fbpx
Gefiri Portitsa – brána do jiného světa?
Print Friendly, PDF & Email

Gefiri Portitsa (Γεφύρι Πορτίτσας) je kamenný most z 18. století, který se ukrývá v ústí kaňonu Portitsa gorge pod vesnicí Spileo (Národní park Valia Calda, Grevena). Jedná se o nejpopulárnější a nejkrásnější klenutý most v kraji! 300 metrů hluboký kaňon tu vyhloubila řeka Venetikos, která v místě protéká údolím Kanavi, a po chvíli se ztrácí v úzké skalní rokli, která má v nejužším místě jen 8 metrů na šířku. Slovo „Portitsa“ v překladu znamená „dvířka“. Most stojí na začátku úzké soutěsky, jako kdyby měl představovat „bránu“ do jiného světa. Máte-li rádi divokou přírodu a ve svých řeckých srdcích toužíte po dobrodružství, rozdělejte si večer u řeky oheň a přespěte až do rána. Představte si jen vás DVA, plápolající oheň, který se odráží ve stěnách kaňonu a miliony hvězd nad hlavou. Tohle panenské místo nabízí až neuvěřitelnou atmosféru! Čím více času tu strávíte, tím více si Portitsu zamilujete…

Na lahvovou Plzeň do vesnice Zakas

Výchozím bodem dnešního výletu je vesnice Spileo (Spilaio), která leží jen 18 km (26 minut cesty autem) od odbočky z dálnice Egnatia Odos. Na dálničním sjezdu můžete doplnit pohonné hmoty na čerpací stanici Shell Strata a vydáte se podle cedule Valia Calda směrem do hor. Ano, to je ta cedule s obrázkem medvěda, protože medvěd hnědý je ve zdejších horách jako doma :) Národní park Valia Calda je jeho největším domovem v Řecku a proto u dálnice najdete tolik cedulí s upozorněním! A světe div se, stejně tak jsou ve zdejších horách celkem hojně zastoupení Moraváci, takže v obci Zakas (Ζάκας) nezapomeňte přibrzdit v hospůdce, kde prodávají naši lahvovou Plzeň a při troše štěstí narazíte třeba na Ermise nebo Tanose, kteří pocházejí od nás ze severu Moravy. Pokud se s nimi potkáte, moc je ode mě pozdravujte a samozřejmě jak jinak než česky! :)

 

Spilaio – taverna plná Moraváků

Ve vesnici Spilaio jsme zaparkovali u platanu na náměstí. Měli jsme obrovský hlad a tak jsme brali první tavernu doslova útokem. Sotva jsme si s Verčou sedli venku ke stolu, ozvalo se za našimi zády hlasité Nazdar!“ :) „Cože? Zdá se mi to? Nebo slyším češtinu?“ Pak mi to došlo! Mezi místními Řeky sedělo hned několik Moraváků, kteří si okamžitě všimli naší české SPZtky. Seznamujeme se s Ermisem a jeho kamarády, kteří vyrazili do Spilaio na sobotní oběd. Celý nadšený, utíkám do auta pro moravskou hruškovici, za odměnu pak dostávám jedno, druhé, třetí Tsipouro a už to jede … Ještě než ochutnáme místní tzatziki, mám ji jak z praku :) To nám to ten dnešní výlet pěkně začíná …

Stezkou ke gefiri Portitsa

K mostu Gefiri Portitsa, který se ukrývá v kaňonu pod obcí Spilaio vedou dvě cesty. Můžete dolů sjet autem po šotolině nebo dojít pěšky po kamenem dlážděné turistické stezce. U šotoliny počítejte se značným klesáním a mnoha zákrutami. Nicméně zkušený řidič to zvládne i s normálním autem. Tedy pokud nebude zrovna po deštích!  My samozřejmě volíme procházku hezky po svých. Potřebuji navíc trochu vystřízlivět :) Auto jsme přesunuli na parkoviště před náměstím, kde ho můžeme nechat podle místních přes noc. Pokračujeme vesnicí podél cedulí φαράγγι Πορτίτσας s panáčkem, který nás zavede na začátek pěší stezky Spilaio – Trikomo. Zde začíná chodník prudce klesat dolů. V horní části narazíte po cestě na pramen s pitnou vodou a odbočku na moc pěknou vyhlídku! V odpoledním slunci se nám jde moc hezky a u mostu jsme za necelou půl hodinku.

První řecký oheň

Most Portitsa byl postaven v roce 1743, na délku má 34 metrů a na výšku 7,8 metru. Sotva sundáme batohy, Verča se dává do práce a z koryta potoka začne nosit na hromadu suché větve a dříví na oheň. Za chvilku máme oba pěknou hromadu klacíků. Z kamenů stavím ohniště tak, abychom měli přímý výhled na most. Od mamky máme guláš v zavařovačce, co nám ještě chybí?… Zapalovač? ……. Kurňa, kde mám zapalovač?!!! Já k*k** ho nechal nahoře v autě! To snad ne :( A to mi Verča u auta říkala: Máš zapalovač, že jo? A já odpovídal: jasně, je v ešáku… a v ešáku bylo samozřejmě prd. Večer u ohně je rázem díky mojí hlouposti v ohrožení… Musím to jako správný chlap rychle napravit a tak to beru nahoru do vesnice a zpátky sprintem :) Za 45 minut jsem byl zpátky i se zapalovačem a to jsem ještě stihl vykonat potřebu nahoře v taverně a umýt si zpocený ksicht u pramene :) Zhodnocení: Nechlastejte Tsipouro na lačno, pak vám vypne mozek a budete potřebovat nohy :)

 

Na večer u ohniště v životě nezapomenu… Oheň praskal, řeka vedle nás šuměla a my s otevřenou hubou koukali na Portitsu před námi a jedli u toho výborný guláš od maminky… Dokáži si ještě představit písničku Igelit od Nedvědů a mohl bych štěstím „zemřít“… I když to teď po půl roce píši, mám nostalgickou slzu v očích*

Bivakujeme pod hvězdami

Před půlnocí zkouším most fotit na mobil ze stativu. Nejdřív vyjde moc pěkná fotka Zdendy s čelovkou a pak se stane něco hodně zvláštního… Na jedné fotografii v horní části klenutého mostu uvidíme „přízrak“ nebo nějaký lom světla, který v kontuře zobrazuje písmeno X nebo nějaký obrys lidské postavy, která jako kdyby nad mostem skákala … Jedná se o totální náhodu nebo nám Portitsa chce něco zdělit? Popravdě se nám ve strachu nechce kolem půlnoci fotku detailně zkoumat a jdeme brzy spát. Verča navrhuje ať si lehneme do spacáků přímo u ohně a já mám další nový zážitek. Poprvé jsem si v Řecku rozdělal oheň a poprvé u něj bivakuji pod Mléčnou dráhou.

River trekking v Portitsa gorge

Usnout mi moc nešlo, poctivě jsem přikládal do ohně aspoň do tří do rána. Aby o nás všichni medvídci v okolí věděli :) Ráno začalo svítit slunce a v údolí se pomalu ukrajoval stín. Verču budím až kolem desáté, spala jako Dudek, dáváme snídani a pak jdeme prozkoumat soutěsku. Místy musíme plavat, voda je celkem studená, ale ten pocit, co nás za zatáčkou čeká nám dává velké odhodlání. V poslední části, kde je řeka už opravdu divoká se rozplácneme na kameny, opalujeme se a vychutnáváme si tu nádheru po celé dopoledne. U mostu pak u pramene doplníme pitnou vodu a vydáváme se zpátky k vesnici Spileo.

 

Mapa

celková délka treku: 4 km (tam i zpět)
výchozí bod: vesnice Spilaio
cílový bod: Gefiri Portitsa
celkový čas: 30 minut (60 min. tam i zpět)
náročnost: lehká
období: červen 2018
doporučená mapa: Valia Kalda – Vasilitsa [6.4] Hiking Map
 1:50.000

Ubytování v okolí

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x