fbpx
Potistika beach (Xinovrisi) – nejkrásnější pláž jižního Pelionu
Print Friendly, PDF & Email

Potistika beach (Ποτιστικά) je nejkrásnější pláž jižního Pelionu. Leží 4km za vesnicí Xinovrisi a 54km od přístavu Volos na východním pobřeží poloostrova Pilio. Písečné krásce, jejíž délka dosahuje přes 800 metrů, dominují dva obří balvany zasazené do tyrkysové hladiny Egejského moře. Potistika je nádherná pláž, kterou obklopují zelené stráně, ovocné sady a olivové háje. V sezoně je mezi turisty velmi oblíbená, ale díky své velikosti a odlehlosti od hlavních ubytovacích středisek, si na ní každý milovník slunce najde to své místečko…

Ποτιστικά Πήλιο

Pokud budete dovolenkovat na Pelionu jen pár dní, bude pro vás výlet na pláž Potistika určitě zajížďkou, která ovšem stojí za to! Připravte se minimálně na hodinu řízení, pokud pojedete na jih z oblíbených pilionských středisek Tsagarada nebo Mouresi (ubytování) nebo v našem případě z horské vesnice Drakia. Obě silnice vedou přes zelené vnitrozemí do vesnice Argalasti, kde odbočíte na východní pobřeží ke Xinovrysi a Potistika beach. Díky asfaltové silnici je pláž lehce dostupná a nečeká vás ani příkré klesání dolů k moři, které nabízí snad všechny severnější pláže. Na konci cesty vás bude čekat pár metrů uježděného písku, obkroužíte vysoké rákosí a zaparkujete na velkém plácku ve stínu borovic. Parkoviště najdete na Google mapě přímo zde. Hned vedle něj se skrývají dvě taverny, kam si můžete během dne skočit na oběd nebo jen tak na vychlazené pivko.

Po rozehřátém písku vyrážíme na jižní část pláže ke dvěma velkým balvanům, které nás přitahují od doby, kdy jsme uviděli první fotku zdejší letní destinace. Nutno podotknout, že za posledních 20 let se bohužel vrstva písku značně ztenčila a to díky stavbě domků a rodinných vil v této části poloostrova. Dobrá zpráva je, že pláž není z většiny organizovaná. Jen v jedné malé části najdete dvě řady slunečníků s lehátky. Určitě si sebou přibalte šnorchl a prozkoumejte mořské dno u velkých balvanů. Hemží se to tam různýma rybkama, zejména hejny sardinek. Pokud se vydáte vyšlapanou cestičkou přes menší kopeček, máte jako na dlani sousední pláž – Melani beach. Necestujete-li zrovna s obytňákem, můžete využít nabídky pěkného ubytování v okolí pláže Potistika a užít si tu klidnou dovolenou.

jen po půl hodině cesty na jih můžete navštívit krásnou vesnici Lafkos s údajně nejstarším kafeniem v Řecku (1785), ale o tom si napíšeme zase příště ;)

 

Video – Potistika beach, Pelion

Z vesnice Xinovrisi (od platanu na náměstí) lze dojít na Potistiku po značené monopáti (4.2 km za 1,5 hodiny). Více info zde.

Ubytování v okolí pláže Potistika

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x