fbpx
Karpathos – ve vlnách moře a divokého větru
Print Friendly, PDF & Email

Karpathos – první řecký ostrov, kde jsme pocítili pořádnou dávku adrenalinu. Kde jsme měli doslova sevřené půlky, když jsme s jeepem brázdili tamní cesty. Kde jsme vyprosili snad „všechny svaté“, než jsme dojeli k cílům na severu ostrova. První řecká destinace, kde jsme poznali úžasnou laskavost a pokoru místních obyvatel. Lidé, kteří by se pro vás rozdali. Lidé, kteří se s vámi podělí o své soukromí a nechají vás nahlídnout do jejich životů. Moře ošlehané sluncem i silným větrem. Hory potopené v mracích. Karpathos je pouze jeden! Ochutnáte ho a chcete se znovu vracet… Nejen podruhé, ale možná po celý život…

Amoopi, Pigadia, Lefkos – dovolená na ostrově Karpathos

Pokud se na mapě posunete západním směrem od nejznámějšího ostrova Rhodos nebo východním směrem od neméně známé Kréty, objevíte uprostřed podlouhlý ostrov. Ano, je to Karpathos a dostat se na něj je velice snadné. Začal být velice oblíbeným cílem cestovních kanceláří a turismus zde zažil za posledních 10let opravdový BOOM. Za necelé tři hodiny letu z našich krajin vás vysadí na letišti jihu ostrova, odkud pravděpodobně budete přepraveni do letoviska Amoopi (Lakki), do hlavního města Pigadia nebo do městečka Arkasa. Kdo má rád více klidu a samoty, volí odlehlejší letovisko s krásnými plážemi – Lefkos. A individuální turista si možná najde ubytování nedaleko červeného kostelíku v Kira Panagia.

Zatímco Pigadia nám nabídne veškeré služby, obchody a nejvíce zázemí po celý den až do nočních hodin, Amoopi se pyšní o mnoho lákavějším pobřežím s mnoha romantickými zátokami. Arkasa tak hezké pobřeží rozhodně nemá! Nejvíce samoty i krásné pláže pak nabízí letovisko Lefkos. A nejblíže k nejkrásnějším plážím ostrova (Apella, Kato Lakkos) to budete mít z Kira Panagia. Necháme tedy na vás, čemu dáte přednost a jak daleko a kam, budete chtít dojíždět autem.

Romantický jih vs. drsný sever

Ostrov Karpathos bych na první pohled rozdělil na dvě poloviny. Na jižní velice dobře přístupnou část mezi zmiňovaným letištěm a Lefkosem. V druhé řadě na divokou a hornatou severní část. Jako pomyslnou hranici můžeme označit vesnici Spoa. Vydat se odtud dále na sever Karpathosu bylo ještě donedávna celkem riskantní a většina dovolenkářů raději volila lodní výlet z Pigadie.

25km dlouhý úsek drsné šotolinové cesty po okrajích hory nahradila asfaltová silnice, která již zcela zpřístupnila odlehlou vesnici Olympos (Olymbos). Budovala se celkem 10 let! Kdo měl to štěstí a navštívil Olympos do roku 2009, užil si opravdu divokou jízdu „ve stylu Dakar“ se vším všudy. Dneska to zvládne každý. Já jsem v roce 2011 poznal cestu v rekonstrukci a předjel mě v zatáčce i místní šofér s velkým mixérem na beton :D No jo, byl jsem v Řecku ještě „greenhorn“ :)

Olympos – vesnice žen

Navštívit ostrov Karpathos a vynechat vesnici Olympos by bylo přímo trestuhodné. Tradiční vesnička na úpatí hory Profitis Ilias (716 m) láká skoro každý den davy turistů, kteří sem míří zejména výletními autobusy z Diafani a je takovým živým muzeem. Místní stále hovoří svým dialektem, nosí tradiční oděv s vyšívanými sukněmi, nádherné šátky a boty z kozí kůže. Vesnice byla vybudována daleko v horách, aby se první obyvatelé uchránili před piráty.

Muži museli často do války a přenechávali všechnu starost svým ženám. Proto se nazývá Olympos „vesnicí žen“ a v dřívější době měla hlavní příjmy ze zemědělství. V okolí naleznete pozůstatky 47 větrných mlýnů a pár z nich stále plní svoji funkci. Mlýny melou mouku pro domácí chléb pečený ve společných venkovních pecích. V hlavním turistickém dni nebudete mít z tohoto místa ovšem zrovna ten nejlepší pocit. Je zřejmé, že hlavní obživu si obyvatelé musí rychle vydělat během výletních nájezdů a podle toho to taky vypadá. Pokud ovšem narazíte na den, kdy se sem davy výletníků nehrnou nebo zůstanete přes noc, budete z Olymposu naprosto nadšeni!

Na koblížky Loukoumades a Profitis Ilias

Procházíte se osamocenými uličkami, občas s někým popovídáte nebo si někde dáte místní specialitu Loukoumades (smažené mini koblížky s medem, skořicí, sezamovými semínky nebo nasekanými ořechy). Ochutnali jsme je již na více místech v Řecku, ale v Olymposu byly prostě delikátní. Pokud chcete zažít něco extra a patříte mezi turisty s trekovou výbavou, vydejte se kolem starých mlýnů do kopce směrem na Profitis Ilias. Na samém vrcholu je krásná kaplička a ty panoramata při pohledu dolů na vesnici Olympos vám vyrazí dech.

Nejlepší pláže na Karpathosu

Karpathos nabízí opravdu pestrý výběr pláží po celém svém obvodu. Na jihu objevíte hned několik písčitých pláží s jemnými kamínky. Za letištěm na Diakofti je to přímo malý Karibik. Pláž Michaliou Kipos beach má jednu zvláštnost. Najdete na ní plno mušliček vrostlých do skály.  Nádherná je pláž Damatria. V Amoopi vévodí malým zátokám Votsalakia beach. V Pigadia je dlouhá Affoti beach. její nevýhodou jsou kamenné plotny, přes které se musí kolikrát do vody. V Lefkosu máte hned několik krásných pláží vedle sebe.

Na severu ostrova Karpathos zase narazíte na dlouhé a tmavé pláže s oblázky. Jedna dovolená vám nebude stačit na poznání ani třetiny z nich. Na mnohé se dostanete obyčejným autem po asfaltce. Třeba na pláž Kira Panagia s kostelíkem s červenou kopulí nebo na vyhlášenou pláž Apella, kterou si skoro každý předem vyhlídne v katalogu o Karpathosu. Vpravo za kopcem za velkou Apellou se přitom nachází její menší sestřička (Malá Apella), které bylo naděleno mnohem více krásy než té větší :) Opět tu platí pravidlo, že malá námaha navíc se zaručeně vyplatí. Nejkrásnější pláží Karpathosu je bezpochyby Kato Lakkos beach, zejména její prostřední část s malou mořskou jeskyní (přírodní whirpool).

Pokud chcete zažít trochu samoty a romantiky, určitě si půjčte aspoň na pár dní auto 4×4 do terénu. Na ty dobrodružné a nejvíce odlehlé kousky se musí po šotolině a někdy je to doslova adrenalin. U pláží Nati nebo Agios Minas se na úzké cestě v horách modlíte, aby proti vám zrovna nikdo jiný nejel, protože nemáte kam uhnout :D Pokud vám tyhle cesty pro 4×4 už nijak nevadí, tak můžete ze severních pláží ještě zkusit třeba Forokli, pláž Fises pod Olymposem (tam fakt opatrně a raději kousek dojděte pěšky!)

Informace o ostrově Karpathos

Na ostrově o 320 km² žije něco málo přes 6200 obyvatel. Větru vystavené pobřeží ostrova vyhledávají každým létem surfaři. Pořádá se zde mezinárodní soutěž v kitesurfingu! Pokud vás proto překvapí silný vichr nebude to opravdu nic neobvyklého. Hlavním uzlem ostrova je městečko Pigadia s přístavem. Plují zde trajekty do Piraeus, na sousední Kasos , Krétu či Rhodos. Pokud na ostrov Karpathos přiletíte letadlem bez cestovní kanceláře, musíte si na letišti půjčit vůz nebo si vzít taxíka. Autobusy na letiště ještě v roce 2015 nejezdili.

Pigadia vám nabídne kompletní zázemí. Je plná restaurací, barů, hotelů a autopůjčoven. Naleznete tu supermarkety, bankomaty, lékárnu a kolem města také hlavní čerpací stanice. Na delší výlet si nezapomeňte vzít dostatek benzínu! Od května do září se také můžete vydat z Pigadie výletní lodí do Diafani, odkud se dostanete autobusem do Olymposu (cena v roce 2015 cca 23€). Lodě rovněž jezdí na pláže Kyra Panagia nebo Apella (cena okolo 10€). Z Diafani naopak můžete lodí podniknout plavbu na severní ostrůvek Saria! Nejvyšší horou Karpathosu je Kali Limni (1215 m n.m.), na kterou vede stezka s náhorní plošiny Lastos. Hornatá krajina s desítkami kozích stezek je na turistiku jako stvořená! Můžete zkusit třeba i delší pěší výlet z Avlony na Vroukoundu. A Ti nejzdatnější mohou zdolat až nejsevernější bod ostrova – zátoku Tristomo a kostelík s výhledem na ostrov Saria. Dostatek pitné vody tam i zpět je nutností!

 

 

Ubytování na ostrově Karpathos

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví

Booking.com
5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hortid Ujezd
Hortid Ujezd
8 let před

Jen ještě dodám pár zajímavostí:

– V Řecké mytologii byl Karpathos domov titána Iapetuse, otce Promethea

– Podle Homéra se ostrov jmenoval Krathos a obyvatelé bojovali v Trojské válce

– Karpathos stál několikrát jak na straně Sparty, tak Athén

– V době Římské se ostrov jmenoval Quadropolis, sestával se ze čtyř měst, Nisyros (dnešní opuštěné město na Sarii), Poseidonia (dnešní Pigadia), Arcesia (Arkasa) a Brykoi (Vrokounta)

– Ostrov trpěl od 6.století n.l. pirátskými nájezdy, které zintenzivněly po rozpadu Byzantské říše. Přítrž jim udělala až Anglická flotila na začátku 19.století. Obyvatelé sousedního Kasosu však nezastavili, ti si pirátili vesele dál na dopravě zboží z Arábie do Itálie, Francie a Anglie

– Karpathos měl desítky tisíc obyvatel (asi 30-40.000) a každý kousek půdy byl obděláván. Dodnes jsou vidět jen rozpadlá terasovitá políčka. Významný odliv lidí nastal po 2.sv válce, zejména do USA a Austrálie. Dnes je oficiálně populace cca. 5.000 obyvatel, ale to není reálný údaj

– Karpathos byl součástí Osmanské říše do roku 1912, kdy ho anektovala Itálie, která ho Řecku předala v roce 1947. I proto starší obyvatelé, pokud jsou osloveni anglicky se snaží odpovídat Italsky :-) . Turci jim k srdci nepřirostli ani přes dlouhé soužití, několikrát jsme viděli, jak starší lidé volají na své psy „Pune Turkus“ (kde máš Turka) :-)

– Na Karpathosu se zachoval dialekt blízký archaické Dórštině. Řekové odjinud obyvatelům často nerozumí

– V období 2.sv války sehrálo významnou roli místní letiště. Startovaly odtud německé bombardéry, které významně podkopaly obranu Kréty

– V roce 1943 Němci zaznamenali své poslední vítězství, když obsadili ostrovy Dodekanésu včetně Karpathosu. Odtud koncem války sami odešli a rybáři z Finiki se vypravili na malé bárce na riskantní plavbu do Egypta, aby Angličanům řekli, že Němci z ostrova odpluli a už je tedy nemusí dál bombardovat

Hortid Ujezd
Hortid Ujezd
8 let před

Dobrý den, děkuji za článek jak o Karpathosu tak i o dalších ostrovech – zejména o Astypalei, která je v plánu na příští rok. Na Karpathos pravidelně jezdíme autem (míst, která stojí za návštěvu cestou je mnoho…např. Meteora, Delphi) nebo létáme posledních 10 let, i když jsme nastoupili na systém dovolených „Karpathos plus jeden další řecký ostrov“. I když je vybudována asfaltová cesta, tak na ostrově se dají užít jiné kozí stezky, například cesta na parádní pláže Agios Minas nebo Nati. Jen nedoporučuji pro ty kteří trpí závratí. Jižní cesta na Minas dodá více adrenalinu. Pěší výlet na Vroukoundu, kde se nacházejí pravěké rondely a hrobky, hezké pláže, starověká kamenná cesta včetně naučné stezky.

Výlet na Sarii a výšlap na opuštěné středověké městečko také stojí za to. Na Sarii se dá strávit noc, kpt. Jorgos z Diafani odveze loďkou a zase přiveze zpět.

Výšlap na Kali Limni (1215m) se dá zahájit v Lastosu, což je ta méně náročná varianta, nebo prakticky od moře, od můstku u restaurace a studií Pine Tree (Adia) a potom je to celodenní trek. Je lepší si vybrat den, kdy není kouřmo, potom je vidět Rhodos a daší ostrovy Dodekanésu, na druhé straně Kréta. Asi 10 min Za restaurací Pine je ve skalách nádherná pláž malá /Mikri/ Adia, 10m skalní průrva (zimní řeka) s útesem veprostřed. Z pláže se dá doplavat zpět do Pine Tree a cestou budete cítit, jak ústí chladné podzemní vody z jeskyní do moře. A potom si sednout na terasu u Nikose v Pine Tree a dát si fresh pomerančový nebo z granátových jablek z jeho zahrady.

Kali Limni by mělo v překladu znamenat Dobrá Hora, to proto, že prý je pod ní obrovské sladkovodní jezero.

Největší pochoutka na Karpathosu je krab, kterému místní říkají snad „Karavalo“, latinsky Scyllarides latus, ideálně si v moři ulovit svého a nechat si ho připravit v taverně.

Za návštěvu stojí i sousední ostrov Kasos, to je ostrov pirátů, rebelů a nejlepších námořníků, v roce 1824 tam egyptský paša s albánskými vojáky provedl potlačil povstání a provedl genocidu. Albánci zabili vše živé, dokonce vypálili i všechny stromy a dodnes tam žádný strom neroste. Na odpor jsou obyvatelé a rodáci dodnes patřičně hrdí a Karpathos jim to dodnes závidí, protože oni byli jen zemědělci.

Výletní loď tam již nejezdí, ale dá se domluvit doprava přes Kasoský průliv v rybářské vesnici Diafani, případně tam strávit více dní – trajekt Prevelis má cyklus úterý-pátek. Mezi ostrovy Karpathos-Kasos létá také nejkratší pravidelná letecká linka na světě, let trvá asi 5 minut. Kasos je ostrov, na který ve filmu Dobyvatelé ztracené archy dopraví Archu Úmluvy.

Trochu jsem se rozkecal, ale z Karpathosu jsme dorazili předevčírem, tak už plánujeme dále.

Ještě jednou děkuji za tyto stránky.

Radek66
Radek66
Odpovědět na  Hortid Ujezd
8 let před

Velmi hezky napsáno pane.Jen bych si dovolil jednu malou úpravu informací.Na Kasos výletní loď jezdí, ještě mam někde ve fotobatohu lístek z letošního září.Loď se jmenuje Kasos Princess a jezdí každou středu v 8:30 z Pigadie, zpět jede v 17:00.Jelikož jezdí i opačně, dá se domluvit návrat na Karpathos ráno v 7.

Hortid Ujezd
Hortid Ujezd
Odpovědět na  Radek66
8 let před

Jasas pánové, díky za chválu…Řecko a zejména Karpathos je naše srdcovka, tak se rád rozdělím o poznatky a rád i udělám malou reklamu těmto skvělým místům. Zejména když si vzpomenu, že jsme se na Karpathos dostali vlastně náhodou a s malými dětmi strávili dovolenou v Amoopi :-). Druhý domov přišel až později

Amorgos určitě dáme, díky za tip.

Rád bych dodal ještě důležitou korekci k výšlapu na Kali Limni – pokud by někdo plánoval výšlap od moře, je lepší vyrazit za svítání, případně ještě před. Časová rezerva se hodí a den utíká velice rychle. Pevné boty na nohou. Vodu, sváču a baterku sebou. Je škoda si zkracovat kochání nedostatkem času na vrcholu.

uvědomil jsem si, že pozdní nástup na trasu může být i nebezpečný.

Dodám ještě info, že na Karpathosu podle místních nežijí jedovatí hadi. Já za dobu našeho místního působení viděl jednoho hada. Byla to užovka přejetá na silnici u Mesochori (a byla skutečně velká). Druhý se nám proplazil pod nohama v horách, ale prý byl hodně malý a viděl ho syn a můj kámoš.

Radek: díky za info, myslel jsem, že Kasos Princess je privátní lux motorová jachta, která kotví ve Fri, netušil jsem, že dělá služby.

články:
Pokud by byl zájem, mohl bych napsat něco na téma „Jachta, Dodekanes a zejména Karpathos“. Dlouho mě tahal můj kolega z práce na moře, ale mě se prostě na Jadran, Turecko nebo Karibik, kde on dosud jachtil nechtělo. Nakonec jsme loni na přelomu října a listopadu vyrazili na výpravu „Okolo Karpathosu“. A byl to výlet plný příjemných překvapení, zážitků a adrenalinu. Ale také dřiny, závad a selhávání techniky a skutečně těžkého moře. Když to shrnu…na západním pobřeží Karpathosu jsme dostali neskutečně nakopáno a Poseidon nám jasně ukázal, kdo je tam skutečným pánem.

Druhý článek píši postupně již rok a k dokončení se nemohu dokopat. Bude se jednat o událostech, které vedly k masakru obyvatel ostrova Kasos roku 1824. Nebude to hezké odpočinkové čtení, ale dodám link, až bude hotovo

Kalo taksídi

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Hortid Ujezd
8 let před

Napište mi prosím svůj kontakt na info@reckonasbavi.cz Díky. Zdeněk

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Hortid Ujezd
8 let před

Skvělé doplnění informací ke Karpathosu, které by si snad zasloužily extra článek ;) Jsme rádi, že náš nový web inspiruje lidi jako jste Vy… to je skvělé! Astypalea je úžasná a pokud máte rádi Karpathos, určitě se podívejte na sousední Amorgos! Díky za komentář. Zdeněk

Hana M.
Hana M.
8 let před

Laďo všechna vaše videa jsou úžasná. Jak píše Zdeněk, husí kůže a ani nedýchám. Kdyby bylo na mě, navštívili jsme Karpathos už loni… Moje velké plány však neprošly :-( Letos vyzkoušíme Kalymnos – pro mě takový „vzdálený bratranec“ Karpathosu. Tak uvidíme.

Laďa-Nudista
8 let před

Hana M.- jestli uvažuješ „SNAD jednou“, tak to bude potíž. Už i my cítíme, jak se to od 2009 rychle mění. Aby jsi zažila něco z té divoké krásy, tak se podívej na toto video https://vimeo.com/21235603

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Laďa-Nudista
8 let před

Laďo, viděl jsem to asi 50x a dnes je to opět tady! Ve 3. minutě a 55 vteřině mi naskakuje husí kůže! Žádné video s hudbou ve mě nevyvolá 50x stejný pocit. Moc rád tento kousek zveřejním sólo v článku o tripu na Profitis Ilias. Úžasné…dechberoucí a ta hudba…. Já to žeru…

Hana M.
Hana M.
8 let před

ahojte, Zdendo, díky za Karpathos – ten tady nesmí chybět, to je jasné. Krásné povídání a nádherné fotky – uf – snad se mi jednou splní můj velký sen….. a navštívím tento ostrov…. Snad to stihnu dřív, než ho semele turistický ruch, tak jako už se to u některých ostrovů bohužel stalo. SNAD jednou!!! Díky za tyto stránky. A koukám, že než se tady vyžvýknu, tak Tydra sem dává další počteníčko :-) Zdravím všechny

17
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x