Bakaliaros skordalia – Μπακαλιάρος σκορδαλιά – je mořská štika (nebo treska) smažená v pivním těstíčku. Chuťově doprovázená přílohou Skordalia, což je v Řecku velmi oblíbený bramborovo-česnekový dip. Pivní těstíčko dodá rybě zajímavou chuť i vůni a věřím, že obzvlášť v naší středoevropské kotlině by mohla tato variace na téma smažená treska v těstíčku zaujmout nejednoho gurmána.
Po pravdě – oni si Řekové s druhovým zařazením ryby Μπακαλιάρος moc těžkou hlavu nedělají… Jednou je to štikozubec obecný (zvaný též hejk), u nás známý hlavně jako mořská štika – podruhé klidně treska obecná.
Velmi často se k přípravě používá nasolená, totálně dehydrovaná treska (o παστός μπακαλιάρος) tuhá jako prkno, dovážená ze severských států. V tomto případě se takto konzervovaná treska musí namáčet nejméně 48 hodin ve vodě, aby byla použitelná. Tradičně se v Řecku tato solená treska připravuje 25. března v den Zvěstování Panny Marie a na Květnou neděli.
Jako příloha bývá k Bakaliaros nejčastěji podávána Skordalia – našlehané brambory s olivovým olejem a s velmi silnou česnekovou příchutí. Úžasná kombinace vůní a chutí…
Doba přípravy
- Příprava pivního těstíčka – 5 minut
- Smažení Bakaliaros – 2x 10 minut
- CELKOVÁ DOBA – 25 minut
Ingredience pro Bakaliaros
- 600 – 800 g hejka (nebo tresky)
- třetinku piva (jakýkoliv pivson který preferujete, klidně i Starobrno…)
- 230 g hladké mouky
- 10 g prdopeče
- mletý pepř
- sůl
- tuk na smažení
Příprava surovin
Pokud se rozhodneme použít k přípravě Bakaliaros rybu filetovanou mrazenou, věnujeme dostatek péče k odsátí přebytečné vody, která při rozmrazování svalovinu opouští. A že jí – bohužel – někdy bývá…
Nasolenou, vysušenou tresku musíme naopak 48 hodin před úpravou ve vodě namáčet. Je sice pravda, že u nás nasolenou tresku asi moc často v obchodě nepotkáte, můžete si ji ale dovézt jako suvenýr z Řecka nebo Chorvatska.
Nejchutnější a nejkvalitnější tak samozřejmě bude vždy ryba čerstvá!
Skordalia
S dostatečným předstihem dáme vařit brambory na Skordalia – viz recept z naší Řecké kuchařky
Filety naporcujeme tak, abychom pánev s vysokou vrstvou tuku na smažení co nejhospodárněji zaplnili. Rybu nasolíme a opepříme čerstvě namletým pepřem.
V přiměřeně hluboké míse smícháme dohromady hladkou mouku a prdopeč. Přidáme špetku soli a mletý pepř. Zalijeme pivečkem a vymícháme do hladkého těstíčka. V těstíčku nesmí být hrudky! Každý filet v těstíčku řádně obalíme.
Pokud cítíte potřebu, můžete filety před obalením v těstíčku pomoučit, ale opravdu to není potřeba…
Smažíme Bakaliaros
Rozehřejeme v pánvi vrstvu tuku dostatečně vysokou, aby obalené filety v něm byly ponořeny nejméně do poloviny své toušťky.
Každou filetu Bakaliaros pomalu smažíme z obou stran do zlatova.
Mezitím co se Bakaliaros smaží, připravíme si Skordalia.
Po usmažení Bakaliaros položíme na ubrousek pro vypijákování přebytečného tuku!
Zbylé pivní těstíčko nevyléváme – nabíráme je lžící a vkládáme do rozpáleného tuku a tak je můžeme osmahnout jako křupavé bochánky!
Čerstvě usmažené Bakaliaros je báječně křupavé s lehkým aroma mořské ryby a pivečka.
Bakaliaros podáváme tradičně se Skordalia a plátkem citrónu na dochucení. A pivečko – Bakaliaros musí do rybího ráje doplavat!
Καλή όρεξη s Řeckou kuchyní!
Karta receptu Bakaliaros
Bakaliaros skordalia – mořská štika smažená v pivním těstíčku
Potřebná výbava
- Miska na těstíčko
- Pánev na smažení
Suroviny
600 – 800 g hejka (nebo tresky)
třetinku piva (jakýkoliv pivson který preferujete, klidně i Starobrno…)
230 g hladké mouky
10 g prdopeče
mletý pepř
sůl
tuk na smažení
Notes
Nasolenou, vysušenou tresku musíme naopak 48 hodin před úpravou ve vodě namáčet. Je sice pravda, že u nás nasolenou tresku asi moc často v obchodě nepotkáte, můžete si ji ale dovézt jako suvenýr z Řecka nebo Chorvatska.
Nejchutnější a nejkvalitnější tak samozřejmě bude vždy ryba čerstvá! Dále pokračujeme dle receptu uvedeném výše…
Nutriční hodnoty
Asi ve mě, jako v rodilém Moravanovi, koluje po Cyrilovi a Metudovi tolik řecké krve, že mám neustálé nutkání se vracet domů, do Řecka…