fbpx
Drmek obecný – Dar bohyně Héry ženám
Print Friendly, PDF & Email

Drmek obecný – Vitex agnus – castus L. nebo také mnišský pepř je posvátný keř s klasy fialových kvítků a dlouhými štíhlými listy, který byl ve starověku zasvěcen bohyni Héře. Nacházel se v chrámu Héraion na Samu. Přímo pod drmkem se bohyně Héra narodila, proto se po staletí Héra vyobrazovala právě s větvičkou tohoto keře. Héra byla manželkou Diova, bohyně, která chránila manželství a vdané ženy, snad i proto je bylinkou spíše pro ženy. V 1. století našeho letopočtu se na území Řecka konaly slavnosti a ženy při nich používaly jako lože větévky drmku.

Na podzim sklízíme plody

Domovinou drmku obecného je pobřeží Středozemního moře včetně Řecka, ale roste i v subtropickém podnebí po celém světě. Jeho červené bobulky se sklízejí na podzim a suší se. Právě teď na podzim tento keř obsahuje plody (peckovice), které krásně smyslně voní a léčí. Připomínají zrnka pepře – proto je jeho druhý název mnišský pepř.

Není to konopí

V létě můžeme obdivovat tento keř při našem putování po Balkánu, kde zdobí svými modrofialovými květy cesty. Jeho listy připomínají konopí. Drmek obecný dorůstá do výšky 2 až 3 metrů. Mniši nepoužívali jeho plody jako koření, ale také aby ovládli své tělesné choutky.

Léčivé účinky Drmku

Drmek obecný je bylinka ceněná zejména pro obsah látek, které napodobují ženské hormony, dále obsahuje flavonoidy a silice. Alkoholický výtažek z plodů drmku nebo suchý extrakt má tyto účinky:

  • Reguluje příliš dlouhý nebo krátký cyklus povzbuzením činnosti vaječníků
  • Podporuje tvorbu mléka v době kojení
  • Napětí v prsou /užíváme pouze ve druhé polovině cyklu/
  • Hromadění vody v břiše a nohou
  • Premenstruační špinění
  • Potíže s žílami
  • Plynatost, deprese, podrážděnost, migréna, akné, studené ruce a nohy
  • Pomáhá při léčbě zácpy, která je spojena s hormonálními problémy
  • Doporučuje se na ženskou neplodnost, myomy, v menopauze ulevuje od návalů, nespavosti a náladovosti, je antibakteriální a antimykotický.

Čaj z drmku obecného

Čaj z drmku připravíme zalitím jedné čajové lžičky sušených plodů šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Nedoporučuje se používat v době těhotenství! Mohl by vyvolat potrat!

Tinktura z drmku obecného

Sušené plody drmku vložíme do čisté sklenice do jedné pětiny a zalijeme 40% vodkou. Necháme jeden měsíc louhovat a každý den sklenicí zatřepeme. Poté přecedíme a nalijeme do tmavé sklenice, kterou označíme názvem. Používáme 20 až 30 kapek do sklenice vody 1x až 3x denně.

Sušené plody drmku zakoupíte běžně na internetu.

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x