fbpx
Kastanas beach – truhla plná barevných kamínků
Print Friendly, PDF & Email

Holky, dneska máme něco pro vás! Trávíte hodiny na pláži hledáním toho nejkrásnějšího a nejvíce třpytivého oblázku? Taky většinu dne koukáte s ohnutým hrbem směrem k zemi, přebíráte stovky kamínků, až si z toho spálíte záda? :) Vulkanický ostrov Milos je opravdu výjimečným místem, co se týče nerostného bohatství a pláží. Každá zátoka je jiná, až pohádkově barevná. Zub času tu společně s příbojem obrousili ty nejbarevnější šutráky do krásných drahokamů. Některé jsou tak velké, že přitáhly naši pozornost na fotkách a začali jsme pátrat: ‚‚ kdepak to ty úžasně červené šutry jsou? ‘‘. Na naší čtyřkolce překřtěné v den ten na loď Hispaniola začalo naše pátrání po ‚‚ Ostrově pokladů ‘‘. Tenkrát jsme ještě neměli v rukách luxusní Terrain mapy, aby jsme ten pirátský poklad kapitána Flinta během chvíle objevili :) Dnes vám ukážeme cestu k naší truhle plné kamínků, ale vopovažte se to tam všechno vysbírat…

letovisko Pollonia a rybí taverna Armanaki

Výchozím bodem pro návštěvu SV pláží je letovisko Pollonia, kde najdete velký výběr ubytování a malý přístav s každodením spojením na sousední ostrov Kimolos (na odkazu je jízdní řád F/B Panaghia Faneromeni). Do Pollonia vás dovede krásná asfaltová silnice z hlavního města Adamas, která kopíruje severní pobřeží. Cestou se můžete zastavit na měsíční pláži Sarakiniko. V zatáčce poblíž přístavního mola hledejte vyhlášenou rybí tavernu Armanaki. Když se nás řecký číšník zeptal odkud jsme, tak hned utíkal do kuchyně za svou přítelkyní ze Slovenska a křičel: ‚‚ hele, máš tady sousedy! ‘‘ :)

Čerstvě ugrilovanou rybu mi obral přímo u stolu a já se jen kochal výhledem na pláž, lodičky a přívoz, který zrovna připlouval z Kimolosu. Horší to měla Peťule, které jsem doporučil domácí salát Armanaki. Byly v něm syrové brambory, mořské řasy, neokrájený okurek… no… ač hodně milujeme vegetariánskou stravu, tohle byl sice osvěžující, ale hodně špatný výběr… chudák Peťula :D Za to moje ryba byla naprosto famózní! Největší specialita se schovává pod názvem Astakomakaronada (těstoviny s humrem). Jen si na tento pokrm musíte připravit hodně penízků. Už jsem po něm párkrát v Řecku slintal, ale pak jsem místo něj raději nakoupil plnou nádrž benzinu :)

Zpracovatelský závod na Perlit

Z Pollonia pokračujeme na jih. Za fotbalovým hřištěm se asfaltová silnice mění na značně zaprášenou šotolinu. Dostali jsme se do oblasti povrchových dolů a co minutu kolem nás prosviští obří nákladní auto. Raději se čtyřkolkou co nejvíce uhýbám a vždy zastavím. Počkáme až usedne prach, odkašleme si a pokračujeme dál. Na internetu jsem si totiž vyhlídnul zajímavou pláž hned vedle továrny na perlit (S&B Facilities). Pláž s malinkou jeskyní je v odkazu značená na SV cípu od továrny, což se mi celou dobu nějak nezdá. Až jsme přijeli k továrně, tak jsem si svou domněnku potvrdil, protože se přes areál továrny kvůli zákazu vjezdu nedá projet. Když to nejde nahoru, musí to jít dolů :) A to byl můj náhradní plán…

S&B zpracovatelský závod na perlit je jeden z několika v Evropě. Další najdeme třeba v Číně a USA. Perlit je vulkanické sklo s vysokým obsahem vody, které při zahřátí na vysokou teplotu (kolem 850°C) měkne a až patnáctinásobně dokáže zvětšit svůj objem! Díky své hustotě a nízké ceně se používá ve stavebnictví (např. do lehkých omítek a malty) nebo v zahradnictví a drogerii. Perlit cestuje přepravními pásy z nákladních aut, přes různé komíny a haly až na připravenou nákladní loď. Pohled na zátoku s tak ošklivou továrnou rychle odradí většinu z turistů.

Voudia beach

Přitom směrem k jihu skrývá zátoka dlouhou a krásnou pláž Voudia. Místní se sem chodí koupat nebo chytat ryby. A my jsme si řekli, že půjdeme na jih, co to jen půjde a třeba narazíme na tu pláž z internetu :) Na konci pláže Voudia musíme přelézt po kamenech a dostáváme se do těsné blízkosti žlutých skal. Tady smrdí síra na sto honů! Peťuli to nevadí, ale já přidávám na tempu, protože mi to moc fajn nepřijde :) Občas zujeme fusekle, sundáme boty a přejdeme kolem skály vodou. Až se dostaneme na vyvýšené místo, odkud konečně uvidím tu plážičku z internetu! Je opravdu krásná, ale má jednu vadu… Při přílivu tu skoro žádná pláž není vidět a hned si vzpomenu na Kefalonii, kde jsem poslal kamarády na malinkou pláž Agia Eleni naproti Petani. Když na ni přijeli, našli jen vodu a skály :) Aspoň vidíte, že ne vždy mají naše toulky šťastný konec. Otáčíme to zpátky a jdeme hledat pláž Kastanas s červenými kameny

kde je ta správná odbočka na Cape of Kastanas?

Od továrny na perlit pokračuje šotolinou na jih a hledáme cíp Kastanas se stejnojmennou pláží. V dnešní době řeckých turistických map v mobilu by to byla brnkačka, ale v roce 2013 jsem měl jen ručně stáhlou mapu z Googlu. Většina pobřeží na mapě Milosu byla jen bílý flek se značkou, kterou jsem si na mapu vložil jako GPS pozici našeho cíle. A teď mezi těmi doly najděte správnou odbočku na pláž :) No našli jsme pěkný ho… teda kulový! Párkrát jsme se otočili, jednou skončili někde v plotě, až jsme se na Kastanas vyprdli a nakonec vyrazili na perlu Milosu pláž Old Suplhur Mines! Druhý den jsem si nedal říct a nastal druhý pokus o Kastanas. Z Adamas jsme se vydali horší cestou přes pusté vnitrozemí. Konečně jsme trefili správnou odbočku mezi povrchovými doly, která klesala správným směrem k pláži Kastanas!

Kastanas beach

Čtyřkolku jsme nechali kousíček před cílem na plácku, které jsem v mapě označil jako parkoviště :D Pláž Kastanas  rozděluje velký balvan. Směrem na východ leží větší pláž, kde se později vylodila skupinka kajakářů. Pokud chcete obdivovat opravdu ty nejbarevnější šutráky, střihněte to kolem skály vpravo na západ (budete muset pár kroků vodou) na menší, ale o to krásnější plážičku. Většinu dne byla jenom naše a těch kamínků všude kolem… Co vám budu dále psát, podívejte se na fotky, zda to za to stálo nebo ne. Řecko je opravdu rozmanitá země, vždy když si vzpomenu na Milos, vybavím si dechberoucí barvy a kameny… Těžko v Řecku najdeme podobný ostrov. Milos je v tomto naprosto jedinečný.

Mapa výletu

[wpgmza id=“47″]

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
vostrucha
vostrucha
7 let před

Teda Zdendo, Ty nás ladíš na milosskou strunu :-) Máme to za krásných 19!!! a itinerář nabitý k prasknutí. Nejvíc se těšíme na divočinu západní části ostrova, na kterou máme vyhrazeny 3 dny. Po zbytek si budeme užívat ty skvostné barvičky na východních plážích. Moc díky, udělali jste nám radost :-)

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  vostrucha
7 let před

Ahoj Jani, v dobrém závidím! :))) Kdyby letos nebyla pevnina, tak je Milos, Sifnos a Serifos. Hlavně ten západní Milos mám v hledáčku a 3 dny budou skvělé… Těším se na fotky a klidně nám něco pošli mailem nebo na Facebook ;) Takže bude pěšo Kleftiko?!! Podle mapy koukám, že udělali stezku k jeskyni Sykia a moc by mě zajímalo, zda člověk sleze dolů nebo kouká jenom shora… Hned bych vyrazil! ať to klapne do puntíku… P.S. doplňuji… Sykia jde slézt až dolů. Posledních 200metrů je prý těžších, ale jde to: http://milosalternative.com/hiking-routes/sikia-cave/ vychytat hodinu bez výletních lodí a musí to být úžasný! Na fotce ještě jednou Kastanas… Zdeněk

vostrucha
vostrucha
Odpovědět na  Zdeněk - ADMIN
7 let před

Zdendo, Kleftiko je jasný :-) a se Sikií jsi mě překvapil, všude píšou, že je dostupná jen z moře … Ale přesto jsme ji měli v plánu, aspoň mrknout shora. Takže to je pro nás skvělá zpráva!!!, díky :-) Jen doufám, že v tý divočině někde nezakopneme o nějakou tu potvoru, zmiji jedovatou ….. to mě trochu děsí :-(

3
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x