fbpx
Vlito – agria chorta pro svěží řecké mezze
Print Friendly, PDF & Email

Znáte to. Usadíte se v řecké taverně, usměvavá obsluha vám nabídne μεζές  (předkrm) –  a v tu chvíli se prostě zastaví čas… Mezzes (mezes) dostanete na výběr spoustu, je však jedno typické právě pro Řecko. A tím je ágria chórta (άγρια χόρτα), neboli divoký salát. Jeho snad nejtypičtější zástupce je – vlito (βλήτo), neboli vlita (βλήτα). Příprava ágria chórty je velice jednoduchá, stačí povařit listy vybraných, převážně divoce rostoucí rostlin. A těch je opravdu veliká spousta. Počátky využívání těchto darů přírody můžeme najít v těžkých obdobích osmanského útlaku a hladomoru, kdy přežití bylo otázkou konzumace travin.

Ágria chórta – divoký salát

Dnes se s přípravou ágria chorty setkáte spíše mimo turistická centra, řecká hospodyňka ve městech ale může vybrané druhy divokého salátu najít v supermarketech v mrazácích. Na ágria chortu se v řecké kuchyni využívají zejména:

  • artyčok kardový (vařený spolu s ostatní divokou zeleninou a kousky masa dodá pokrmu výraznou chuť) 
  • kokoška pastuší tobolka (vařená s další zeleninou i s květy pro jemnou pikantní chuť) 
  • šrucha zelná (konzumujeme za syrova s octem a cibulí, můžeme přidat rajče) 
  • modřenec chocholatý (vařením zbavený hořkosti konzumujeme vychlazený s olejem a octem jako salát)
  • ostropestřec mariánský (mladé listy se konzumují na jaře syrové nebo vařené, jsou velmi silné a mají jemnou chuť, vařené chutnají jako špenát) 
  • ředkev ohnice (vařená s jablečným octem nebo citrónovou šťávou) 
  • mléč zelinný (povařený je mírně nasládlý a dá se použít i jako náplň do pity) 
  • roketa setá, neboli rukola (vynikající za syrova jako salát) 
  • mangold (na chuť je sladký a jemný, čerstvé listy se jedí jako salát s cibulí a pórkem, olejem a octem ) 
  • pampeliška lékařská (vařená s jinými bylinkami jako salát, nebo náplň do lachnopity
  • kopřiva dvoudomá (vařené či dušené listy s jinou chortou si dopřejeme jako salát s olivovým olejem a octem – nebo jako náplň do tsouknodopity
  • draslavec hadincovitý (povařené listy s olejem a citronovou šťávou)…

Divoce rostoucí koření

A to si pište, že si na ágria chórta pochutná nejen vegetarián (χορτοφάγος). 

Vlito – Laskavec neboli amarant

Dnes se zaměříme na typického zástupce velké rodiny agria chorta a tím je vlito (βλήτo), jedlá forma Laskavce, neboli Amaranthus viridis. V naších krajích využíváme amarant jako obilovinu pro její semínka, nebo pro jejich nachový květ jako ozdobu našich zahrádek. Řekové vlito pěstují na zahrádkách pro její listy a dopřávají si ji doma jako osvěžující svačinku. Buďto povařené s olejem a citrónovou šťávou, nebo jako náplň do vlitopity. Ono se dá do pity zapéci všechno co nám šmakuje a hned to po té náplni pojmenujme: ntomatopita, tiropita, spanakopita… Dokonce jsme na Rhodu jedli i salamipitu – a on to byl vlastně takový párek v rohlíku po Řecku.

Semínka vlita jsme si přivezli z Alonnisosu  (koupili jsme je spolu se semínky bazalky a rajčat v místním květinářství v přístavu Patitírí) a zasadili do naší moravské zahrádky. Na Moravě se vlitu (i těm rajčatům a bazalce) velice líbí a dorůstá metrové výšky – pokud mu to ovšem dovolíme. U vlita je totiž možno pravidelně seřezávat mladé výhonky pro použití do kuchyně. Za každým listem během několika dní vyraší další křehký výhonek. Vlito je tím pádem až do zámrazu takové biologické perpetum mobile. Vlitu byla ve starověkém Řecku zasvěcena Atremis z Efesu. Vlito je velmi zdravá a je to doslova nutriční poklad řecké kuchyně.

Nutriční hodnota vlita

100 g. vařeného vlita obsahuje: 20 cal, 2g bílkovin, 4g sacharidů, 0g tuků, 2g vlákniny a je velmi dobrým zdrojem vitamínů C, A, B (kyselina listová, niacin, riboflavin a pyridoxin) z minerálů pak vápník, železo, sodík, draslík, hořčík, fosfor, zinek, měď a mangan.

Konzumací vlito posílíte svůj imunitní systém a má také silný antioxidační a protizánětlivé účinky. Snižuje špatný chloesterol v krvi, zvláště vhodný je pro osoby s anémií, protože je bohatý na železo. V neposlední řade je vhodný pro bezlepkovou dietu! Pomáhá regulovat krevní tlak (je vynikajícím potravinovým zdrojem fytosterolů).
Na druhé straně ale vlito obsahuje vysoké množství kyseliny šťavelové. Není tedy vhodný pro osoby, kteří trpí revmatoidní artritidou, dnou nebo onemocněním ledvin. Není také vhodné jeho opětovné ohřívání, protože dusičnany jsou přeměněny na dusitany. Ty jsou škodlivé pro zdraví, zvláště pro děti.

VLITA – KLASICKÝ ŘECKÝ RECEPT PRO LETNÍ SALÁT

Ingredience na salát z vlita

  • 1 kg vlita
  • 2 střední brambory
  • 3 malé cukety
  • olivový olej
  • citrón
  • sůl

Vlito operte, odstraňte tvrdé stonky a nehezké listy. Dejte vařit brambory nakrájené na čtvrtky, přidejte cuketu překrojenou na polovinu. Před změknutím přidejte vlito, osolte a povařte spolu doměkka. Vodu slijte, nechejte  směs nechte vychladnout, polijte olejem a pokapejte citrónem podle chuti (citrón je možno nahradit vinným nebo jablečným octem). Salát je vynikající vychlazený z lednice.

VLITO – LEHKÉ MEZES

Tuto úpravu vlita z naší zahrádky konzumujeme jako samostatný salát nebo jako přílohu k rybám. Vlito operu a ponechám celé výhonky i se stonky (mám rád, když stonek v puse pěkně chrupne…). Osolenou vodu s trochou jablečného octa přivedu k varu, vložím vlito. Jako další variantu je možno přidat hrst mladých kopřivových listů. Zkoušel jsem i květ hluchavky, pokud cestou ze zahrádky potkáte šalvěj, bude meze pikantnější…. 10 minut nechám mírně povařit.

Vlito scedím a hojně poleji panenským olivovým olejem. Kdo má chuť, dochutí ještě trochou octa nebo citrónu.

VLITOPITA

Vlito je samozřejmě možné – stejně jako všechnu ágria chórtu – použít jako náplň do pity. Tady mám vyzkoušenou variantu vlitopity s příměsí kopřiv, balkánským sýrem a samčími květy cukety.

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TYDRA
TYDRA
6 let před

Tak jsem dnes vyzkoušel Agria chorta z pampelišky, bršlice, ptačince žabince (neboli pochcanky) a kokošky pastuší tobolky.comment image
Osolil jsem vodu, pár kapek vinného octa a 5 minut jsem bylinky povařil. V misce jsem hojně polil olivovým olejem a zakápl citrónovou šťávou.
Mňam…comment image

Hana M.
Hana M.
6 let před

Teda Ladi, já koukám, že jsi nejenom dobrý fotograf,ale i kuchař! my jsme to loni okukovali na Krétě u vedlejšího stolu a nějak nás to nenadchlo – od pohledu… :-) prostě tráva. Ale věřím, že to může být dobré. Musíme to prostě někdy v Řecku vyzkoušet. díky za tip.

2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x