fbpx
ŘECKO 2016 – startujeme 4. června na Facebooku
Print Friendly, PDF & Email

Jásas, kamarádi, rok se s rokem schází a my opět vyrážíme do Řecka! Letos bude naše cesta ‚‚A Little Bit Different‘‘ – malinko jiná… Vyrážíme na 3 týdny vlastním autem, v plánu máme hned několik horských oblastí, kamenné vesnice, nespočet přírodních pokladů a samozřejmě několik dní u tyrkysového moře :) Individuálnímu cestování a toulkám v čisté přírodě propadám čím dál víc a je úplně úžasné, že jsme potkali další ‚‚řecko blázny‘‘, kteří nás letos budou doprovázet! Těším se na kempování pod hvězdami (pevně doufám, že to letos nadchne i Peťuli :D ), na nádherná ubytování v kamenných vesnicích, na výstupy na nejvyšší vrcholy, na rozkvetlé louky, na brodění úzkými kaňony s vodopády a opět na tu nezapomenutelnou řeckou gastronomii a pohostinnost. Držte nám proto palce, aby vyšlo počasí, přejte nám trošku štěstí, abychom svůj další ŘECKÝ SEN proměnili v realitu a opět napsali několik desítek článků z výletů…

Objevte s námi skryté krásy Řecka!

4. června startujeme na Facebooku ‚‚Řecko nás baví‘‘ : www.facebook.com/reckonasbavi

Stránku můžete sledovat na Facebooku i bez registrace! Stačí jednou za čas opsat kontrolní kód, ke kterému vás Facebook vyzve a po zadání vás hned pustí na naši stránku Timeline s příběhem. Jakmile budeme na signálu, tak tam vždycky něco zveřejníme :)

Řecko 2016 – předběžný plán:

tour2016_v3
plán cesty 2016

Zagori / Ζαγόρι

46 kamenných vesnic v pohádkovém regionu Zagochoria (Záhoří) s nádhernými kamennými mosty, které přežily z rozkvětu oblasti z 18. a 19. století a to zejména díky výhodnému obchodnímu postavení v rámci bývalé Osmanské říše. Největší přírodní památkou je kaňon Vikos, který zdobí Guinessovu knihu rekordů jako nejhlubší kaňon světa (v poměru k jeho šířce). Nejbližším letoviskem pro návštěvu kraje Zagori (přes cestovku) je městečko Parga na pobřeží.

Mt. Tymfi / Τύμφη

náhorní vápencová plošina na severu pohoří Pindhos s nejvyšším vrcholem Gamila 2497m n.m. a s jezírkem Drakolimni (2050m n.m.). tzn. s ideálním místem pro kempování :)

Smolikas / Σμόλικας

nejvyšší hora pohoří Pindhos a druhá nejvyšší hora Řecka (2637m n.m.) nabízí impozantní výhled na skalní stěny sousední Mt. Tymfi a zalesněná údolí národního parku Aoös.

Tzoumerka / Τζουμέρκα

úžasná horská oblast s nejvyššími vodopády v zemi s výškou až 350m. Když si představíte, že se voda tlačí až do výšek přes 2000m n.m., odkud padá do údolí… no nádhera. Naším hlavním cílem je hora Strogoula…prosím prosím, ať je ten den modrá obloha s bílými mráčky :)

záliv Amvrakikos (Ambracian) / Αμβρακικός

jeden z největších uzavřených zálivů Řecka je ideálním místem pro všechny, kteří mají rádi zvířátka, zejména ptáky a mořskou faunu :) Zvláštní ekosystém mokřadů a lagun poskytuje vhodné útočiště na přezimování desítkám tisíců opeřenců. Mezi domácí obyvatele patří např. Pelikán, Rybák severní nebo Kulík mořský. Mnoho dalších druhů se zde chová nebo tudy prolétá. Z výletních lodí můžete obdivovat Karety obecné (Caretta caretta) a delfíny ve volné přírodě!

ostrov Lefkáda / Λευκάδα

kdo by neznal tuhle tyrkysovou krásku :) Lefkádu jsme navštívili v roce 2010. Během letošní cesty bychom se na ni chtěli zastavit a přespat na jedné z jejich pláží…

Evritania / Ευρυτανία

zapomenutá oblast na mapě, které se přezdívá řecké Švýcarsko. Nás budou zajímat zejména úzké kaňony s vodopády, kde bychom chtěli poprvé vyzkoušet river trekking (přechod řekou) a možná bude i malá via ferrata…

poloostrov Pelion / Πήλιο

oblíbená turistická oblast, kam jezdí na dovolenou zejména Řekové. Na zalesněném pobřeží pod horou Mt. Pelion najdete desítky dlouhých pláží. Pelion je také vyhlášený díky turistice, horským vesnicím a malému vláčku, který jezdí po úzkokolejce do nejznámější horské stanice v Milies.

P.S. Velké poděkování patří Alči (almině), která mě trošku (spíš hodně) motivovala pro návštěvu ‚‚Záhoří‘‘. Števovi ze Slovenska děkujeme za zapůjčení stanu a děkujeme i dalším kamarádům, které na nás myslí nebo nám jakkoliv pomáhají ;)

Řecko 2016 se blíží… snad to vyjde! Tu nejkrásnější dovolenou vám všem přeje Zdeněk – Řecko nás baví

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hana M.
Hana M.
30/05/2016 21:07

Tuten borec pode mnou to napsal přesně!! :-) Já se taky moc těším na vaše putování, budete prostě silná čtyřka a z nějaké řecké taverny v Makrigialos vám potom v duchu pošleme Jámas!!! Ale týden vás ještě budu sledovat z domu. :-) Šťastnou cestu!

petrooska
petrooska
Odpovědět na  Hana M.
30/05/2016 22:45

Zdravíme naši věrnou fanynku z Brna a věrného fanouše ze z Plzně :-) Děcka díky za podporu, budeme se snažit vás nezklamat a načerpat toliko informací, zážitků a fotek, co to jen půjde :-)

Radek66
Radek66
29/05/2016 21:27

Zdenále a Peťule, tak ať se vám všechno vydaří dle plánu, strašně moc se s Petuji těšíme na vyprávění :-)

Jaroslav Vlk
Jaroslav Vlk
26/05/2016 20:12

Zdravím Zdeno, držím vám palce at vám to krásně vyjde. My jedem měsíc po vás do Pargy kterou vy taky navštívite. Určitě doporučuji projít ,krásné místo my už tam jedem po 3tí :-) doslova nám učarovala. Doporučuji navštívit Pláže Valtos,Lichnos a Sarakiniko. Za zmíku stojí Benátská pevnost která je v noci krásně osvětlená a určitě se vyplatí vyběhnout za Pargu cca 4 km na kopec a navštívit Ali Pašovu pevnost – krásný výhled do okolí. Je toho více ale to vy při vašem vytížení asi nestihnete :) Každopádně přeji štastnou cestu a hod nějaké info ohledně cesty ,já jsem to jel autem už 3x ale ted mě to zajímá hlavně kvůli těm uprchlíkům. Madarsko je free, nevím co máš za auto my na poslední čerpačce v madarsku doléváme naftu a pak tankuji až v makedonii,Srbsko je taky v poho jenom dodržovat rychlost,Bělehrad objíždím nejezdím přes centrum – nový obchvat,makedonie je v pohodě pouze cca posledních 70km před GR je to rozkopané a dodělávají silnici.To asi vše,mějte se krásně a užijte si to ,vždyt přeci Řecko nás baví :-) Jája

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Jaroslav Vlk
26/05/2016 20:29

Ahoj Jardo! Díky za super zprávu a skvělé rady! S tou Pargou jsem to asi špatně napsal. Nenavštívíme ji. Pouze jsem uváděl nejbližší letovisko, kam jezdí CK…pokud by chtěl někdo navštívit oblast Zagori, která je naším hlavním letošním cílem. V Parze jsem byl na prvním a zatím posledním lodním výletu v Řecku. Pluli jsme z Korfu, přes Paxos do Pargy. Byto to moc fajn, tenkrát jsem neměl řidičák a vůbec nic jsem o Řecku nevěděl. Ohledně tankování…Mám v plánu brát v Maďarsku na poslední OMV (Röszke) a pak v Řecku na nějaké větší Shellce. Mám naftu, dojezd přes 1000km, podle spotřeby…Tady jezdím na Vervu, tak si sebou beru raději VIF, aby auti nemělo případný šok :D V Srbsku přespíme a pak budeme pokračovat dál. Jsem rád, že jako jedem z mála doporučuješ obchvat přes Bělehrad. Pojedeme přes den a proto bych to chtěl po něm vzít… Budu se snažit podávat hlášení a snad něco cestou s Peťulí cvaknem na foťák. Díky moc a ať nám ty naše auta jezdíííííí ;) Zdeněk

Jaroslav Vlk
Jaroslav Vlk
Odpovědět na  Zdeněk - ADMIN
26/05/2016 21:14

Ahoj Zdendo, my to jezdíme non stop ale jsme dva řidiči ,to je velká výhoda jinak raději přespat to je jasné!! Pokud mohu doporučit tak bych tankoval raději v makedomii je to levnější ted cca 19 kč/l a bez problémů,tankuji hned po vjezdu do makedonie a pak ještě při výjezdu doplna ,protože řecko je drahé,jinak hned za hranicema GR cca 15 km jsou asi dvě benzínky ale jinak musí upozornit že kolem GR dálnice je to s benzínkama docela špatné a spíše musíš sjed do nejbližšší vesnice a tam natankovat , není to jak naše D1 :) Co se týká obchvatu Bělahradu tak u nikam neodbočuj a jed pořád rovně to tě navede na obchvat ….pokud sjedeš doprava tak tě to hodí do centra ,prostě u Blělehradu pořád rovně :) obchvat je cca 30km dlouhý ale pozor na konci je výjezd docela špatně značený jenom obyčejná cedule – já to tam mastil asi 110 km a pak ostrá pravá …někteří co jsem viděl co to přejedou tak tam couvají a je to nebezpečné….Jája

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Jaroslav Vlk
30/05/2016 22:35

Jardo, budeme dva řidiči, ale po příjezdu náš nečeká relax u moře, ale týden chození po oblasti Zagori. Nechceme být uplně KO, tak raději přespíme a dáme to víc na pohodu :) Mám naftu CR, tak se Makedonie trochu bojím. Raději budu brát na OMV a v GR na Shellce a budu do toho přidávat VIF. U nás auto dostává Vervu, tak aby se z toho pak nepo*ralo :D Budu mít navigaci, tak snad mi to ten hlavní tah a obchvat ukáže správně.. Na dálnici směr Grevena je jedna Shellka, mám uloženou její polohu a určitě na ni zastavíme na pauzu. Tankovat budu asi až v Zagori…ještě uvidím. No hlavně ať to sviští a trochu se cestou pokocháme ;) Zdeněk

Jana (Amina)
Jana (Amina)
22/05/2016 18:24

Zdendo a Peťo, nepřestávám obdivovat Vaše nápady a to, jak to máte vše prefektně naplánované. Budu Vám držet palce, ať vše vyjde, jak má, budu na Vás myslet a netrpělivě čekat na Vaše zprávy, fotky a vše ostatní.

Alice Jirošová
Alice Jirošová
17/05/2016 20:44

Zdeňku a ostatní řeckospolucestovalé…:-) držím moc pěsti ať vám to vyjde, počasí, cesta, nálada…trochu vám cestovatelsky závidím, vybrali jste úžasné trasy po milovaném Řecku, a nyní určitě dokážete, že nejsou jenom ostrovy v Řecku, co je na něm krásného. Vždyť právě oblast Zagori a její kamenné vesničky je to, co mne na pevninském Řecku tolik uchvátilo, kaňon Vikos byl pro mne obrovským neskutečným úkazem, dechberoucím. Věřím, že bude i pro Vás. Z Vašich plánů mě bude velmi zajímat Tzoumerka, tu budu hltat a pol. Pelion. Jste správní mladí nadšenci, milující přírodu a za to Vám hrozně fandím! Moc se těším na Vaše zápisky z řeckých cest! Šťastnou cestu a v pořádku se vraťte! Alice…:-)

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Alice Jirošová
21/05/2016 8:08

Ahoj Alice, moc děkujeme za přání i podporu! Záhoří nás láká úplně nejvíc, budeme mu věnovat nejvíce času a snad ho dle plánu pořádně prošlápneme ;) Kokoros bridge na fotce je úžasný. Nechceme u něj jen zaparkovat, vyfotit a odejít…. Máme v plánu okružní trek kolem několika mostů hned na začátku, tak drž palce, ať se vydaří hlavně cesta a pak počasí. Bojím se, že pevnině propadneme jako naše kamarádka Alča :) Už nechtějí jinam :D Díky za zprávu! Zdeněk

Alice Jirošová
Alice Jirošová
Odpovědět na  Zdeněk - ADMIN
23/05/2016 20:43

Ahoj Zdeňku, samo že budem držet palce ať to vše zmáknete, pevnině jsem též propadla, je to krásná část. Pořádně to prošlápněte, my se teď vrátili z Malé Fatry….úžasná příroda a hory…:-)

11
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x