fbpx
Didyma caves – obří krátery nedaleko Epidaurus
Print Friendly, PDF & Email

Pouhých 38km od starověkého města Epidauros, se poblíž vesnice Didyma ukrývají čtyři prapodivné jeskyně Didyma caves. Jsou to mimořádné závrty, které se zhroutily před tisíci lety a zanechaly na zemi velké krátery. První skrývá nečekané překvapení – malý byzantský kostel Agios Georgios postavený pod stěnou kráteru. Druhý (největší kráter) je útočištěm pro hnízdění ptáků a dva poslední jsme našli na mapě úplnou náhodou…

Není Didyma jako Didyma

Ano, o mnoho známější Didyma komplex starověkých řeckých chrámů s vysokými sloupy, propracovanými kamennými reliéfy a divadlem najdeme na pobřeží dnešního Turecka nedaleko řeckého ostrova Samos. Může nás to nejdříve na Google mapě trochu zmást, ale náš dnešní výlet patří obci Didyma v kraji Argolida na Peloponésu.

Po překrásném dni v naprosto prázdných Delfách (první pokoronavirové léto 2020) jsme se autem přesunuli směr Korintský průplav, a odbočili na Epidaurus. Po 14 dnech toulání po Epiru jsme se chtěli přesunout do Lakónie a navštívit romantickou pevnost Monemvasia. SV Peloponés tak byl pro nás ideálním místem k rozdělení cesty do dvou dnů a k odpočinku. První neplánovanou zastávkou bylo odpolední koupání na pláži Kechrión Παραλία Κεχριών. Výhled na korintské rafinérie na protějším břehu nebyl naším hlavním důvodem. Naše oko přitáhl (bohužel) požár lesa nad pláží a pozorování práce řeckých hasičů, kteří dvěma hydroplány požár za pár hodin bravurně vyřešili!


V pozdních odpoledních hodinách se přesouváme do překrásné zátoky Saronského zálivu k městečku Palea Epidauros, odkud se kocháme výhledem na obrysy ostrůvků Agistri a Egina. 99,9% turistů by právě tady odbočilo ke starověkému divadlu pro 14000 lidí v Epidavros. Ale my si tuhle nádheru necháváme někdy na příště, protože jsme včera byli na památkách v Delfách a protože mi moje Eli ze Soluně jednoho pěkného dne poslala nevídanou přírodní památku nedaleko odtud …


Dvojčata

Didyma znamená v řečtině dvojčata , které vnikly pojmenováním podle dvou výrazných kopců ve zdejším terénu. Mt Didyma (1110m) se tyčí na severovýchod a Profitis Ilias (775m) na západ od vesnice. Vesnici Didyma dominuje velký kostel Agios Nikolaos, který byl postaven na troskách starověkého chrámu boha Poseidona a dokazuje, že tato oblast byla v 5. století před naším letopočtem vysoce obydlená.

Jedny další „dvojčata“, tedy dva krátery o kterých vůbec nikdo nemluví jsem úplnou náhodou našel na mapě až po návratu z Řecka. Ukrývají se nedaleko větrných elektráren (turbín), které byly nedávno vystavěny severně nad vesnicí.

Megali a Mikri Spilia

Didyma je malá a klidná vesnice, která se nachází hned v dalším údolí, pod větrnými elektrárnami. Právě zde můžeme navštívit Megali a Mikri Spilia, velkou a malou jeskyni (závrty) Didymy. 

Velká jeskyně je na úbočí a nemůžete ji přehlédnout z hlavní silnice vedoucí z Didimy k Ermioni. Druhá menší jeskyně je pod úrovní terénu a není ze silnice vůbec vidět, protože je obklopena stromy. A právě tohle místo stojí rozhodně za návštěvu, v našem případě i za přespání :)

Ekklisia Agios Georgios

Abyste malou jeskyni mohli navštívit, musíte sejít po schodech krátkým neosvětleným tunelem. je to úžasný zážitek! Uvnitř malé jeskyně (malého závrtu) jsou ve stěnách ukryty dvě malé byzantské kaple. Jednou z nich je Agios Georgios s nástěnnými malbami ze 13. století, druhou kaplí zabudovanou do okolní skály je Metamorfosis of Sortiros. Do těchto kaplí můžete vstoupit a prohlédnout si skromné interiéry. Nejvíc mě tady v tom naprostém klidu fascinovalo úžasné propojení kaple se stropem jeskyně. Když poté vyjdete z kaple ven a koukáte na tu stěnu ve tvaru kruhu všude kolem vás, věřím, že zažijete takové „mrazení“ na rukou i vy jako tenkrát my.

Říká se, že vesničané z Didyma se během útoků Turků a Pirátů skrývali v této menší jeskyni (závrtu), také před okupací italských a německých vojsk za druhé světové války.


Velká jeskyně je nejhezčí z dálky

Velká jeskyně Didyma nás popravdě trochu zklamala. Z dálky vypadá úplně neuvěřitelně, ale z blízka zas tolik zajímává není. Aspoň tu budou mít ptáci klid na hnízdění, když ji nebudou brát turisti útokem :) Okolí jeskyně je plné olivovníků a drsného řeckého venkova. Ucítíte to podle malých kozích ohrad a štěkotu psích hlídačů. Noc jsme strávili ve stanu na parkovišti hned vedle vchodu u jeskyně s kostelíky, příště bychom asi volili 7km vzdálenou Salanti beach.


Pád meteoritu nebo propad starých jeskyní?

Mnoho lidí dodnes diskutuje o tom, jak tyto jeskynní závrty v Didyma vlastně vznikly? Jedna věc, kterou dnes už víme, je fakt, že nebyly vytvořeny pádem meteoritu, protože v okolí jeskyní nebyly nikdy objeveny žádné důkazy o neznámých horninách. Některé rozumnější teorie tvrdí, že tyto pozoruhodné díry byly vytvořeny podzemními výbuchy zemního plynu nebo kolabujícími jeskyněmi před mnoha staletími.

Byla to moc příjemná zastávka a teď už hurá do Lakónie k pevnosti Monemvasia!


Mapa Caves of Didyma

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x