fbpx
Kumquat likér – tekuté slunce ostrova Korfu
Print Friendly, PDF & Email

Kumquat likér – tekuté slunce ostrova Korfu, je tradiční digestiv z této Smaragdové perly Jónských ostrovů. Stejně jako Kerkyra, je i tento originální nápoj jedinečný v celém Řecku. Kumquatový strom, původem z Východní Asie, byl na ostrově vysazen v r. 1860. Plodí malé citrusové plody, v překladu z čínštiny jejich název znamená Zlatavě oranžový. Kůra plodů je chutná, příjemně sladká a skvěle se snoubí s kyselou dužinou. Plody Kumquatu se konzumují vcelku a po jejich rozkousání máte pocit, že jste okusili samu podstatu života – hořkosladký zážitek. V našem e-shopu můžete zakoupit i kumquatovou marmeládu.

Nejeden z nás se nechal po návratu z Kerkyry inspirovat k pořízení Kumquatového stromečku v některém ze zahradnických center. Nebo jako my – přímo z Korfu jsme si dovezli keřík Kumquatu. I s dozrávajícími plody. Pěstování Kumquatu není nijak náročné a i u nás se můžete dočkat vlastní úrody. Tak proč si nevyrobit i svůj vlastní Kumquat likér! Jeho příprava je velice snadná a máte zaručeno, že použijete plody bez chemického ošetření. A přírodní aróma a chuť takto vlastnoručně připraveného likéru vás příjemně překvapí a potěší vaše půnebí.

Doba přípravy Kumquatového likéru

  • otevření láhve s vodkou – 1 min
  • naříznutí plodů Kumquatu – 5 min
  • plnění nádoby ingrediencemi – 5 min
  • doba přerodu kumquatu do kumquatového likéru – jeden měsíc
  • Celková doba přípravy – jeden měsíc a 11 minut

Ingredience

  • 10 ks kumquatových plodů
  • 3 deci kvalitní vodky
  • 3 lžíce cukru
  • kousek skořicové kůry
  • 5 hřebíčků

Příprava kumquatu pro louhování ve vodce

Dobře vyzrálým plodům kumquatu nařízneme kůru od konce ke konci na čtyřech místech – do kříže. Část plodů můžeme překrojit na poloviny.

Vhodnou, uzavíratelnou nádobu naplníme připravenými plody, přidáme skořicovou kůru, hřebíček, cukr a vše zalijeme kvalitní vodkou. Můžete použít i jiný, nejlépe nearomatizovaný alkohol bez příchuti. Řekové používají jako základ tsípuro, takže směle kumquat naložte do vínovice z pálenice.
Nádobu s budoucím Kumquat likérem uložíme na temné místo. Na měsíc (na měsíc coby časový údaj, ne místo…). Každý den s nádobou zatřepejte, zašprudlejte, otočte dnem nahoru – prostě obsah řádně promíchejte. A vydržte, Kumquat likér se musí vysedět jako kapřík.

Dočkali jsme se – Kumquat likér je hotov!

Po měsíci louhování má Kumquat likér barvu slunce, nořícího se v podvečer do vln Jónského moře. Příjemně voní citrusy a chutná – přímo božsky…
On by měl mít správný likér nějakých 21 voltů, no ale uznejte – byl by to přeci hřích zbytečně ředit sluneční svit vodou. Náš likér má poctivých 38 voltů a příjemně zahřeje. Stejně jako sluníčko nad Kerkyrou.

A jako vedlejší produkt nám po přecezení Kumquat likéru do láhve zůstane miska silně podroušených kumquatových plodů.

Náš tip

Vylouhované kumquatové plody můžete sezobat jen tak, ale zkuste si je, podle rady naší kamarádky Venuše z Kerkyry, přidat do poctivého řeckého jogurtu a přidejte med. Ale pozor – ne před jízdou!

Tak tedy – Στην υγεία μας s Řecko nás baví!

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x