fbpx
Boucharia či Mpouchária – Mini Bryce canyon v Řecku
Print Friendly, PDF & Email

Boucharia či Mpouchária (řecky: Μπουχάρια) jsou společně s Nochtaria a Κόκκινος Νόχτος úžasné přírodní útvary, které najdeme 40km jižně od města Kozani u obce Mikrovalto. Podle mýtů jsou to komíny „starých démonů“, podle geomorfologie přírodní geomorfy, které erodovaly po tisíce let do současných komínů a pyramid velmi zajímavých tvarů. Nikde jinde v Řecku takové místo nenajdeme! Proto jsme si ho přejmenovali na mini Bryce canyon nebo chcete-li takovou malou řeckou Kappadokii.

Samozřejmě, že docela přeháníme, ale pokud ještě nepatříte mezi instagramové barbíny, které lpí na naprosté dokonalosti a máte rádi místa bez lidí a selfíček – můžete si opět vytáhnout svůj oblíbený bágl, spacák a sekeru, se kterou zatlučete pár vystouplých hřebíků v podlaze chátrající vyhlídky a přespíte v ní až do rána. Pak věříme, že se vám tu bude líbit a tento přírodní fenomén si více oblíbíte :) Ač je jinak tato přírodní památka docela v rozkladu, protože si na ni možná někdo nabalil svou kapsu o euráče z EU…

Geopark Mpouchária

Boucharia je geologický fenomén, který se ještě nedávno v Řecku pyšnil obrovskému zájmu, aby dnes pomalu chátral v zapomnění. Nevýhoda pro všechny, kteří chtějí podporovat turismus, výhoda pro nás, kteří hledáme osamocená a jedinečná místa v řeckých horách.

Místní obyvatelé se snažili vysvětlit tento působivý geofyzikální jev různými mýty. Ve skutečnosti byly tyto geomorfy vytvořeny erozí po mnoho tisíců let v mírně kopcovité krajině s mělkými roklemi. Útvary v Mpouchária jsou složené z písků, kamenů a jílů s oxidy železa a oxidem křemičitým. Horní část těchto sloupů je v mnoha případech pokryta břidlicovou deskou, která dotváří útvarům přírodní „klobouky“. Jejich počet v Boucharia je asi dvacet a jsou vysoké od 2 do 6 metrů.


Démoni z Mpouchária

V místním dialektu prý znamená slovo „Buchári“ komín. Nechybělo málo a místní obyvatelé si tyto působivé a prapodivné přírodní útvary začali spojovat s různými mýty a povídačkami. Tak třeba, že v noci z těchto komínů údajně vycházeli démoni a terorizovali lidi, který se k ním přiblížili. Tak se strašilo, aby se lidé po západu slunce oblasti Mpouchária zcela vyhnuli.

Charakteristický je následující skutečný příběh, který byl zaznamenán před 90 až 100 lety. Při jedné letní noci měli 4 lidé ze sousední vesnice v úmyslu ukrást úrodu z pšenice v mlátičce, kterou poblíž vesnice Mikrovalto provozoval jeden obyvatel. Zloději se oblékli do starých hadrů, namalovali si tváře a vyšli s výkřiky z rokle Mpouchária. Strážný zpanikařil a opustil mlátičku obilí, čímž dal zlodějům příležitost, aby v klidu a pohodlně provedli svůj plán!

Úkryt v době okupace

Kromě této „démonizace“ byla oblast Boucharia kvůli své nepřístupnosti a roklím útočištěm i mnoha obyvatel vesnice Mikrovalto v době nacistické okupace (1942-1944). Samozřejmě i tehdy zvítězil mýtus o „ďáblech“, který měl hlavně zastrašit malé děti, které se pak k prapodivným věžím nepřiblížily a samozřejmě se tak nepohnuly ze svých bezpečných pozic. Současně v této době, aby se kompenzovala fóbie malých dětí, přetvářel původní mýtus, že z těchto komínů vycházejí pohádkové víly :)

Vytvoření Geoparku

Neznalost geologického významu udržela místo Mpouchária mimo zájem veřejnosti až do roku 2004, kdy Řecko obletěly první obrázky této neuvěřitelné krajiny v televizní stanici (West Channel). Vysílání vyvolalo velkou aktivitu místních obyvatel, kteří obratem dostali i reakci od řeckého státu.

„Tento geofyzikální jev je velmi zajímavý, působí na návštěvníka opravdu zvláštním dojmem a zaslouží si svou propagaci a ochranu“, uvedla aténská univerzita (katedra geologie, prof. A. Kelepertzis), a dále dodává: „že tyto geomorfy se nacházejí pouze na tomto místě v celém Řecku! Zaznamenání, ochrana a propagace geomorfů Mikrovalto – Kozani, vytvoření geoparku i vytvoření podrobného elektronického průvodce bude nepochybně skvělou kulturní nabídkou. Podpora geomorfů přispěje k zavedení alternativních forem cestovního ruchu, jakou je geoturistika … “.

Na začátku dotace, na konci už jen ruiny

Po studiu na univerzitě v Aténách byla podepsána smlouva programu s prefekturou odboru rozvoje venkova a byl vyčleněn rozpočet 658.084€

Dne 16. října 2007 se projekt dražil jako : „Tvorba geoparku v místě Boucharia – Mikrovalto – Kozani“ . Prováděcím orgánem byla prefektura Kozani a dodavatelem společnost ERGOMAN SA, přičemž smlouva byla podepsána dne 11.1.2008. Rozpočet nakonec činil 310.000€ (nějakých 8mil. Kč). Snížení oproti původnímu rozpočtu bylo způsobeno snížením výdajů souvisejících s ochranou geomorfů) a byl spolufinancován z 80% z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 20% z národních zdrojů.

Účelem projektu byla podle shrnutí proklamace: „ochrana, obnova a propagace krajiny oblasti zvláštního ekologického zájmu v kontextu racionálního řízení s cílem, stát se pro návštěvníky pólem větší přitažlivosti s přímými a pozitivními účinky na místní komunitu. Přispívat k udržení populace v horských venkovských oblastech a k zachování a zlepšení životního prostředí, krajiny a přírodního dědictví “.

Finančně omezený projekt byl dokončen v listopadu 2008, a zahrnoval dva hlavní turistické koridory (dlážděné schodiště se zábradlím), dva kiosky, recepci a oplocení na severní straně Mpouchária.

Mezitím, k 28. září 2006, bylo vydraženo a zasmluvněno asfaltování silnice z Mikrovalto do Bouchária (3 km), které bylo dokončeno v roce 2007. Kromě toho od konce roku 2013 , po výstavbě silnice z „Boucharia“ do vesnice Livadero, vnikl i přístup do geoparku i z JV strany od města Larisa.

Mpouchária se od roku 2008 pyšní organizovanými zájezdy autobusy a zájmu mnoha řeckých návštěvníků. Bohužel to netrvá dlouho a o 12 let později je toto místo už zcela opuštěné :(

Mpouchária začíná chátrat

Navzdory vzestupnému provozu je nyní naprosto zřejmé, že byl projekt státem opuštěn… Projekt nemá žádný orientační a řídící orgán a je značně znehodnocen. Stávající infrastruktura trpí vážné škody (odlupování chodbových desek pěší stezky, rozkradené vybavení hlavní chaty u parkoviště atd.). Projekt nesplňuje základní potřebu turistického cíle, kterými jsou: zásobování pitnou vodou, funkce WC, poskytování informačního materiálu (u prohlídek s průvodcem to dělali za poslední dobu pouze dobrovolníci), chybí dodávka elektřiny, odpovídající značení oblasti, možnost příjezdu a couvání turistických autobusů s uspořádáním parkovacího místa atd. Obecně toto opuštění a devalvace odradily jakoukoli myšlenku na vytvoření pohostinské a stravovací infrastruktury ze soukromé iniciativy.

Opuštěné místo láká dobrodruhy

Je to celé celkem smutný příběh, který odvádí turismus z této oblasti v době, kdy Řecko potřebuje turistiku jako sůl. Na druhou stranu začíná lákat tohle opuštěné místo nás dobrodruhy, kteří potřebné zázemí nepotřebují a kteří chtějí být daleko od lidí v krajině, která se odchodem lidí nezměnila.

Návštěvu Boucharia, na Google mapě značenou jako Mpouchária vám rozhodně doporučím, protože až nyní zjišťuji, že těchto naprosto jedinečných útvarů je v oblasti kolem vesnic Mikrovalto, Livadero a Elati mnohem víc! Ale o tom si řekneme až za chvíli…

Malá odbočka cestou do Meteory

Návštěvu můžete spojit cestou vaším autem s kláštery v Meteoře. Cestou po dálnici Egnatia Odos , sjedete na město Kozani a budete pokračovat k přehradě Techniti Limni Polifitou, přejedete jeden ze dvou mostů, za ním vystoupáte do kopců do vesnice Mikrovalto. Hned za vesnicí odbočíte na této křižovatce vlevo a dojedete po asfaltu až na staré parkoviště u Boucharia, kde je opuštěná turistická chata. Zda se tu jen zastavíte nebo někde přespíte ve stanu, to už necháme na vás, vaší odvaze a zodpovědnosti.

Jestli vás můžeme, ale o něco poprosit: udělejme společně aspoň něco málo pro tohle zajímavé místo… Při cestě po turistickém chodníku a na obou vyhlídkách narazíte na totálně přeplněné odpadkové koše. Vezměte si prosím sebou větší pytel na odpadky a třeba rukavice. Pokud každý z nás odtud odnese aspoň pár PET lahví, věřím, že tomuto místu vrátíme mnohem víc, než kdybychom tu zaplatili vstupné. Některé omladině to totiž stále nedochází a tak na vyhlídkách narazíte třeba na plechovky od piva :(

A teď už s námi pojďte na procházku řeckou přírodou tajuplných tvarů…


Nochtaria u vesnice Livadero

Dalším velice zajímavým místem, o které jsem až do dnešních dnů nevěděl je přírodní útvar Nochtaria (pyramidy) u vesnice Livadero. Nochtaria se nechází asi 1km JV od Mpouchária. Není tu žádný turistický chodník, místo je hůře přístupné a popisuje ho tento řecký článek, ze kterého nyní při psaní značně vycházím. Přírodní kuželovité útvary jsou tu prý mnohem více impozantnější než v Boucharia, komíny tu dosahují výšky až 15 metrů a jsou roztroušeny po celé rokli. Místo není v článku přesně zakresleno na mapě, ale vede k němu prý neudržovaná lesní alej s prašnou cestou, po které se dá možná kousek dostat blíž autem. Pokud se dívám na Google mapu, mohlo to být snad tohle místo, kam vede odbočka z hlavní silnice vedoucí do Livadero.


Κόκκινος Νόχτος

Dalším skoro neznámým útvarem je impozantní geologická památka Κόκκινος Νόχτος. Svislý červený útes je vysoký asi 30 metrů! Místo se ukrývá cca 7,5km od Mpouchária a Nochtaria na pomyslné linii vesnic Livadero – Elati. Přibližně někde v těchto místech. Z vesnice Elati je prý stěna Κόκκινος Νόχτος viditelná v celé své parádě. A k večeru možná dotváří svůj doslovný překlad: „červené noci“ :)

Hlavní zdroj technických informací: www.mikrovalto.gr

Pokračujeme dál do Meteory

Cestou do Meteory přes Mpouchária se můžete pokochat výhledy na přehradu Polifitou a klášter Monastery Zavorda, který se tyčí na skalní stěně nad hladinou řeky Aliákmon. Věřím, že když se zastavíte i u něj, nebudete litovat. Těsně nad řekou je na jedné z našich fotek vidět kaple zasazená přímo do skály. Musí to být super výlet – snad někdy příště :)


Mapa výletu k Mpouchária – Mikrovalto

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x