fbpx
Epanomi beach – nejlepší pláž u Thessaloniki (Soluň)

Epanomi beach (Παραλία Επανομή) je nejlepší a nejkrásnější písečná pláž u města Thessaloniki (Soluň). Pláž nabízí jedinečný výhled na nejvyšší pohoří Řecka – Olymp. Letos v dubnu jsem si tu dopřál své první koupání v moři. S výhledem na zasněžený vrchol Olympu (Mytikas 2917 m n.m.), to byl takový zážitek, na který v životě nezapomenu! A to není všechno, v dnešním článku vás navnadím na koupání u vraku lodi, na potápění mezi rejnoky a koukneme i na plameňáky …

 

Do Soluně letecky z Bratislavy

Soluň (Thessaloniki) je pro nás Moraváky čím dál více dostupnější, od loňského podzimu sem totiž lítá přímá linka RyanAir z Bratislavy. Zpáteční letenky koupíte za pár korun (cca od 1200 Kč za osobu). Prodloužený víkend s návštěvou města Soluně si tak může dovolit opravdu každý! Nízko nákladovou linku využívají nejvíce moravští Řekové k návštěvě svých příbuzných v Soluni. Málokdo si však během krátkého víkendu dopřeje koupání v tyrkysovém moři. V soluňské zátoce moc pěkných míst ke koupání nenajdeme. Nejbližší pláže jsou až vedle letiště jižně od města, jsou úzké a hojně navštěvované. První opravdu krásná pláž s čistou vodou je až Epanomi beach, která leží 43 km jižním směrem od Bílé věže.

Možná vám to přijde daleko, ale autem je to opravdu kousek (asi 45 min cesty). Jak už to v Řecku bývá, abychom viděli opravdové skvosty, musíme pro to něco málo udělat :) Třeba si v Thessaloniki půjčit auto nebo dojet na pláž Potamos autobusem (č. 78H). A čím méně lidí tohle udělá, tím lépe pro nás, kteří tohle přímo vyhledáváme :)

Na pláž autem nebo autobusem

auto půjčíte na letišti v Thessaloniki od 900 Kč na den

Na pláž Epanomi nás vyvezla naše kamarádka Eli svou vlastní károu. Znáte to, bez práce nejsou koláče, takže jsme si to museli nejdřív nějak celé zasloužit a odpracovat :) Asi půl hodiny jsme hledali po Soluni benzínku s nápisem GAZ! Dotankovali jsme Eli plnou nádrž nějakým levným plynem, prý to její auto jezdí takto mnohem úsporněji :) A pak jsem jí musel na další benzínce ještě umýt stěrkou s rozmývákem všechna okýnka! Takže ona měla v ruce pěkně studený frappíčko a já sundával v tom horku mouchy ze skla :) Ve vesnici Epanomi nakupujeme svačinu a samozřejmě i vodu v PETkách.

Beru z ledničky vychlazené lahve a přicházím k pokladně… Eli neotálí a hned se zeptá prodavače: „a kolik vlastně stojí celý balík nechlazené?“ Má to holka okamžitě spočítaný a obratem zavelí: „Zdenku, okamžitě to vrať, celý balík vyjde o dost levněji“. Namítám, že ta voda z lednice je přeci studená, ale Eli mě hned dorazí: „však než tam dojedeme, bude teplá, ne?“ :) Takže řecký kurz výhodného nakupování máme za sebou, teď se už můžeme zajet konečně vykoupat!

Pláž ve tvaru rohu

 

Když jsem poprvé spatřil pláž Epanomi na foto záběrech z vrtulníku viz úvodní fotka (tripinview.com), hned se mi vrátily vzpomínky z dětství, kdy jsem se koupal na pláži Zlatni rat (ostrov Bol, Chorvatsko). I řecká pláž je ve tvaru rohu, který vyčnívá z pevniny do moře v délce několika set metrů. Mořské proudy a vlny s pláží v každém ročním období jinak hýbou a díky tomu získává Epanomi stále jiný tvar i sklon. Někdy je pláž delší, jindy kratší, někdy je zahnutá na sever, jindy zase na jih. Pokud pojedete ze Soluně na pláž autem nebo autobusem, tak vás asfaltová silnice nejdříve dovede k Potamos beach, která leží od výběžku východním směrem.

Zde si můžete dopřát plážového servisu, lehátek, slunečníků, skvělých barů i výborných taveren, kde vám naservírují ty nejlepší ryby. Vyznavači kempování mohou přespat hned vedle v kempu Akti Retzika (stany, obytná auta, bungalovy). Když už jsme u toho kempování, tak úplně na druhé straně celého výběžku najdete ruiny největšího kempu v Evropě! Obrovský prostor se spletí uliček s cestičkami zarůstá od 90. let trávou. 

Jezírka s plameňáky

 

Z Potamos beach vede k pláži Epanomi uježděná cesta v písku. Nebojte se, pokud bude sucho, tak ještě necelé 2 km zvládnete ujet i obyčejným autem. My jsme s ním dojeli až kousek za vrak lodi, kde je velký dřevěný přístřešek. Odtud už písku značně přibývá a cestu na samotný cíp pláže zvládnou jen terénní vozy s pohonem 4×4! Od přístřešku se můžete kousek projít k malé kapli Agios Nikolaos. Na jaře to kolem ní nádherně kvete :) SV směrem by jste došli až jezírkům Epanomi lagoon (Υδροβιότοπος Επανομής ), odkud lze několikrát do roka pozorovat plameňáky a jiné obyvatele zdejších mokřadů jako jsou kormoráni, volavky nebo různí dravci. To si necháváme na příští návštěvu a pokračujeme od dřevěného přístřešku bosou nohou po pláži k cípu.

Pavel po chvilce uvidí ve vodě nějakého človíčka se šnorchlem a hlásí: „pán asi loví chobotnici“ a z vody se překvapivě ozve reakce v češtině: „chcete ji ochutnat?“ :) Jupí, potkáváme v Řecku nového kamaráda Georga! Jdeme si prostě jen tak po pláži a první člověk, na kterého narazíme, je klučina z Moravy, který žije u Soluně a právě tu před vámi z vody vytáhl obří hvězdici. No není to krásný? A aby to bylo ještě lepší, z tohoto náhodného setkání se stalo přátelství a nyní si můžeme všichni prohlídnout další skvělé fotky :) George na Epanomi jezdí velmi často a nejraději ze všeho fotí zdejší svět pod vodou.

 

Výhled na zasněžený Olymp a koupání u vraku lodi

Kolem cípu se ve vodě v písku válí starý parní kotel. Během roku ho najdete vždycky na jiné straně výběžku, záleží, kam ho mořské proudy zanesou a jakou tvář bude pláž Epanomi mít :) Kotel vzpomíná na rok 1935, kdy tu ztroskotala malá nákladní loď, jejíž vrak najdete v hlubinách kolem cípu. Druhý vrak lodi leží kousek od dřevěného přístřešku mezi pláží Epanomi a Potamos. Ten patří k roku 1970, kdy tu jedna společnost zvětšovala pevninu. Nejedná se o vrak běžné lodi, ale o lodní buldozer, který nadzvedával mořské dno směrem do pevniny. Vyznavači šnorchlování nebo potápění s bombou si tu opravdu přijdou na své!

Zpátky ke koupání … Na cípu se před námi otevřel až neuvěřitelný výhled na pohoří Olympu! V dubnu byl Olymp celý pokrytý sněhovou peřinou a já tak neváhal ani vteřinu, hodil plavky do písku a nahý skočil to moře… Téměř 3000 výškových metrů dělilo léto od zimy! Hladinu moře od Diova trůnu… Kde si tohle můžu dopřát? Na Novém Zélandu? V Chile? Odpověď je za C) tady „za rohem“ v Evropě! V Řecku…  A  proto je to jeden z důvodů , proč mě Řecko baví a proč ho mám tolik rád …

 

Video Shipwreck Epanomi beach

 

 

Ubytování u Epanomi beach – Soluň

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x