fbpx
Kremidopita – tradiční řecký cibulový koláč
Print Friendly, PDF & Email

Kremidopita – tradiční řecký cibulový koláč v sobě spojuje snad všechny základní chutě Středomoří. Cibule, aromatické bylinky, rostlinný olej. Vždyť cibule – κρεμμύδι – tvoří podklad téměř všech masitých pokrmů. Řekové ale v kremidopitě povýšili cibuli na královnu zeleniny.

Zatímco v ostatních pitách se slanou náplní cibule pouze podbarvuje chutě hlavních přísad, v kremidopiotě hraje prim. Kdo jednou ochutná, podlehne. Kdykoliv v budoucnu vezmete cibuli do ruky, vybaví se vám chuť božské many s malebným jménem kremidopita.

Doba přípravy kremidopity

  • krájení a restování cibule a slaniny – 25 min
  • chládnutí cibulové směsi – 10 min
  • míchání cibule s ostatními surovinami – 5 min
  • tvorba kremidopity (válení těsta a plnění do pečící formy) – 15 min
  • pečení cibulového koláče – podle zvoleného těsta. Kupované lístkové těsto
  • 40 min, domácí filo 50 min
  • Celkový čas – maximálně 2 hodiny i spečením

Těsto na kremidopitu

Na základní korpus kremidopity můžeme použít jakékoliv listové těsto běžně dostupné na našem trhu, určitě tím nic nepokazíte. Také tím dobu přípravy kremidopity zkrátíte. Nejsme však žádná ořezávátka – chceme si přeci přenést kus tradičního Řecka domů! Jdeme tedy o level výš a na tradiční řecký koláč si vyrobíme pravé domácí filo. Nebo koupíme chlazené filo v e-shopu.

Ingredience na náplň do cibulového koláče

  • 700 g cibule, klidně směs žluté a červené, náplň bude barevnější
  • olivový olej na restování cibule
  • 150 g anglické, nebo obyčejné slaniny
  • 150 g fety (případně fetu nahraďte kvalitním Balkánským sýrem)
  • 3 vejce
  • sůl
  • pepř
  • oregano dle chuti
  • tymián dle chuti
  • může být i přiměřeně pálivé papriky pro plechové huby a k pivu

Příprava náplně do pikantního koláče kremidopita

Cibuli nakrájíme na hrubší kousky a restujeme na mírně rozpáleném olivovém oleji. Přiměřeně osolíme. Cibule za chvíli pustí šťávu. Pomalu dusíme do zesklovatění. Po vysmahnutí přebytečné tekutiny, což je asi tak za 1/4 hodiny, přidáme nakrájenou slaninu. Opepříme a dalších 5 minut honíme směs po pánvi, až se vůně a chutě spojí v pořádný základ cibulového koláče. Hotovou směs přemístíme z pánve do mísy a necháme 10 min vychladnout. Ochutnáme, popřípadě dosolíme, občas zamícháme. Se solí opatrně, sýr je slaný sám osobě dost.

Do vychládlé cibulové směsi přidáme sýr nalámaný na menší kusy, tři celá vejce a přidáme své oblíbené koření. Tymián nám krásně podbarví chuť. Oregano v kremidopitě zase příjemně zavoní.

No a trocha té pálivé papriky, nejlépe pravé řecké μπούκοβο καυτερό – bůkovo kafteró (doslova ostré, pálivé vločky) vám vykouzlí úsměv na líci… Směs důkladně promícháme, vejce nám vše krásně spojí.

Kremidopita – tvoříme cibulový koláč

Rozpálíme troubu na 200 °C. Těsto si rozdělíme na dva nestejné díly a větší rozválíme na plochu o něco větší, než je dno pečící nádoby. To proto, aby jsme jej přehnuli přes její okraje. Do takto vytvořeného těstového lože přesuneme cibulovou směs. Tu rovnoměrně rozprostřeme stěrkou po celém dnu pekáče (plechu, zapékací misky – nehodící se škrtni).

Menší díl těsta rozválíme na plochu o velikosti dna pekáče (plechu…) a přikryjeme s ním cibulovou směs od kraje ke kraji. Přesahující okraje spodního dílu těsta přehneme dovnitř. Můžeme je nahňácat kolem krajů, nebo je jen prostě přetáhnout přes svrchní díl těsta. Vršek kremidopity potřeme hojně tukem – olivovým olejem, nebo rozpuštěným máslem, či slunečnicovým olejem… Fantazii se meze nekladou – co preferuje mlsný jazýček váš, nebo partnerův. Děcka se přizpůsobí.
Na závěr přípravy rozkrájíme vrchní díl těsta kremidopity na budoucí porce. To aby měla kudy unikat pára. A taky aby se upečená kremidopita při řezání nerozpadla na jednotlivé lístky těsta.

Teplotu a čas pečení upravíme podle druhu zvoleného těsta. U kupovaného listového těsta se držíme návodu na obalu (většinou to bývá 40 minut na 180 °C).
U domácího fila ponecháme 200 °C a pečeme 50 minut. Ke konci pečení kontrolujeme barvu kremidopity a operativně přizpůsobíme dobu pečení.

Máme upečeno a domovem se line jemně nasládlá vůně podušené cibule, podbarvená jemnými odstíny koření. Necháme cibulový koláč chvíli vychladnout a pak už jenom zbývá otevřít si dobré pivko a přenést se v duchu do řecké pekárny, či nočního fástfůdu na promenádě v centru (dosaď si svou vzpomínku…)

Přejeme DOBROU CHUŤ s Řecko nás baví.

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x