fbpx
Měsíček – Zázračná bylinka od boha Slunce
Print Friendly, PDF & Email

Měsíček – Calendula arvensis je zázračná bylinka od řeckého boha Slunce, která má pozitivní vliv na naši psychiku, odebírá bolesti, dokáže navodit příjemnou náladu, vyživuje životní radost a sílu. Přírodní měsíčková mast uzdravuje naši pleť, léčí různá kožní onemocnění, popáleniny, záněty, pomalu se hojící rány i třeba hemeroidy. V dnešním článku si o divokém měsíčku řekneme mnohem víc a ukážeme si i recept na měsíčkovou mast.

Má nejoblíbenější bylinka na Korfu

Původně jsem měla v plánu napsat jako první o mojí nejoblíbenější bylince měsíčku, ale letošní teplé a suché podzimní počasí trošičku pozměnilo můj plán, a tak až nyní kdy kvete měsíček vám s radostí něco o něm napíšu…

Měsíček kvete na Korfu od podzimu do jara a stejně jako já miluje sluníčko. Už více jak 7 let se věnuji této zázračné bylince, díky níž se mi uzdravila pleť, která byla plná pupínků, trápily mne červené popraskané žilky na nose a na levé straně tváře. Moje pokožka už nesnesla žádný krém, ani z lékárny. A jak to už v životě chodí, bylinka, kterou nejvíce potřebujeme, roste v naší blízkosti. Měsíček je nenáročný, roste všude na ostrově a jediné co potřebuje je dostatek světla a slunce.

Měsíček – bylinka úplného odevzdání

Starověký řecký mýtus hovoří o původu mé nejoblíbenější bylinky: Mladá dívka se zamilovala do boha Slunce a žila jen proto, aby ho mohla každé ráno vidět. Den co den chřadla touhou, dokud nezemřela. Z úcty k takové oběti vyrostla květina s barvami slunce v místě, kde každé ráno stála dívka, aby mohla vidět svého milého. Je to bylinka úplného odevzdání. Zářivý měsíček odebírá bolesti, dokáže navodit příjemnou náladu, vyživuje životní radost a sílu.

Pozitivní vliv na naši psychiku

Všechny bylinky, kterou jsou úzce spjaty se sluncem mají pozitivní vliv na naší psychiku, otevírají naše srdce, dodávají nám sílu, odvahu a hřejivé světlo. Tato hřejivá bylinka se svými žlutooranžovými květy vyrovnává vlhkost v těle. Zcela souhlasím s větou, že je to bylinka úplného odevzdání se. Přináší lidem sebedůvěru a osobní sílu.

Sbírání divokého měsíčku

Pro léčebné účely se sbírají celé a plně rozkvetlé květy za slunečního počasí v poledne. Sušit a skladovat měsíček je třeba ve stínu, protože na světle ztrácí své účinné složky. Obsahuje éterické oleje, které jsou nejvíce koncentrované v květech,  především sesquiterpeny jež působí silně protizánětlivě a ničí choroboplodné zárodky za podpory flavonoidů, žlutých rostliných barviv, karotenoidů, saponinů, kumarinů, hořčin a velké množství slizů, které při sběru měsíčku po pár minutách lepí na prstech. Čerstvá šťáva z květů, listů i stonků pomáhá proti pihám a stařeckým skvrnám. Okvětní lístky slouží jako barvivo, přidává se do salátů i rýže.

Staří Egypťané přisuzovali měsíčku omlazující účinky, Řekové měsíčkem dochucovali a zdobili s ním jídlo.

Divoký měsíček – léčivé účinky

Měsíček má hojivé, antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, od starověku se používá k zastavení krvácení, předchází vzniku infekcí, pomáhá k rychlejšímu uzdravení rány a zahojení jizvy. Je vhodný pro všechny podráždní kůže, drobné popáleniny, bodnutí hmyzem, modřiny, pupínky, hemeroidy, opruzeniny, akné, ekzémy, opary, pooperační jizvy, zjemňuje pleť a dodává jí pružnost. Je to velmi dobrá bylinka pro děti, protože je velmi účinná a zárověň vhodná pro citlivou kůži dítěte. Pomáhá regulovat menstruaci a snižuje bolest, používá se při zduřelých lymfatických uzlin, masáž měsíčkovým olejem je dobrým prostředkem k prevenci rakoviny prsu, stimuluje imunitní systém, snižuje horečku, působí povzbudivě na srdeční činnost.

Ve formě masti se měsíček používá na:

Pohmožděniny, popáleniny, omrzliny a pomalu se hojícíh ran, na křečové žíly, proleženiny, akné, ekzémy, lupénka, hemeroidy, při ječném zrnu, chronické nebo stále se opakující záněty pochvy, na bolestivé bradavky v době kojení, záněty prsů, virové vlhké vřídky v oblasti genitálu, popraskané paty nebo lokty.

Recept na měsíčkovou mast

Pokud nemáme možnost čerstvých květů, můžeme použít i sušené

Hrst květů měsíčku zalijeme kvalitním olivovým extra panenským olejem a ve vodní lázni necháme na mírném ohni 3 až 4 hodiny macerovat. Potom přecedíme a ještě do teplého oleje za stálého míchání přidáme 30 g rozpuštěného včelího vosku. Důkladně ve vodní lázni promícháme olej s voskem a lijeme do čistých skleniček, které po vychladnutí zavíčkujeme a označíme názvem. Měsíčková mast je hotová :)

Měsíčková mast od NEVA STIBIO

  • je vynikající pleťový krém pro dospělé i děti
  • obsahuje vysoký podíl čerstvých obvodových jazýčků – lístků
  • neobsahuje žádná umělá barviva, konzervanty ani aromata
  • pomáhá při hojení spálenin, ekzémů, akné, omrzlin, pooperačních jizvách, říznutí, odřenin
  • trhliny na prsních bradavkách po kojení
  • regeneruje, ošetřuje a chrání pokožku

Vnitřní užití

Měsíček posiluje játra a podporuje tvorbu žluči, upravuje menstruační cyklus, stimuluje obranyschopnost při rakovině.

Energetické vlastnosti měsíčku

Léčení, posilování a vyrovnání aury, přináší radost, zvýší úroveň vašeho sebevědomí, sebedůvěry a přirozené energie stoupají nahoru i s vaší vitalitou.

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x