Samu. Odměnou vám bude koupání v křišťálové vodě přímo pod strmými svahy Kerkisu. Na své si přijdou i příznivci šnorchlování. Kousek od břehu je velký kámen, kde se to hemží rybičkami. Bude to velký zážitek, pokud tam nepotkáte mě – potapěče amatéra. Hlava pod vodou a moje krásné pozadí oslňovalo dovolenkáře :D

Mezi další a méně známé lokality patří Kakoperato Monastery se stezkou, která vede po úbočí hory těsně nad kaňonem Seitani. Pokud se vydáte na západ po asfaltové silnici směrem na Drakei, odbočte ve vesnici Kallithea doprava a vystoupejte do hor až k místu, kde začíná stezka k Panaghia Makrini. Najdete tu moc hezký kostelík, který byl postaven do samotné jeskyně. Ze skalní terasy je úchvatný výhled na část západního pobřeží ostrova.

Micro Seitani Samos
Micro Seitani – ostrov Samos
Kaladhakia Samos
pláž Kaladhakia s panoramatickým výhledem na horu Kerkis

Samos Nectar – nejlepší muškátová vína na světě

Samos může svým návštěvníkům nabídnout i pořádný chuťový zážitek. Právě na jeho vinicích se sklízí jedno z nejlepších sladkých vín na světě! Z místního muškátu se vyrábějí čtyři druhy: Nectar, Anthemis, Grand Cru a Vin Doux. Tajemství produkce spočívá nejen v příznivém podnebí ostrova, ale hlavně na vysoko položených terasovitých vinicích, které se nacházejí až kolem 800 m n.m. Víno má výraznou chuť, barvu a o Nectaru se vypráví, že se v historii pil na samotném Olympu :) Kolem 60% produkce výroby se vyváží do Francie, kde toto víno získává každoročně významná ocenění a patří mezi elitu pro mnoho gurmánů. Víno ze Samu lze zakoupit i u prodejců v naší domovině. Kamarád Google vám ho zajisté najde ;)

Muscat_Samos
fr.wikipedia.org/wiki/Muscat_de_Samos

Cestování po Samu

Autobusem se můžete vydat 7x denně z hlavního města Vathy do Kokkari (1,40€ /os.) , 12x denně z Vathy do Pythagorea (1,50€) a 6x denně do Karlovasi (3,50€). Pravidelné linky jezdí k Héráiu (Ireon) a do vesnice Mytilínii. Hlavní asfaltové silnice tvoří na Samu jeden velký okruh, kdy se z Vathy vydáte podél severního pobřeží přes Kokkari až do přístavu v Karlovassi. Poté tzv. „main road“ pokračuje na jih do Ormos Marathokampos. Zde vede slepá odbočka na západ přes středisko Votsalakia. Po 25 km cesta, která obkrouží celou horu Kerkis z nenadání končí ve vesnici Drakei. Pokud by jste v Ormos Marathokampos odbočili na východ, dostanete se přes Pyrgos , Pythagorion opět do hlavního města Vathy.

Samos nabízí velice dobré silniční spojení s hlavními místy ostrova a nejlepší volbou dopravního prostředku bude malý osobní automobil. To ovšem zaručeně neplatí, pokud chcete hledat méně známé pláže, kterých rozlehlý Samos nabízí snad několik desítek. Vedou k nim prašné, kamenité cesty, které jsou často velice úzké. Nejlepší volbou byla pro nás čtyřkolka KYMCO 250cc. Poprvé jsme zkusili kubaturu s vyšším obsahem, která má hlavně větší nádrž. Dostali jsme se s ní úplně kamkoliv za minimální spotřebu oproti jeepu, který žere jako tank. Nyní jen smutně vzpomínáme na půjčovnu MIRTO ve Votsalakia, protože letošní rok nám čtyřkolku nikdo nenabídne. Na menších ostrovech prostě nejsou :( Úžasní lidé v MIRTO nám pomohli 2x s přepravou do přístavu Karlovasi, abychom mohli podniknout náš výlet na Ikarii. Patří jim naše veliké poděkování!

Mirto car rental Samos
MIRTO – půjčovna čtyřkolek všech kubatur, jeepů, automobilů… Votsalakia – Samos
Samos Kerkis quad
nejlepší panoramatická cesta kolem hory Kerkis vede z Kakoperato monastery směrem na Marathokambos

ostrůvky Samiopoula a Patmos

V letní sezoně můžete z přístavu v Pythagoreu vyrazit na několik lodních výletů. Každý den se plaví loďka k ostrůvku Samiopoula (30€/os.), kde je naprosto úchvatná pláž. Cestou pak loď často zastavuje na jinak nedostupné pláži Kakorema na nedaleké pevnině. Několikrát týdně můžete ze stejného přístavu navštívit i 50 km vzdálený ostrov Patmos (45€/os.) , který je významným poutním místem. Svatý Jan zde měl mít zjevení v jeskyni Apokalypsy. V těsné blízkosti místa byl později vybudován mohutný klášter.

Ubytování na ostrově Samos

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví :)

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš Anýz Kratochvíl
Lukáš Anýz Kratochvíl
02/08/2016 21:15

Dobry den, chci se jen zeptat, bylo by možné napsat kde se nachází pláž co je vyfocena jako první hned v úvodu tohoto článku o Samosu?
Dekuji

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Lukáš Anýz Kratochvíl
03/08/2016 8:02

Zdravím Lukáši, jedná se o zátoku Plaka bay na západě ostrova (severně od pláže Kedros). Plánuji o ní časem napsat článek. Fotku s polohou najdete na mapě ke konci článku. GPS souřadnice pro Google maps 37.702742, 26.584989

2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x