fbpx
Print Friendly, PDF & Email

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) – Dar bohyně Afrodity lidem, byl ve starověku zvláště ceněn pro své léčivé vlastnosti. Byl považován za symbol spravedlnosti, protože se věřilo, že roste pouze na zahrádce spravedlivých lidí. Dnes jej najdeme v Řecku volně rostoucí v přírodě. Původně rostl pouze ve Středomoří.

Bylinka paměti

Rozmarýn je celoročně zelený keř dorůstající až do výšky 2m, který kolem sebe šíří povzbudivou osvěžující vůni.  Řekové tuto bylinku používali při různých náboženských rituálech a oslavách k výzdobě chrámů. Studenti nosili rozmarýnové věnce, protože věřili, že zlepšuje paměť. Ne náhodou se rozmarýnu říká –  bylinka paměti! Odedávna patří mezi oblíbené koření, zejména k dochucení jídel z masa.

Rose Maria

V Řecku je známý mýtus kdy Panna Marie nechala svůj modrý plášť na rozmarýnovém keři, který měl původně bílé květy a ony se potom zbarvily modře. Od té doby se rozmarýnu říká „Rose Maria“

Léčivé účinky

V současné době se rozmarýn hodně používá v kosmetických přípravcích. Pro vnější užití podporuje prokrvení, rozmarýnový olej je vhodný na celulitidu, bolest svalů, pohmožděniny, rány, ekzémy, tiší bolest, působí dezinfekčně. Jako tinktura podporuje růst vlasů a pomáhá proti jejich šedivění při pravidelné masáži pokožky hlavy. Vnitřní užití zvyšuje krevní tlak, podporuje prokrvení pánevních a břišních orgánů, v nízkých dávkách podporuje plodnost, ve vysokých dávkách může vyvolat potrat. Posiluje žaludek, působí proti plynatosti, povzbuzuje krevní oběh a mysl – zahání temné myšlenky, posiluje srdce. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje.  Studie ukazují, že rozmarýn je prevencí rakoviny tlustého střeva, jater, prsu, konečníku. Rozmarýn se nesmí používat v těhotenství a při vysokém krevním tlaku.

Magie skrytá v rozmarýnu

Agatha Moore uvádí magické účinky rozmarýnu: ochrana, láska, chtíč, duchovní posílení, zaříkání, k čištění prostoru, pokud se používá jako kadidlo. Když si jej dáme pod polštář ochrání nás od nočních můr a dobře se vyspíme. Zavěšená nad vchodovými dveřmi, zloději se budou držet daleko od vašeho domova. Pokud rozmarýn budete mít zavěšený nad vámi, vaše paměť bude silná a díky její vůni zůstanete dlouho mladí.

Rozmarýn jako přírodní repelent

Postup na výrobu přírodního repelentu z rozmarýnu:

Do čisté skleněné lahvičky vložíme do půlky rozmarýn a posekaný hřebíček. Vše zalijeme 40% vodkou a každý den sklenicí zatřepeme. Za 2 týdny přecedíme a nalijeme do čisté skleničky s rozprašovačem. Před každým výletem do přírody se s ním postříkáme. Zdroj: nevastibio.eu

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x