Oleandr obecný (Nerium oleander) je stálezelený keř, který zdobí cesty po celém Řecku. Má překrásné květy a příjemně voní. Kvete právě nyní v turistické sezoně a určitě z něj budete nadšení, pokud jej dostanete do hledáčku svého fotoaparátu na vaší dovolené. Má jen jednu vadu na kráse, je jedovatý…
Oleandr obecný
Oleandr je vzrostlý keř, někdy až menší strom, jehož výška se pohybuje od 2 do 6 metrů. Původní botanické druhy jsou pouze tři, nicméně na mnoha místech světa roste „divoce“ více než 400 odrůd s různými barvami. Nejčastější je červená, žlutá, bílá a růžová, které nás osloví svými krásnými květy.
Jedovatý krasavec
Peršané používali větve oleandrů k otrávení pitné vody vojáků Alexandra Makedonského. Rovněž se uvádí, že vojáci vážně onemocněli při pálení oleandrových větví při opékání masa a nemohli se pak zúčastnit bitvy. Indiáni nazývali tuto rostlinu zabijákem koní, protože její sladká chuť větví často oklamala koně, kteří je snědli a pak zemřeli.
Je to jedna z nejjedovatějších rostlin na světě. Obsahuje řadu toxických látek, z nichž mnohé jsou pro člověka a zejména pro malé děti smrtelné. Nejdůležitější z toxinů, které obsahuje je oleandrin a nerin, což jsou srdeční glykosidy a nacházejí se ve všech částech rostliny, nejvíce však v listech. Obsažené látky mají velmi podobné účinky jako glykosidy známého náprstníku (Digitalis).
Kvete od července do září
Oleandry kvetou od července do září, takže na ně natrefíme velmi často při naší dovolené v Řecku. Už když míříte po silnici do Řecka autem, tak před hraničním přechodem Gevgelia – Evzoni jich najdete mezí jízdními pruhy dlouhé kilometry. Pak jen stačí zpomalit, stáhnout okénko a pomalu přivítat tou neuvěřitelnou vůní návrat do svého druhého domova – do Řecka.
Lékařské pokusy
Arabští lékaři používali jako první oleandr údajně na rakovinu už v 8. století našeho letopočtu. Lidová medicína používala listy oleandru na kožní infekce, svrab, syfilis a opar. Dnes bohužel neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že oleandr byl účinný při léčbě rakoviny…
V homeopatii se používá na srdeční problémy.
Otrava oleandrem způsobuje zvracení, nevolnost, slinění, bolesti břicha, srdeční arytmie a podráždění kůže.
Tak obdivujme jen pohledem tuto krásnou rostlinu, která právě kvete a zdobí cesty v Řecku.
Sympatická průvodkyně a mastičkářka Eva Nechvílová zakotvila na malebném řeckém ostrově Korfu, aby byla poblíž všem kvetoucím zázrakům, ze kterých si sama vyrábí mýdla, léčebné produkty a kosmetiku. „Veselá mysl je půl zdraví!“