fbpx
Svatba v Řecku
Print Friendly, PDF & Email

Svatba v Řecku? Ano! Ty jedinečné, naprosto úchvatné scenérie, romantické západy slunce na pláži, olivové háje, skvělé jídlo, dlouhé, písčité pláže, průzračné, tyrkysově zbarvené moře, typické modro-bílé kostelíčky, domy obseté buganvíliemi, vůně a klid, naprostý klid! Proto i mě, jako většinu Čechů, Řecko baví. Jako malá jsem se do Řecka  zamilovala a dnes žiji v tomto krásném světě každý rok 6 měsíců. Řecko se stalo mým druhým domovem. Spojila jsem tak dva světy, které mě dělají šťastnou, v jeden – svatby a Řecko.

Je to už 8 let, co jsem založila svatební agenturu. Na začátku jsem organizovala svatby v Čechách pro cizince i pro nás, domorodce. Tu práci jsem milovala, splnila jsem si svůj dětský sen a stala se profesionální svatební koordinátorkou. Strašně ráda na svoje začátky vzpomínám, zvlášť na první svatbu, kterou jsem organizovala.Chtěla jsem mít vše perfektní, dokonalé, tak jako by to byla moje vlastní svatba. I když jsem to nevěstě nikdy nepřiznala, byla jsem víc nervózní než ona. Byly to nádherné 3 roky. To, po čem jsem toužila bylo opravdu tak, jak jsem si ve svých snech představovala.

Svatba trochu jinak

Stále jsem se však cítila nenaplněná, jakoby mi něco chybělo. Jak udělat svatby trochu jinak? Jak je dělat více netypicky, více uvolněně, dát do nich více atmosféry. I když vše bylo naprosto perfektní, vnitřně jsem cítila, že mi v mé práci něco chybí, ale nemohla jsem přijít na to co. Ano, svatby v ČR jsou krásné, mají své kouzlo, ale jsou někdy až příliš organizované, až příliš upjaté. Chtěla bych takovou svatbu já? Chtěla bych mít na svatbě lidi, které znám od vidění, jen proto, že je to slušnost, povinnost nebo to vyžaduje rodina? Chtěla bych řešit, kolik koláčků je potřeba tak, aby zbylo na všechny a někdo se neurazil? Je nutné řešit, kdo s kým nemluví a přizpůsobovat tomu zasedací pořádek na hostině? Je opravdu nutné být pod časovým stresem celý den, aby vše klaplo a 70 lidí mělo hezké zážitky? Nemám mít JÁ ty hezké zážitky?

Jako koordinátorka jsem vše vnímala  jinak, protože nevěsty se mi svěřovaly : ,,Víte já bych to bývala chtěla jinak, třeba někde na pláži u moře, ale rodiče a babičky by to mrzelo, tak jsme to nakonec udělali v Čechách. V tu chvíli jsem si začala uvědomovat, že i přesto, že jsem nevěstám plnila jejich sny o naprosto bezchybně zorganizované svatbě, i přesto, že vše klapalo podle jejich požadavků a i přesto, že jsem to byla já, kdo za ně hlídal všechny dodavatele, časový harmonogram, organizoval zábavu pro hosty, aby si snoubenci mohli užít více sami sebe, i přesto, jak krásné a dokonalé vše bylo, jsem si uvědomila, že ten opravdový sen nevěsty – říct si ano při západu slunce jen spolu, ten jsem nenaplnila. Začala jsem více přemýšlet o tom, jakým směrem bych se chtěla dál ubírat a co mi vlastně chybí k naplnění.

Svatba v zahraničí

Jednou mi přišel email od nevěsty s dotazem: ,,Chtěli bychom se se  snoubencem vzít v Řecku na pláži, jen my dva, bez svědků, organizujete svatby i do zahraničí?“ Seděla jsem u emailu a řekla si ,,Ano, to je ono! Teď ještě neorganizujeme, ale rozhodně organizovat budeme!“ Zavolala jsem kamarádce a letěly jsme do Řecka na dovolenou. Koupila jsem svatební šaty a nafotily jsme na pláži promo fotky. Celý rok jsem se soustředila jen na to, připravit kompletní nabídku a sestavit celý ,,projekt“ svateb v Řecku. Získávala jsem kontakty na ostrovy, objížděla destinace, sháněla dodavatele a navazovala kontakty s cestovními kancelářemi. Věděla jsem, že je to větší zodpovědnost. Poslat klienty a jejich rodiny do zahraničí s tím, že jim tam zorganizujeme svatbu. Umět se spolehnout na někoho jiného, než-li jen sama na sebe. Věděla jsem, že se musím obklopovat dodavateli a lidmi, na které se můžu 100% spolehnout.

Začala jsem blíže poznávat řeckou mentalitu, což jsem jako turistka neměla nikdy možnost poznat tak do hloubky, jako když jsem s nimi začala jednat o ,,byznysu“. Mám na toto období mnoho úžasných vzpomínek. Věděla jsem, že se musím a chci zapojit do jejich komunity, poznat blíže jejich kulturu, poznat více jejich mentalitu. Přesvědčit je, že to myslím vážně a to samé očekávám já od nich. Sjednat s nimi podmínky spolupráce. Dohadovat se o ceně. Vyjednat podmínky u oddávajících, na radnici, ve státních institucích, získat od nich informace, které občas platily, občas neplatily. Vnitřně jsem bojovala s jejich ,,maňána“ stylem a když jsem slyšela už po stopadesáté ,,avrio, avrio“ začala jsem pochybovat, jestli je vůbec reálné někdy začít. Ale touha, že spojím místo, které miluji s prací, kterou zbožňuji, byla tak silná, že jsem to nevzdala. Hodně jsem se od Řeků naučila a stále se učím. Jsem vděčná za to, že jsem je mohla poznat blíže. Nejsou ve všem perfektní, stejně jako my Češi nejsme, ale je hodně, co se od nich můžeme učit.

Svatba na pláži

Už je to 5 let, co organizuji svatby v Řecku pro Čechy a Slováky. Nejsem jen šťastná. Jsem šťastná a zároveň naplněná. Organizuji svatby párům, které si plní svoje sny. Opravdové sny. Sny bez kompromisů. Sny o svatbě u moře, bez stresu. Sny o plážové romantice a  pohodové atmosféře. Teprve teď vím, že je to opravdové. Že svatba, kterou organizuji je bez kompromisů. Teprve teď si můžu říct ,,ano, tohle má smysl“. Postupně jsem rozšířila destinace a nyní nabízíme svatby na 6ti ostrovech. Na každém ostrově mám koordinátorky, které jsou součástí našeho týmu a já jsem jim neskutečně vděčná za to, jak skvělou práci odvádí. Jak skvěle reprezentují moje vize a cestu, kterou chci jít. Jak zodpovědné jsou a jak i díky jejich práci si buduji dobré jméno na trhu. Je těžké vytvořit kolem sebe tým, kterému dáte 100% důvěru, zvláště v cizí zemi.

Jsem vděčná za to, že se mi povedlo mít kolem sebe tým šikovných holek, které navíc v destinacích žijí, takže je vše mnohem jednodušší a které dokážou ve svatební den dát klientům maximum. Já destinace každý rok objíždím a tak jsem přítomna u většiny našich svateb. Sleduji zahraniční trendy, nakupuji stále více dekorací, s koordinátorkama řešíme jak více zdokonalit naši práci, co je trendy a jak nabídnout klientům to nejlepší. Také za klienty vyřizuji veškeré papírování nutné k uzavření právně platné svatby. V každé destinaci nabízíme 6-7 nejkrásnějších míst z ostrova a každý rok hledáme další. Nabízíme svatby na plážích, na útesech, na lodích, v tradičním prostředí, v olivových sadech – což je nyní hodně trendy, nabízíme svatbu i na jedné z nejkrásnějších pláží Řecka, na pláži Navagio. Organizujeme svatby civilní, církevní, právně platné i svatby na oko či obnovení slibu.

Svatby v Řecku

Často se mě klienti ptají co mám na svatbách v Řecku nejraději. Je těžké shrnout vše do pár vět, ale kdybych měla vyzdvihnout to nejdůležitější – byla by to jednoduchost, výjimečnost, dostupnost a originalita. Svatbu v Řecku nemusíte plánovat 1 rok předem jako tomu je u většiny svateb v Čechách. Svatbu je možné plánovat 2 měsíce předem. Ke svatbě na pláži nepotřebujete žádnou okázalou výzdobu, aby jste zakryli nedostatky. Prostředí ve kterém jste, je samo o sobě tak okázalé, že stačí pár doplňků v barvě svatby a vykouzlíte tím nezapomenutelnou atmosféru. Víte jak nádherně vypadá květina krémových růží s větvičkami olivovníku? Jak originální je předávání prstýnků z mořské mušle? Jak úžasné je odletět na dovolenou, užívat si sami sebe a spojit  pobyt se svatebním dnem?

Je radost pracovat s klienty, kteří jsou odpočatí, dobře naladění a nemají stres. Užívají si komfortu a navíc po svatbě nemusí ještě investovat do svatební cesty. Řecko je cenově dostupné, takže snoubenci často cestují i se svými rodinami či kamarády. Mají tak v jejich den D kolem sebe opravdu jen ty pro ně nejdůležitější osoby. Každý rok organizuji kolem 35-40 svateb a co mne nejvíc těší je, že za mnou již přicházejí noví klienti s tím, že chtějí svatbu jen přes moji agenturu, že dostali doporučení od přátel, či kolegů. Co víc si můžu přát než to, že klienti milují moji práci? Co víc si můžu přát než to, že od klientů slyším, svatbu ano, ale jen s vámi, vaší práci my věříme? Ano… žiju svůj sen a zároveň tím plním sny ostatním…

Nenechte Vaše sny zaniknout v tom, co se sluší a nesluší. Užijte si Váš den s tím, koho milujete, na jakémkoliv místě, které vás dva osloví…

Adéla Smržová, majitelka svatební agentury Svatba trochu jinak

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x