fbpx
Šalvěj lékařská – Bylinka nesmrtelnosti
Print Friendly, PDF & Email

Šalvěj lékařská – Salvia officinalis je bylinka nesmrtelnosti. Roste ve středomořských zemích včetně Řecka a název Salvia pochází z latinského slova Salvare, které znamená zachránit nebo uzdravit. Šalvěj má silnou aromatickou vůni. Arabové věřili, že dokáže vyléčit úplně všechno. Egypťané dávali ženám pít šalvěj, aby zvýšili jejich plodnost. Měkké, plstnaté šedozelené lístky šalvěje sice neupoutají na první pohled, avšak tato aromatická bylina se v zemi svého původu Řecku hojně používá v kuchyni i jako léčebný prostředek již více než 2 000 let!

Šalvěj lékařská

Je považována téměř za všelék, podobně jako rozmarýn se těší pověsti rostliny paměti. Šalvěj obsahuje mnoho éterických olejů jako je pinen, campher, thujon a terpen.

Svými vlastnostmi nás nadchne k mnoha využitím od vaření až po krásu. Je to stálezelený keř, který je v Řecku rozšířený a najdeme jej volně v přírodě. Preferuje slunné a kamenité prostředí. Spodní část je dřevnatá, horní část je pokryta šedozelenými sametovými lístky. Lístky se sbírají před květem.

Široké pole působnosti v ženském léčitelství má v letech přechodu, užívá se zejména proti obávaným návalům horka, omezuje pocení, je součástí směsí vhodných pro navození vyrovnanosti, pro chladnou hlavu, pevné kosti a dobré myšlenky ve druhé polovině života. Zastavuje produkci mléka, pomáhá při odstavení. Jako bylina s estrogenním účinkem má šalvěj své uplatnění v první polovině cyklu k podpoře plodnosti. Čistí krev, působí jako afrodisiakum.

Čaj ze šalvěje zažehná bolest v krku

Pro vnější užití si uvaříme čaj a necháme vyluhovat 2 – 10 minut / čím déle necháme vyluhovat je chuť čaje hořká a velmi aromatická. Šalvěj je vhodná ke kloktání při chrapotu, zánětech v krku a při angíně nebo k vyplachování při zánětech dásní. Její hojivé a protizánětlivé účinky se snad nejlépe projeví při léčbě horečnatých onemocnění. Bojuje proti bakteriím a virům.

Šalvěj v kosmetice

Šalvěj zlepšuje barvu tmavých a šedivých vlasů. Stimuluje a dodává lesk suchým vlasům, potlačuje tvorbu lupů. Koupel nohou se šalvěji osvěžuje a deodorizuje. V kosmetice se doporučuje pro mastnou pleť.

I přes veškeré své léčivé účinky velké množství šalvěje je toxické díky thujonu.

Feng Shui

Ve Feng Shui se používají sušené listy šalvěje jako vykuřovadla k očistě prostoru od cizí a špatné energie. Podporuje Ducha a paměť.

Magické vlastnosti šalvěje

Nesmrtelnost, dlouhověkost, moudrost, ochrana a uskutečněná přání. Pokud si přejete, aby se vám přání splnilo, napíšete jej na list šalvěje a schováte jej pod polštář na 3 noci ?

Recept na šalvějový medový sirup

Šalvěj pro své protizánětlivé, antivirové a antibakteriální účinky je s medem ideálním přírodním pomocníkem nejen při bolesti v krku. Potlačuje potivost, pomáhá při žaludečních potížích. 

Při bolesti v krku použijeme 1 čajovou lžičku 3 x denně tohoto medu nebo s ním osladíme nápoj.

Recept: čerstvou šalvěj vložíme do 3/4 čisté sklenice a zalijeme medem až po okraj. Uzavřeme sklenici a necháme na mírném ohni ve vodní lázni 2 hodiny macerovat. Po vychladnutí přecedíme a naplníme do čisté sklenice, med je potom tročku řidší.  Uchováváme na chladném a tmavém místě, vydrží 6 měsíců

Pomalejší postup: med se šalvějí můžeme i bez vodní lázně 3 týdny louhovat a pravidelně sklenici kontrolovat a protřepávat.

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x