fbpx
Ostrov Elafonisos – malý kousek řeckého nebe
Print Friendly, PDF & Email

Ostrov Elafonisos (řecky: Ελαφόνησος) je vyhledáván milovníky těch nejlepších řeckých pláží. Pozor, nepleťme si tento ostrov s pláží Elafonisi na ostrově Kréta! Elafonisos se nachází jen 300 metrů od řecké pevniny (v kraji Lákonie, na Peloponésu) a je velice oblíbený „jen tak na skok – na víkend“ hlavně mezi Řeky. V hlavní sezoně se na tomto malém ostrůvku vystřídá až 3000 turistů denně, ale většina z nich má jen jeden cíl – pláž Simos beach. Zveme vás na výlet do plážového ráje, kde jsme po ostrovech Lefkada a Koufonissi našli další kousek řeckého „nebe“ či „Karibiku“. Určitě si nezapomeňte přibalit šnorchl, protože nás dneska čeká i starověké podvodní město Pavlopetri!

Elafonisos – první seznámení

Ostrov Elafonisos se nachází mezi Peloponésem a Kythirou. Je to opravdu malý ostrůvek, který má rozlohu přibližně 19km² a žije na něm zhruba 600 obyvatel. Ovšem historii udává Elafonisos dlouhou až po 5000let, jak dokládají prehistorické nálezy. Hlavní městečko nese stejný název ostrova a připadá k němu pouze jedna malá osada Kato Nisi (Κάτω Νησί). Hlavní atrakcí je světoznámá písečná pláž Simos beach (Παραλία Σίμος), která v sezoně praská (kór o víkendech) ve švech. Pokud hledáte trochu klidu, doporučujeme další překrásné písečné pláže. Kontogoni Beach hned v hlavním městečku a Kato Nisi Beach v druhé a jediné osadě za městem.

Většina lidí se vždy hrne jedním směrem (tak jako tenkrát my) na Simos beach a až pak jim dojdou další související místa, která se skrývají v okolí… Když budete chtít, nemusíte na ostrov Elafonisos ani vůbec plout a můžete zůstat na pevnině! Pouda Beach (Πούντα) hned vedle malého přístavu a zejména Pavlopetri Beach (Παραλία Παυλοπέτρι) a Hamokelo Beach (Παραλία Χαμόκελο) nabízejí „tropický ráj“ jako vyšitý. Navíc právě zde se nachází archeologická část s potopeným městem kolem ostrůvku Pavlopetri.

Jak se dostat na ostrov Elafonisos

Nejbližší letiště Kalamata je od ostrova Elafonisos vzdálené 200km a cesta autem vám přes Spartu zabere necelé 3 hodiny. O mnoho blíž je letiště na ostrově Kithira. Odtud by šlo podniknout výlet zapůjčeným autem. Vyrazit z přístavu Diakofti do Neopoli Voion (Neapoli) a odtud je to už kousek na Elafonisos. Nejdelší, ale za to nejvíce svobodnou a dobrodružnou cestou je dovolená vlastním autem z České republiky. Cesta z Brna nám sice zabrala 2100km, ale za necelé 3 týdny jsme navštívili nespočet překrásných míst po celém Řecku. Např. Meteoru, Zagori, Tzoumerku, Lefkadu, Delfy, Nafplio a pevnost Monemvasii.

Výchozím místem pro návštěvu ostrova je tak malinký přístav (spíš jen molo) v Pounta, odkud plují kyvadlově malé trajekty na ostrov Elafonisos a zpět. Aktuální jízdní řády naleznete např. zde. V hlavní sezoně plují trajekty každých 30 minut (od 7:00hod. do 23:30hod.) Cena v roce 2020 byla 11€ za osobní automobil a 1€ za osobu.

Podle nejnovější legislativy musí všichni cestující před nástupem na palubu předložit negativní rychlý antigenní test (do 48 hodin) nebo test PCR (do 72 hodin) nebo svůj očkovací průkaz prokazující, že očkování proběhlo > 14 dnů.

Historie

Během starověku byl Elafonisos ve skutečnosti spojen s Peloponésem malým pruhem země, což z něj činilo poloostrov, nikoli ostrov!

Během Peloponéské války to bylo bitevní pole mezi Athéňany a Sparťany, protože první z nich opevnili šíji, která v té době spojovala ostrov s Pountou. Od roku 1839 do roku 1850 patřil ostrov Britům, kteří jej považovali za součást Eptanisi (Sedmiostroví – Jónské ostrovy).

Podmořské starobylé město Pavlopetri

Pavlopetri (doslova Pavlův kámen) je malý ostrůvek, kterého si všimnete při plavbě trajektem na ostrov Elafonisos. Leží kousíček od písečných pláží na pevnině, kde se historie snoubí s nekonečnou modří Středozemního moře.

Toto krásné místo, které zůstává většině lidí téměř zcela neznámé, skrývá jeden z nejúžasnějších příběhů řecké historie, protože je nejstarším starověkým řeckým městem, které kdy bylo objeveno pod vodou. Dlouhá historie města sahá téměř 5 000 let zpět do starověku, což dokazuje prehistorický hřbitov na pláži Pavlopetri bech.

Podmořské město Pavlopetri objevil v roce 1967 Nicholas Flemming. Archeologové si původně mysleli, že Pavlopetri bylo městem z mykénské éry, ale později jejich výzkum odhalil, že je ve skutečnosti mnohem starší. Bylo pravděpodobně poprvé osídleno v roce 2800 před naším letopočtem, poté, co byly nalezeny a identifikovány prvky pocházející z doby bronzové. Vědci se dále domnívají, že město bylo ponořeno po sérii tří kataklyzmatických zemětřesení, ke kterým došlo v oblasti kolem roku 1000 před naším letopočtem.

Jen za poslední desetiletí umožnila nová nejmodernější technologie vědcům zjistit, že podmořské město se skládá z nejméně patnácti velkých budov, které leží přibližně čtyři metry pod hladinou moře. Nedotčená lidským zásahem zůstává tajemství města po tisíce let zatím neznámá.

Městečko Elafonisos

Hlavní městečko Elafonisos bylo původně rybářskou vesnicí. Dominuje mu dlouhá promenáda s lodičkami, všude kam se podíváš. Dále nabízí zdejšímu turismu největší výběr ubytování, taveren, obchůdků a dalších služeb. Největší památkou je hlavní kostel Agios Spyridon. Tento kostel je postaven na malém ostrůvku, který je spojen mostem přes tyrkysovou vodu. Kostel a zejména až neuvěřitelnou barvu moře budete obdivovat už z trajektu při plavbě, která zabere jen pár minut. Kousek za kostelem leží i krásná pláž Kontogoni Beach.

Simos beach – jedna z nejkrásnějších pláží ve Středomoří

Slavná exotická pláž Simos byla hodnocená jako jedna z nejkrásnějších pláží ve Středomoří. I díky tomu je hlavním turistickým cílem na ostrově Elafonisos. Ve skutečnosti se jedná o dvě písečné pláže, které od sebe odděluje malý poloostrůvek s šíjí. Část východním směrem se nazývá Fragos (Simos) beach, někdy je označována jako Sarakiniko. V její zátoce často kotví ty nejmodernější jachty nesoucí slavná jména. Nejen v názvech lodí, ale kolikrát určitě i na palubě :) Západní část se jmenuje Simos beach (Παραλία Σίμος). Je o mnoho delší a je naprosto boží na šnorchlování. Na jejím západním konci, můžete po pěšině dojít k impozantní jeskyni Simos cave.

Nejbližší parkoviště naleznete přímo zde a příznivci kempování mohou využít i velký nedaleký kemp Simos Camping Elafonisos.

My jsme na pláži Simos vydrželi opravdu dlouho do večera…

Kato Nisi Beach

Pláž Kato Nisi beach na druhé straně ostrova Elafonisos jsme si nechali na druhý den ráno, kdy zde nebyla ani noha. Dospali jsme předešlou noc, udělali si řeckou kávu na plyňáku, užili krásného koupání a vydrželi cca do poledne, než přišla rodinka „upovídaných“ Italů :) Pak jsme to vzali rovnou na trajekt a zamířili zpátky domů. Čekal nás ještě krásný večer ve městě Nafplio a pak další u našich kamarádů na severu Řecka u jezera Doirani. Řecko je prostě krásné a stojí za to po něm cestovat ?

Ubytování na ostrově Elafonisos

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 4 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x