fbpx
Ios – od jedinečných pláží ke klidu či rozptýlení
Print Friendly, PDF & Email

Máte rádi Řecko? A co písečné pláže? No a co třeba toulání se úzkými uličkami typicky řecké Chory? Nebo máte dokonce rádi kapku té noční zábavy v rytmu hudby? Tak právě pro Vás bude vhodnou variantou řecký ostrov Ios (čti Íos). Že jste o něm ještě neslyšeli? Tak právě teď to můžete napravit… Navštivte kykládský ostrov Ios – čti Íos …

Na první pohled drsný a nehostinný Ios, zvedající se strmě z mořských vln, se rozprostírá ve východní části nejznámějšího řeckého souostroví. Název tohoto souostroví odkazuje k uspořádání ostrovů do kruhu (kyklos), který sice není dokonale pravidelný, ale přesto vystihuje podstatu věci. Jak už možná někteří z Vás tuší, souostroví dostalo název Kyklady. Směrem na západ od Iosu se nalézá pokojný Sikinos, ze severu jej obepíná větrný Paros a úrodný Naxos a z jižní strany na něj dohlíží „Mekka“ Kyklad, ostrov Santorini. Na východ od ostrova jsou rozesety po mořské hladině ostrůvky malých Kyklad… Iráklia, Schinousa, Ano Koufonissi a neobydlené Keros a Kato Koufonissi.


Historie ostrova – Homérův odkaz

Ios se bezstarostně usadil v hlubokém modravém srdci Egejského moře a pokojně zde odpočívá už po mnoho tisíciletí. Vykopávky na kopci Skarkos odtajnili podobu pravěkého sídliště, které prokazuje, že Ios byl osídlen již od počátku ranně kykladského období (3200-2000 př.n.l.). Později ostrov obývali Pelasgové, Achájové, Féničané a Iónové, kteří přišli na ostrov okolo roku 1050 př.n.l. Jedna z verzí o původu názvu ostrova říká, že byl pojmenován právě podle tohoto starověkého řeckého kmene. Další a pravděpodobnější verze je ta, že ostrov vděčí za svůj název květům fialek („Ion“ ve starořečtině), které zde rozkvétají každé jaro.

Nápisy, mince a některé texty dávných historiků, mezi které patří např. Hérodotos, svědčí o tom, že Ios je rodištěm matky řeckého básníka Homéra. Pokud tento bájný, nejstarší řecký básník opravdu žil, je vysoce pravděpodobné, že zemřel právě zde, aby mohl být navždy po boku své matky. Víra v tento scénář historie se stala velkým mýtem a místní obyvatelé ho přiživili tím, že na severovýchodě ostrova vystavěli pomyslnou Homérovu hrobku. Později se na Iosu, tak jako v celém Řecku, rozšířilo pravoslavné křesťanství a důkazem toho je 365 kostelíků či kapliček, takže máte možnost výběru na celý rok :-)

 

Od počátku turismu k dnešním dnům…

Ios se vyšvihl na žebříček oblíbených letních destinací relativně brzo, jelikož již v 70. letech minulého století zde začali bloudit první turisté. Mezi prvními cizinci, kteří vkročili na tento dříve zapomenutý ostrov, byli členové komunity hippies. A vtiskli tomuto ostrovu „svou“ bezstarostnou tvář, kdy v Choře postupně zakládali hudební a taneční kluby. I proto se Ios od 80. let minulého století stal oblíbenou „párty“ destinací zábavy chtivé mládeže z celé Evropy.

I dnes můžete v Choře narazit na taneční klub s moderní hudbou nebo na stylový bar, kde můžete popíjet Rakomelo za zvuků buzuki. Snad díky zásahu místních nebo z důvodu své menší rozlohy či jisté izolovanosti, Ios nikdy nedosáhl věhlasu ostrova Mykonos nebo španělské Ibizy. A je jen dobře, že Ios znovu objevil svou, tak trochu ztracenou tvář a dnes nastavuje turistům svou pravou identitu. Identitu pulzující i klidné Chory, úchvatných pláží, jedinečných přírodních scenérií a hrdých i pohostinných lidí…, to vše zde vytváří tu pravou řeckou atmosféru.

Na ostrov Ios se můžete vydat dvěma způsoby, buď jako my na vlastní pěst (více info v sekci reckonasbavi.cz/rady-na-cesty/) nebo můžete využít služeb některých cestovních kanceláří.

Každý si tu najde to své, co má rád. Ať už svůj klid při toulání uličkami Chory, či při sklenici vína v místní taverně nebo možnost rozptýlení za zvuků různých stylů hudby.

Nejlepší písečné pláže Řecka

Rozlohou 110km2 patří tento ostrov mezi ty menší v rámci celého Řecka. Tuto svou „druhořadost“ oproti jiným, větším a známějším ostrovům, si plně vynahrazuje koncentrací okouzlujících písečných pláží. Pláže jako Maganari, Mylopotas, Aghia Theodoti nebo Pirki Nero a další patří mezi to nejlepší, co může Řecko a vůbec celé Středomoří nabídnout. Některé odhalují svou krásu naplno díky snadné přístupnosti (autem, motorkou), jiné střeží svou jedinečnost pod rouškou anonymity (nutno dojít pěšky).

Kdo má rád spíše oblázkové pláže, musí hledat opravdu pozorně. Ale i zde se najde jedna perla a ta má název Tris Ekklisies. Panoramatický pohled na tuto pláž je úchvatný a pro mě se stala naprostou jedničkou tohoto ostrova. Díky své jedinečné kráse, díky své úžasné poloze i díky tomu, že jsem si zde užil skvělé šnorchlování.

 

Zlatavý, jemný písek a bílé oblázky zdejších pláží propůjčují hladině egejského moře odstíny neskutečných barev, od modro-zelené až po tyrkysovou. Odstín této barvy můžete najít hlavně na pláži Maganari, kde kombinace nejjemnějšího písku a tyrkysově zbarveného moře evokuje dojem Karibiku. I díky tomu, se tato pláž stala útočištěm pro natáčení filmu „Magická hlubina“ (Le grand Blue), kde jednu z hlavních roli ztvárnil Jean Reno. Díky tomu všemu je Ios vyhledávaným místem nejen samotných Řeků, ale i obyvatel celé severní a západní Evropy. V období hlavní sezóny (červenec, srpen) hrají prim hlavně mladé páry, či party kamarádů a v období mimo sezónu (červen, září) je střídají rodiny s dětmi či lidé zralejšího věku.

Ideální podnebí pro letní dovolenou – až 300 slunečných dní v roce

Od jihovýchodu směrem na severozápad si středem ostrova razí svou cestu pohoří Pyrgos se stejnojmenou horou, která dosahuje výšky 714 m n.m. a je tak nejvyšším bodem na ostrově. Ráz krajiny určuje suché klima a s tím spojený nedostatek vegetace, kterou tvoří hlavně nízká flóra. Nalezneme zde většinou pouze porosty trav, bylinek a divokých květin, které na jaře, kdy je ještě dostatek vláhy, hýří všemožnými barvami a propůjčují zdejším scenériím neobvyklou paletu odstínů.

 

Vše se mění s příchodem léta, kdy ostrov spoutá svými paprsky sluneční svit a zdejší krajina se postupně stává vyprahlejší, s opojnou vůní šalvěje, rozmarýnu či tymiánu. Toho využívají někteří místní obyvatelé, kteří se věnují včelařství a produkují med špičkové kvality (opravdu doporučuji vyzkoušet). Dalším podstatným rysem zdejší krajiny je kamenitá půda, kde někteří místní zemědělci dodnes těžce obdělávají svá nepoddajná, terasovitá políčka.

Odměnou za tuto těžkou práci a péči o jejich početná stáda koz a ovcí, pasoucích se ve zdejších horách, je jim zdejší lahodný sýr Xino. Můžete jej ochutnat na celém ostrově, ať už v klasickém řeckém salátu „choriatiki“ místo fety nebo různě zapečený s masem či zeleninou. Doporučuji, je to opravdu gastronomický zážitek.

Chora – bludiště uliček, odkud nebudete chtít znát východ

Díky hornatému profilu ostrova se zde nalézá jen několik málo vesnic nebo spíše osad, které jsou zasazeny v blízkosti pobřeží. Místa jako Mylopotas, Maganari, Aghia Theodoti nebo Psathi jsou umístěny u překrásných pláží a žije zde jen několik stálých obyvatel a čilejší život zde probíhá jen v létě.

Ios není žádnou výjimkou mezi ostrovy Kyklad, proto i on má svou Choru. Toto hlavní městečko ostrova si našlo své pevné místo na úpatí kopce ve výšce 120 m.n.m, strmě se zvedajícího z úzké zátoky přístavu Ormos. Celý ostrov má dnes něco málo přes 2000 stálých obyvatel, kdy takřka veškeré obyvatelstvo žije buď přímo v Choře nebo v jeho těsné blízkosti. Zdejší domky jsou kaskádovitě vystavěny ve svahu, namačkány jeden na druhý a září jak jinak než bílou barvou.

Zdejší labyrint spletitých uliček, úzkých průchodů, strmých schodů a tajemných zákoutí vybízí k objevování. A to je jeden z důvodů, proč jsem ostrovům Kyklad naprosto propadl…, zde můžete vstoupit do světa, který se tolik liší od toho, co známe z našich domovů. Můžete se toulat úzkými uličkami Chory, které Vás zavedou do zapadlé taverny, kde se z okna kuchyně line opojná vůně dobrot řecké kuchyně. Nebo se objevíte na pitoreskním náměstí, kde se usadíte na rozviklanou židli zdejšího kafenionu a vychutnáte si šálek lahodné řecké kávy.

Stačí se zastavit, rozhlédnout se, nasát pravou řeckou atmosféru a užívat si toto místo všemi možnými smysly podle svých představ. Je toho mnoho, co Chora může nabídnout svým návštěvníkům, ale o tomto úžasném místě mohu povyprávět příště…

Ubytování na ostrově Ios

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cilf
cilf
9 let před

Díky za pochvalu chlapi, potěší to :-). No a zároveň je to
povzbuzení do další práce, tak uvidím co bude následovat, jestli nedotčené západní
pobřeží Milosu nebo opuštěné pláže Folegandru. Že bych nechal hlasovat, co? :-)

Radek66
Radek66
9 let před

Vynikající Tome.Po letošní dodekanésskej double dávce bychom se chtěli příští rok vrátit na Kyklady.A Ios je poměrně žhavý kandidát.Takže velký dík za tvoje psaní a fotky.

Zdeněk - ADMIN
9 let před

Tome, IOS je supr! Zajímavé, jak na tak malém ostrůvku vystaví 365 kapliček a kostelíků :) To by chtělo jednou spočítat :) Moc rád bych někdy viděl sousední Sikinos, tak snad se sem taky někdy podíváme…Díky za článek.

3
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x