fbpx
Když v létě v Řecku kvete oleandr
Print Friendly, PDF & Email

Oleandr obecný (Nerium oleander) je stálezelený keř, který zdobí cesty po celém Řecku. Má překrásné květy a příjemně voní. Kvete právě nyní v turistické sezoně a určitě z něj budete nadšení, pokud jej dostanete do hledáčku svého fotoaparátu na vaší dovolené. Má jen jednu vadu na kráse, je jedovatý…

Oleandr obecný

Oleandr je vzrostlý keř, někdy až menší strom, jehož výška se pohybuje od 2 do 6 metrů. Původní botanické druhy jsou pouze tři, nicméně na mnoha místech světa roste „divoce“ více než 400 odrůd s různými barvami. Nejčastější je červená, žlutá, bílá a růžová, které nás osloví svými krásnými květy.

Jedovatý krasavec

Peršané používali větve oleandrů k otrávení pitné vody vojáků Alexandra Makedonského. Rovněž se uvádí, že vojáci vážně onemocněli při pálení oleandrových větví při opékání masa a nemohli se pak zúčastnit bitvy. Indiáni nazývali tuto rostlinu zabijákem koní, protože její sladká chuť větví často oklamala koně, kteří je snědli a pak zemřeli.

Je to jedna z nejjedovatějších rostlin na světě. Obsahuje řadu toxických látek, z nichž mnohé jsou pro člověka a zejména pro malé děti smrtelné. Nejdůležitější z toxinů, které obsahuje je oleandrin a nerin, což jsou srdeční glykosidy a nacházejí se ve všech částech rostliny, nejvíce však v listech. Obsažené látky mají velmi podobné účinky jako glykosidy známého náprstníku (Digitalis).

Kvete od července do září

Oleandry kvetou od července do září, takže na ně natrefíme velmi často při naší dovolené v Řecku. Už když míříte po silnici do Řecka autem, tak před hraničním přechodem Gevgelia – Evzoni jich najdete mezí jízdními pruhy dlouhé kilometry. Pak jen stačí zpomalit, stáhnout okénko a pomalu přivítat tou neuvěřitelnou vůní návrat do svého druhého domova – do Řecka.

Lékařské pokusy

Arabští lékaři používali jako první oleandr údajně na rakovinu už v 8. století našeho letopočtu. Lidová medicína používala listy oleandru na kožní infekce, svrab, syfilis a opar. Dnes bohužel neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že oleandr byl účinný při léčbě rakoviny…

V homeopatii se používá na srdeční problémy. 

Otrava oleandrem způsobuje zvracení, nevolnost, slinění, bolesti břicha, srdeční arytmie a podráždění kůže.

Tak obdivujme jen pohledem tuto krásnou rostlinu, která právě kvete a zdobí cesty v Řecku. 

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x