fbpx
Vasilopita – Řecký novoroční koláč
Print Friendly, PDF & Email

Vasilopita (řecky: Βασιλόπιτα) je tradiční moučník, který se v Řecku krájí po půlnoci na Nový rok, na počest svatého Vasila, jemuž také v každé řecké rodině patří první ukrojený dílek, druhý pak náleží nejstaršímu muži v rodině a další kousky ostatním členům rodiny podle jejich významnosti. V moučníku je zapečená mince „fluraki“ a ten, kdo ji ve své porci najde, má pak po celý rok štěstí … a peníze :)

Mince pro štěstí

Legenda: ve městě, kde žil Svatý Vasil měli tyrana a ten jednoho dne nakázal, aby bylo posbíráno všechno zlato z okolí. Lidé sbírali, ale nakonec se jim podařilo zlého tyrana vyhnat a všechno zlato po něm tak zůstalo. Vasil, který byl místní kněz, nechal upéct koláče a do každého dal minci. Tím spravedlivě rozdělil poklad mezi všechny obyvatele. Na počest jeho úmrtí tak dodnes slavíme jeho jméno a dáváme mince do Vasilopity!

Recept na Vasilopitu

Suroviny pro novoroční koláč Vasilopita

  • 300 g másla
  • 350 g jemného krupicového cukru
  • 6 vajec
  • 600 g polohrubé mouky
  • 1 kypřící prášek do pečiva
  • 50 ml Metaxy
  • šťáva z ½ pomeranče nebo ze 2 mandarinek
  • pomerančová kůra
  • cca 200 ml mléka
  • ¼ kávové lžičky machlepi (jemně mletá jádra z turecké višně)
  • 1 kávová lžička mastichového prášku
    pozn.: Obě tyto ingredience můžete vynechat, nemáte-li je k dispozici, nebo použít jen jednu z nich – tyto dvě přísady      v kombinaci i každá samostatně dá moučníku zajímavou chuť a především nádherně provoní Vaši kuchyni, jako kdybyste vešli v Řecku do pekárny.
  • 100 g sekaných pistácií (nebo mandlí)
  • mince zabalená v alobalu
  • moučkový cukr na posypání (nebo mandlové plátky či sezamová semínka)

Postup pro přípravu novoročního koláče Vasilopita

Máslo utřeme s cukrem a postupně zašleháme žloutky. Přidáme mandarinkovou nebo pomerančovou šťávu, pomerančovou kůru, Metaxu, machlepi a mastichu. Vše prošleháme. Do napěněné hmoty přidáváme po částech střídavě prosátou mouku a mléko. S poslední moukou vmícháme prášek do pečiva a nasekané pistácie. Nakonec přidáme pevný sníh z bílků došlehaný se lžící cukru. Těsto naplníme do dobře vymazané a hrubou moukou vysypané kulaté dortové formy o ∅ 28 cm.

Vasilopitu pečeme při teplotě 175 °C  45 až 55 minut. Po krátkém zapečení vtlačíme do těsta minci zabalenou v alobalu. Upečenou Vasilopitu necháme částečně prochladnout, vyklopíme z formy nejlépe na kuchyňsku mřížku a bohatě posypeme vrstvou moučkového cukru.

TIP: Místo moučkového cukru můžete zkusit moučník před pečením posypat mandlovými plátky nebo sezamem – získáte tak jinou obměnu povrchu Vasilopity, pro níž je vrstva cukru typická, ale každému nemusí vyhovovat.

Šťastný Nový rok

A kdybyste nestihli Vasilopitu upéct a krájet na Nový rok, klidně si ji dopřejte později. Věděli jste, že v Řecku se Vasilopita krájí a lidé v ní hledají minci nejen doma, ale i na různých akcích, v kroužcích a sborech od ledna až do února?

Tak příjemnou zábavu a dobrou chuť s našimi řeckými recepty! A šťastné a veselé svátky!

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 měsíců před

[…] Grecia, en una masa tradicional llamada Vasilopita hornean una moneda. Quien lo encuentre tendrá suerte durante todo el […]

trackback
2 měsíců před

[…] Griechenland ein traditioneller Teig namens Vasilopita Sie backen eine Münze. Wer es findet, wird das ganze Jahr über Glück […]

TYDRA
TYDRA
6 let před

Teda Jituš – paráda jako vždy, hned to pošlu dál do světa!!!

3
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x