fbpx
Monemvasia – nejromantičtější místo jižního Peloponésu
Print Friendly, PDF & Email

Monemvasia – klikaté kamenité uličky, byzantské kostelíky a domky s taškovými střechami. A mezi nimi stylové řecké restaurace, bary i luxusní hotely s výhledem na moře. Ve středověké pevnosti Monemvasia (řecky: Μονεμβασία), která se šikovně skrývá ve skalách na jihu Peloponéského poloostrova, na vás dýchne nostalgická atmosféra starých časů. A trochu jiné Řecko.

Gibraltar východu s osmánskou i byzantskou historií

Na jihovýchodě Peloponéského poloostrova najdete malý skalnatý ostrov Monemvasia, který od pevniny ve 4. století oddělilo silné zemětřesení. S poloostrovem a pobřežním městem Gefyra jej opět propojila několik set metrů dlouhá silnice až v roce 1971. Ostrov má 300 metrů na šířku a kilometr na délku. Díky monumentálním skalám dostal přezdívku Gibraltar východu. Ještě zajímavější než geografie je historie malého opevněného městečka. To je zde tak šikovně skryto, že jeho přítomnost neodhalíte při pohledu z pevniny ani z moře. I díky tomu se stalo živoucím muzeem byzantské, osmanské i benátské historie.

Monemvasia

Podle Kroniky z Monemvasie vyrostla ve skalách pevnost už v 6. století – obyvatelé starověké Lakonie si tehdy vybudovali útočiště, kde by se mohli ukrýt před slovanskými nájezdy. Během byzantského období se v pevnosti nacházelo okolo čtyřiceti kostelů a Monemvasia se stala jedním z hlavních obchodních přístavů, kde žilo téměř 40 tisíc obyvatel. Za svou dlouhou historii však musela pevnost čelit mnoha útokům – arabským, křižáckým, benátským i tureckým. Některé z nich odrazila, některým na čas podlehla. V roce 1821 si Řekové vydobyli Monemvasii zpátky z tureckého područí.  

Cesta na jihovýchod Peloponésu

My jsme do Monemvasie vyráželi z asi dvě stě kilometrů vzdáleného Nafplia. Vzali jsme to po východním pobřeží, protože jsme (na tip mojí řecké sestřenice) chtěli v půlce cesty navštívit městečko Leonidio, které leží na úpatí rudého horského masivu hory Parnon. Do Leonidia se sjíždějí horolezci, ale my jsme coby kavárenští povaleči dali přednost vynikajícímu obědu s místní rodinou a suvenýrům v podobě sušeného tymiánu, oregana a horského čaje. Šrapnely až někdy jindy. Silnice vedoucí z Leonidia dál i přes serpentiny velmi strmě stoupala. Ale za chvíli jsme byli nahoře a pohled na horské masivy a moře za ten rozhoupaný žaludek stál.

Pláž Paralia Pori

Pokud dojedete k Monemvasii během krásného slunečního dne, určitě se vykoupejte na nedaleké krásné písečné pláži Paralia Pori. Kulisy starověkého města jsou zde sice o něco vzdálenější než na Paralia Monemvasias, ale ten jemný píseček a všudypřítomný klid za to myslím stojí.

Středověká atmosféra se špetkou luxusu

K bráně do hradního města Monemvasia jsme dorazili asi dvě hodiny před setměním. Historickou pevnost jsme tak zažili v romantické scenérii zapadajícího slunce. Jsem ráda, že se s cílovou destinací nikdy předem moc neseznamuji. Připravila bych se o překvapení, které na nás čekalo na druhé straně hradeb. Auto jsme nechali na příjezdové cestě (dovnitř mohou pouze pěší) a branou vstoupili do krátkého tunelu. Svět skrývající se na druhé straně mě na okamžik naprosto ohromil – kamenné uličky, byzantské kostelíky a béžové domky s taškovými střechami. Opuštěná zákoutí lemovaná olivovníky střídaly řecké restaurace a obchůdky s ručně vyráběnými šperky a kosmetikou. Při procházce po hradbách jsme spolu s posledními vytrvalci ležícími na krátké pláži hluboko pod námi sledovali moře měnící při západu slunce barvu.

Stylové restaurace i pavučinami opředené průchody

Centrem celé pevnosti je náměstí Christos Elkomenos. Stejnojmenný kostel byl postaven v roce 1697 na základech mnohem staršího kostela z 6. století. Pokud vás zajímá historie víc, můžete navštívit zdejší archeologické muzeum sídlící v jednom z původních kostelů, které byly v tureckém období přeměněny v mešity. Ve své sbírce má muzeum keramiku, sochy i pozůstatky původních chrámů. My jsme však jeho návštěvu nestihli.

Středověk na vás dýchne nejen z místní architektury. S přicházejícím podvečerem se raději nedívejte nad hlavu, kde se na pavučinách houpou v plné kráse ti nejstarší obyvatelé ostrova.

Ubytování v Monemvasia

Inspirovali jsme Tě k výletu či dovolené v Monemvasia? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com


Monemvasia se sice na první pohled stále skrývá před celým světem, ale dnes se už ráda nechá objevit náročnějšími turisty a návštěvníky. My jsme si dali lokální víno malvasia a olivy na zahrádce jednoho z nejstylovějších hotelů, jaké jsem kdy viděla – Theophano Art Hotel – doporučuji navštívit. Řada zdejších historických kamenných domů se v posledních letech proměnila v luxusní hotely a ideální líbánkovou destinaci. Restaurací je tu dost, abyste si vybrali – ale naštěstí ne příliš, abyste se stále mohli úplně samotní toulat zdejšími klikatými uličkami a průchody.

Dalším skvělým tipem od Zdenka a Marci, který po mě Monemvasii navštívili je Malvasia Hotel. Balkonky v přímém kontaktu s taškovými střechami a zdejší snídaně s výhledem na moře jsou jednou z mnoha inspirací tohoto krásného města:


Nejstarší řecký maják

Pokud projdete historickým centrem a dostanete se až k východu z hradeb, nezastavujte a pokračujte chvíli po kamenité cestě. Dojdete až na východní cíp ostrova k jednomu z nejstarších řeckých majáků. Britové jej postavili v roce 1896, během druhé světové války byl poškozen a v roce 1960 byl zrenovován. Pokochat se odtud budete moci i výhledem na hladinu Myrtského moře.

Koupání pod hradbami Monemvasie

Nestačí-li vám jen dechberoucí výhledy na mořskou hladinu, můžete se vydat cestou z hradeb směrem k moři na místo zvané Monemvasia Swimming Area. Najdete tu praktické schůdky do moře a hned za hlavou budete mít monumentální městské hradby. A s každým tempem, které uplavete směrem k mořském horizontu, si můžete středověkou pevnost prohlédnout z jiného úhlu pohledu.

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Akram
Akram
24/11/2021 9:44

Monemvasia mě také okouzlila. Doporučuji jako cíl jachtařské výpravy. Opusťte přelidněný Saronský záliv, vyhněte se přecpané Hydře a Spetsesu a zamiřte do Argolského zálivu korunovaného Monemvasií. Když budete mít štěstí, narazíte v přístavu na mořské želvy…

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x