fbpx
Kefalonia – ostrov přírodních krás i bolestných vzpomínek
Print Friendly, PDF & Email

Vojenská okupace… zemětřesení … kefalonští hadi a kefalonská jedle … Pár slov, které přesně vystihují tento největší jónský ostrov Kefalonia (Kefalonie) s bolavou minulostí a překrásnou současností. Zelená kráska plná nekonečných vinic, větrem ošlehaných pohoří, kolmých útesů a bílých pláží. Po Kefalonii se můžeme dnes svobodně projít, ochutnat lahodné domácí víno a okusit nepřeberné množství krásných pláží. Je tak rozsáhlá, že se na jakémkoliv dvoukolovém prskoletu pekelně najezdíte. Bude vás z toho bolet řiť, že si ten skútr možná skočíte i vyměnit :) Už vás z těch mých řečí bolí hlava? :) A to jsem vám ještě neřekl, že jsme každou cestu na silnici míjeli hada! Nebojte se a pojďte kouknout, co jsme na 1100 km výletu zažili a nafotili. Kefalonie byla dříve smutná, ale dnes je prostě zelená a krásná…

Mandolína kapitána Corelliho – období 2. světové války

captain-corelli-mandolin

Za druhé světové války odešlo mnoho mladých mužů z Kefalonie bojovat na frontu do Albánie, aby zabránili vpádu Mussoliniho armády do Řecka. Po řecké kapitulaci byly Jónské ostrovy mezi dubnem 1941 a zářím 1943 okupovány italskými jednotkami. Ty pod vedením fašistického funkcionáře Piera Pariniho usilovaly o formální poitalštění řeckého obyvatelstva, místní školy byly pouze italské a současně docházelo k ekonomickému drancování ostrova. Hodně odpůrců a obyvatel bylo odvezeno do italských koncentračních táborů. 8. září 1943 po italské kapitulaci spojeneckým jednotkám začalo usilovat Německo o převzetí Kefalonie a okolních ostrovů. Dochází k bombardování německou Luftwaffe na ostrově Korfu a k následnému vylodění německých obrněných jednotech na pláži Antisamos na Kefalonii. 22. září kapitulovala italská posádka německým silám Gebirgskorps. Po kapitulaci bylo tisíce italských zajatců hromadně popraveno. Německá okupace trvala až do října 1944. Celkem bylo za války na Jónských ostrovech asi 3000 obětí na životech z řad civilního obyvatelstva! Období druhé světové války na ostrově Kefalonia asi nejvíce proslavil román Mandolína kapitána Corelliho, který se po úvodní knize dočkal i filmového zpracování.

Kefalonie – ničivé zemětřesení v srpnu 1953

zznov6
zznov3
 
 
 
 

Válka nebyla jedinou smutnou tragédií Kefalonie. Neuběhlo ani 9 let od konce okupace a v roce 1953 ostrov zasáhlo ničivé zemětřesení. Tři silné údery mezi 9. až 12. srpnem poničily všechny budovy na ostrově! První úder nebyl moc silný a obyvatelé si mysleli, že je po všem… Druhý, který přišel časně z rána, rozpoutal hotové peklo. Domy se hroutily, stromy se vyvracely z kořenů, v zemi se otevíraly obří trhliny, skalní terasy sjízděly do údolí. Přístroje v Athénách naměřily sílu 6,8 stupňů Richterovy škály, kdy samotné epicentrum leželo jen 10 km pod hladinou mezi Ithakou a Kefalonií. Toto mělké zemětřesení bylo opravdu tragické. Ničivá síla odpovídala 16 milionům tun TNT, chcete-li jinak asi 120 pumám svržených na Hirošimu. Nicméně to nebylo všechno! Nečekaný třetí otřes 12. srpna byl nejhorší ze všech. Trval 50 vteřin a dosáhl 7,2 stupňů Richterovy škály. Celá pevnina se jako celek o 1 cm zvedla a v tomto stavu již zůstala. Mnozí si vzpomněli na mýty, podle kterých se ostrov kdysi zrodil z moře a jeho vlny ho jednou zase pohltí. Obrovská vlna mezinárodní solidarity pomohla opět vybudovat novou infrastrukturu a domov. Pokud na Kefalonii vyrazíte, uvidíte na jedné straně zcela zničené vesničky nebo na straně druhé zcela moderní ráz architektury.

Dovolená na ostrově Kefalonia

Kefalonia (39500 obyvatel) je šestý největší ostrov Řecka a největší ostrov Jónských ostrovů. Na mapě ji najdeme JV od Lefkády a SZ od Zakynthosu. Její nejvyšší hora Enos měří 1628 metrů a vede na ni snad nejlepší asfaltová cesta na ostrově vystavěná z dotací EU. Kefalonia je rovněž vyhlášená svou výbornou kuchyní a skvělými víny Robola. Tuto jedinečnou vinnou odrůdu sem přivezli údajně Benátčané. Robola zraje na vinicích vysoko v horách JV od hlavního města Argostoli. Stejným směrem naleznete i letiště, které bude pravděpodobně vaším nejrychlejším spojením s naší domovinou. Z Argostoli jezdí v sezoně každou půlhodinu kyvadlový přívoz do městečka Lixouri na poloostrově Paliki. Zkrátíte si tak minimálně o polovinu hodinový přejezd autem kolem zátoky. Z nádraží KTEL v Argostoli rovněž vyráží většina autobusových linek. Mezi nejvýznamější přístavy musíme zařadit městečko Sami, které spojuje Kefalonii s Ithakou, Patrasem a Kyllini na Peloponésu. Také nesmíme opomenout menší přístavy Poros a Fiskardo.

Xi – Platia Amos – Petani – Vouti – Myrthos – Asos – Fiskardo

naše největší láska na ostrově! Po zemětřesení v roce 2014 je bohužel nedostupná :(

250 kilometrů dlouhé pobřeží s mnoha romantickými zátokami a strmými skalisky skrývá stovky míst ke koupání. Největší perly ostrova najdeme v západní části a proto jsme při výběru ubytování hodně přemýšleli, abychom každý den nejezdili stovky kilometrů sem a tam. A stejně jsme pak měli na tacháču přes 1100 kiláků :D Pokud chcete více šmejdit a poznávat, volil bych na ubytování střediska západním směrem. Na poloostrově Paliki určitě nevynechejte pláž Xi (s oranžovým pískem), Platia Amos (pro nás nejkrásnější klenot – po zemětřesení v roce 2014, kdy došlo k poškození schodů je bohužel do odvolání nedostupná), Petani (vlevo najdete větší organizovanou část s plážovým barem a vpravo zase menší plážičku pro všechny nadšence na dekách nebo se slunečníky). V severním výběžku Paliki je zase moc hezká šedá plážička s jemňoučkým pískem. Byla pojmenována podle vesnice Atheras, kterou budete muset projet při cestě k pláži. Pár kilometrů na východ u vesnice Zola dřímá ještě jedna kráska Vouti. Odtud se pomalu začíná klikatit směrem na sever panoramatická silnice. Vaše druhá polovička se může za jízdy hezky kochat výhledy, ale vy se raději věnujte řízení! Nejdříve si přibrzděte u dvou vyhlídek na nejznámější pláž MYRTHOS a po pár dalších zatáčkách zcela určitě zastavíte nad vesnicí Asos, kde budete obdivovat zajímavý poloostrov s pozůstatky benátského hradu. Jeden den si sjeďte serpentinami dolů do vesničky a příště zase třeba vyražte na nejsevernější výběžek k vesnici Fiskardo. V okolí stojí za návštěvu pláže Dafnoudi a Emblisi. No vidíte, prolítli jsme sotva západ Kefalonie a další odstavec textu za náma :)

přírodní jev u Katavothres, jeskyně Melissani a Drogarati

Mezi velice zajímavý přírodní úkaz patří dvě vodní kola s náhonem (Katavothres a Karavomilos), mezi kterými proudí voda pod povrchem ostrova na vzdálenost 17 km! V roce 1963 zkusil tým geologů obarvit vodu u Katavothres v místě, kde mizí pod povrchem. Nejdříve se obarvená voda objevila v 15 km vzdálené jeskyni Melissani a později u městečka Sami v oblasti Karavomilos, kde se opět ztratila v moři. Voda potřebuje ke svému putování přibližně 27 dní a tato část Kefalonie musí být propojena celou sítí neznámých jeskyní. Co je na celém úkazu zvlášťní, je fakt, že ostrov několikrát zasáhlo ničivé zemětřesení a přitom tento úkaz nebyl nikdy poškozen! Do jeskyně Mellisani se můžete vydat na loďce v rámci přístupné prohlídky (cena 7€/os.). Nejlepší čas pro návštěvu je v poledne, kdy slunce svítí přímo do jeskyně a obarvuje vodu do modrých odstínů. Jeskyně Drogarati je zase velká sluj plná stalaktitů s úžasnou akustikou (cena 5€/os.).

Melissani lake Kefalonia
nejvhodnější čas pro návštěvu Melissani je v pravé poledne!

Kefalonští hadi – Markopoulo

Pokud si vzpomeneme na dovolenou na ostrově Kefalonia, vždy se nám v hlavě vybaví hadi. Už jsme nějaký ten řecký ostrov projeli, ale tolik hadů jsme zatím nikde neviděli! Nejvíce jich potkáte u silnic, kde skončí jejich život pod koly vozidel. Jednou nad námi proletěl pták a v zobáku nesl co jiného než hada :) Při procházce v troskách opuštěných vesnic se před námi schovávali a věřte, raději jsme dupali jako o život, aby jsme je někde náhodou nepřekvapili. Nicméně Kefalonia má ještě jednu velikou zvláštnost a to je kostel ve vesnici Markopoulo, kde se každý rok děje něco nevysvětlitelného. Od svátku Proměnění Páně se uvnitř chrámu a v jeho okolí objevují hadi. Jejich počet postupně roste, až zaplaví celé okolí kostela. Po svátku hadi zmizí a nikdo neví kam… Při bohoslužbě lezou po věřících a vůbec nikomu neublíží! Tyto šedé hady s křížkem za hlavou zkoumali vědci z Německa a nedokázali je přiřadit k žádnému známému druhu. Pokud se hadi v chrámu neobjeví, stane se většinou něco zlého. Podle místních se neobjevili za německé okupace a při největším zemětřesení v roce 1953 … Jednou věcí si můžete být jistý, hadi ke Kefalonii prostě patří!

Odkazy, ze kterých jsme čerpali:

http://www.orthodoxia.cz/divy/kefalonia.htm
http://www.novakoviny.eu/archiv/historie/1117-kefalonie-zemetreseni

Ubytování na ostrově Kefalonia

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví :)

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Trekshop Petr Jakubes
8 let před

Super fotky i článek. Vzpomínky na rok 98….

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x